TK KBS

Dnes je piatok 10. 04. 2020   Meniny má Igor       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  apríl  >>
poutstštpisone
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930   

  Top témy
Všetky
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Vyšlo nové číslo časopisu "Verbum", časopisu pre kresťanskú kultúru
P:3, 31. 05. 2019 08:20, DOMBratislava 31. mája (TK KBS) V týchto dňoch vyšlo nové číslo časopisu Verbum, časopisu pre kresťanskú kultúru. Prinášame anotáciu čísla.

Nosnou témou čísla je priateľstvo. Jedným z najznámejších literárnych priateľstiev 20. storočia bolo priateľstvo medzi dvoma spisovateľmi a profesormi J. R. R. Tolkienom a C. S. Lewisom. Jeho príbehu, vplyvu jedného na druhého aj tomu, ako toto priateľstvo ovplyvnilo svet sa venuje štúdia šéfredaktora Pavla Hraboveckého „Priateľstvo, ktoré zmenilo svet: J.R.R. Tolkien a C.S. Lewis“.

Doktorandka mediálnych štúdií Miroslava Psárová prináša paralelu sveta Biblie a sveta „rozprávky pre dospelých“ — Exupéryho Malého princa: „Malý princ vo svetle Biblie a skutočnej hodnoty priateľstva“. Tretím článkom o priateľstve je zamyslenie školského kaplána na Gymnáziu sv. Edity Steinovej v Košiciach Petra Labanca, ktorý pozerá na svet spolu s mladými a vníma potrebu priateľstva pre ich život: „Chcieť pre druhého to najlepšie“.

Aj v tomto čísle sa Verbum zaoberá spoznávaním sveta islamu, a to vážnou otázkou džihádu, ktorý má v populárnych médiách takmer vždy negatívnu asociáciu bez hlbšieho poznania, čo vlastne pre moslima toto slovo znamená a k čomu ho vyzýva. Odborná štúdia Lukáša Noseka z Univerzity Karlovej v Prahe „Džihád, několik poznámek ke kontroverznímu tématu“ má za cieľ predstaviť práve túto problematiku.

Našim starším bratom vo viere, židom, sa zasa venuje Ján Mičko v štúdii „Otázka dobra a zla z pohľadu Tóry a židovskej ortodoxie“.

Peter Zubko zo Slavistického ústavu SAV prináša oficiálny životopis mučeníčky bl. Anny Kolesárovej Hruškovej, ktorého talianska verzia bola zverejnená Kongregáciou pre kauzy svätých: „Život, mučenícka smrť a kult bl. Anny Kolesárovej Hruškovej“. Sr. Katarína Hlačiková DKL dopĺňa historický pohľad na mučeníčku svojím hymnom k bl. Anne Kolesárovej a benediktín Jozef Brodňanský OSB medituje nad Halmovou ikonou kríža sv. Cyrila a Metoda.

Juraj Jurica z Katolíckej univerzity v Ružomberku sa zaoberá aktuálnymi výzvami pre kresťanov a Cirkev, medzi inými túžbe po demokratizácii Cirkvi či fenoménom rastúcej samoty. Verbum tiež prináša poviedku Zuzany Kováčikovej „O ekosystéme, pavúkoch a Samovi Chalupkovi“ a dve recenzie sr. Hermany Matlákovej a Jána Mička.

-

Časopis Verbum si môžu záujemcovia objednať na webovej stránke http://casopisverbum.sk alebo zakúpiť v predajniach Spolku Sv. Vojtecha.

TK KBS informoval Pavol Hrabovecký( TK KBS, phr; ml ) 20190531024   |   Upozorniť na chybu v správe | Prečítaná 309 x[naspäť](c) TK KBS 2003 - 2020