TK KBS

Dnes je streda 01. 04. 2020   Meniny má Hugo       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  apríl  >>
poutstštpisone
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930   

  Top témy
Všetky
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Svätý Otec František: Úloha tlače nie je iba kritizovať, ale aj budovať
P:3, 31. 05. 2019 07:32, ZAHMexiko 31. mája (RV) Diváci mexickej televíznej stanice Televisa mali možnosť v utorok 28. mája vstúpiť do atmosféry otvorenosti a priamosti, s akou komunikuje pápež František s médiami. Rozsiahly rozhovor Svätého Otca s novinárkou Valentinou Alazraki priniesol na druhý deň v prepise aj vatikánsky denník L´Osservatore Romano.

Interview sa dotýka viacerých pálčivých otázok, ktoré si v dnešnej dobe musí klásť mexická spoločnosť, Cirkev i celé ľudstvo. Ide o témy počnúc xenofóbiou, cez násilie spojené s obchodovaním s drogami a osobitne násilie na ženách, ktoré nadobúda v posledných rokoch brutálne podoby.

Mexická novinárka priniesla pápežovi odev ženy menom Rocío, zabitej pred očami jej syna a tiež retiazku od ženy, ktorej pred očami zabili manžela, keď bola tehotná. Reč bola aj o obrane života od počatia, o fenoméne migrácie, ktorý je pre Mexiko mimoriadne citlivý, o rastúcej sociálnej nerovnosti vo svete a ekonomických deformáciách.

Valentina Alazraki je mexická vatikanistka s dlhoročnými skúsenosťami z účasti na stovke pápežských ciest. Svätý Otec v televíznom rozhovore nahrávanom vo Vatikáne odpovedal s veľkou otvorenosťou aj na citlivé otázky o kauzách zneužívaní v Čile či o kontroverznom liste arcibiskupa Viganò, ako aj o kauze bývalého amerického kardinála McCarricka a argentínskeho biskupa Zanchettu.

Aj tentoraz pápež František zdôraznil princíp prezumpcie neviny v spojitosti s obvineniami proti kardinálom Pellovi či Barbarinovi, ktoré poznačili šiesty rok pontifikátu. Vysvetlil aj význam opatrení, ktorými sa Cirkev na februárovom stretnutí zástupcov biskupských konferencií zasadila za posilnenie ochrany maloletých.

Na otázku, či svojím záujmom viac preferuje tých, čo sú mimo Cirkvi pred tými, čo sú v jej vnútri, pápež František odpovedá:

„Preferovanie nie. Ale priorita áno. Ak už máš doma niekoho, kto sa ti venuje, idem hľadať tých ďalších. Uistím sa, aby aj o tých ďalších bolo postarané a idem hľadať opäť ďalších. Ak sa nejaký pastier dobre nestará o tých, čo sú dnu, pokarhám ho.“

Pri otázke o riziku pápežovej otvorenosti pre súkromné stretnutia s osobami žijúcimi v situáciách označovaným ako „iregulárne“, o ktorých niekedy médiá píšu dezinterpretačne, pápež František vysvetľuje:

„Áno, je to riziko. Ale všetci sú Božie deti, všetci nimi sme. Nemôžem vyraďovať nikoho. Ak si musím dávať pozor, tak na toho, kto hrá špinavú hru, kto mi nastavuje pascu, na to musím byť ostražitý. Ale vyraďovať nie.“

Hoci sa na začiatku  siedmeho roka svojho pontifikátu pápež František v niektorých oblastiach dostal zo strany médií aj do pozície kritiky, vyjadruje svoj postoj úcty voči službe novinárov, ktorí sú zameraní na pravdu, bez ohľadu na názorový tábor ku ktorému sa radia. Kritika má byť podľa jeho slov konštruktívna:

„Ak kritizujete dobre, chvála Bohu. Ak kritizujete zle, poviem vám to a vyjasním určité veci. Pretože úloha tlače nie je iba kritizovať, ale aj budovať.“

Na otázku, čo považuje za najkrajšie z toho, čo robí, pápež František odpovedá:

„Tou najkrajšou vecou vždy pre mňa byť s ľuďmi... Nanovo ožívam, keď idem na námestie, keď idem do nejakej farnosti...“

Pápež v rozhovore s Valentinou Alazraki potvrdzuje svoje presvedčenie o veľkej dôležitosti upevňovania vzťahov s umierneným islamom, pričom súčasne pripomína, ako je islam hlboko ranený extrémizmom a prítomnosťou fundamentalistických skupín.

Pokiaľ ide o budúce apoštolské cesty, pápež František dúfa, že sa dostane do Japonska. O Číne stále sníva a prechováva veľké sympatie k Číňanom.( TK KBS, RV jb; ml ) 20190531021   |   Upozorniť na chybu v správe | Prečítaná 397 x

[naspäť](c) TK KBS 2003 - 2020