[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je štvrtok 04. 03. 2021   Meniny má Kazimír       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  marec  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 automat
Rady pri ochorení

  Top témy
Všetky
Pápež František v Iraku
Cesta rehoľného povolania
Rok sv. Jozefa
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Pápež František sa v televízii prihovoril Rumunom pred svojou cestou
P:3, 29. 05. 2019 14:02, ZAHVatikán 29. mája (RV) Krátko pred svojou apoštolskou cestou do Rumunska, ktorá sa uskutoční v dňoch 31. mája - 2. júna, pápež František pozdravil obyvateľov krajiny v krátkom videoposolstve, ktoré odvysielala štátna televízia. Svätý Otec v ňom pripomína motto svojej cesty: „Kráčajme spoločne“, počas ktorej sa okrem tamojšej katolíckej komunity stretne aj s patriarchom a Stálou synodou Rumunskej pravoslávnej cirkvi. Pápež zdôrazňuje vzácne dedičstvo spoločných mučeníkov oboch cirkví a pripomína aj korene viery siahajúce až k apoštolovi Ondrejovi, ktorý podľa tradície priniesol vieru do Rumunska.

Plné znenie videoposolstva pápeža Františka:

„Chýba už len zopár dní do mojej cesty, ktorá ma privedie medzi vás. Táto myšlienka mi dáva radosť a už teraz vás všetkých túžim srdečne pozdraviť. Prichádzam do Rumunska, krásnej a pohostinnej krajiny, ako pútnik a brat a ďakujem prezidentovi i ďalším autoritám krajiny, za to, že ma pozvali i za ich plnú spoluprácu. Už teraz pociťujem radosť zo stretnutia s patriarchom a Stálou synodou Rumunskej pravoslávnej cirkvi, ako aj s duchovnými pastiermi a veriacimi katolíkmi.

Putá viery, ktoré nás spájajú, spadajú ku apoštolom, osobitne k putu, ktoré spájalo Petra a Ondreja, ktorý podľa tradície priniesol vieru vašim krajom. Ako bratia podľa krvi, nimi boli aj vďaka preliatiu krvi za Pána. Medzi vami boli mnohí mučeníci, a to aj v nedávnych dobách, ako sedem gréckokatolíckych biskupov, ktorých budem mať potešenie vyhlásiť za blahoslavených. To, za čo trpeli, až po obetovanie života, je až príliš vzácnym dedičstvom na to, aby bolo zabudnuté. A je to spoločné dedičstvo, ktoré nás volá, aby sme si neudržiavali odstup od brata, ktorý ho s nami zdieľa.

Prichádzam medzi vás, aby sme kráčali spoločne. Kráčame spoločne, keď sa učíme chrániť korene a rodinu, keď sa staráme o budúcnosť detí a brata, ktorý stojí po našom boku, keď prekračujeme strach a podozrenia, keď nechávame padnúť bariéry, ktoré nás oddeľujú od druhých.  Viem, že mnohí intenzívne pripravujú moju návštevu a ja vám zo srdca ďakujem. Vás všetkých uisťujem o mojej blízkosti v modlitbe a posielam vám moje požehnanie. A prosím vás, aby ste sa za mňa modlili. Dovidenia!“

( TK KBS, RV zk; ml ) 20190529024   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]