[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je piatok 04. 07. 2025   Meniny má Prokop      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Jubilejný rok 2025
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež Lev XIV.
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity

Vo Varšave bola konferencia Metamorfózy náboženstva a spirituality
P:3, 28. 05. 2019 09:00, ZAH

Varšava 28. mája (TK KBS) „Metamorfózy náboženstva a spirituality“ - je názov medzinárodnej konferencie, ktorá sa konala vo štvrtok 23. mája 2019 na Univerzite Kardinála Štefana Wyszyńského vo Varšave (na snímke). Po privítaní a úvodných pozdravoch odzneli podnetné prednášky sociológov náboženstva zo siedmich krajín (Taliansko, Nemecko, Poľsko, Česká republika, Slovensko, Ukrajina a Arménsko). Slovensko a konkrétne Univerzitu Konštantína Filozofa v Nitre (UKF) na konferencii zastupoval doc. Ondrej Štefaňak z Katedry sociológie, ktorý rozprával na tému premien náboženskej viery a praxe uprostred slovenskej mládeže.

Podujatie sa konalo pod patronátom Asociácie pre medzinárodné štúdium náboženstva v strednej a východnej Európe (ISORECEA) a Sekcie sociológie náboženstva Poľského sociologického združenia (SSR PTS). "Akousi pomyselnou bázou týchto prednášok a následných diskusií bolo vystúpenie prof. Roberta Ciprianiho z Univerzity Roma Tre v Taliansku, ktorý hovoril na tému Rozptýlené náboženstvo. Týmto slovným spojením sa snažil podčiarknuť, že náboženstvo, resp. náboženského hodnoty a idey nezanikajú, ale menia svoje miesto v spoločnosti – konkrétne tvrdil, že sú čoraz zriedkavejšie „koncentrované“ vo svätyniach a čoraz častejšie „rozptýlené“ po širokom okolí, a preto sa možno s nimi stretnúť v rôznych sférach života," informoval Štefaňak.

Na túto myšlienku nadviazal vo svojej prednáške aj prof. Egon Spiegel z Vechtskej univerzity v Nemecku, ktorý sa snažil zdôrazniť, že „cirkevná ľahostajnosť“ nie je to isté ako „náboženská ľahostajnosť“. Podľa neho mnohí veriaci ľudia sú jednoducho sklamaní z náboženských inštitúcií (napr. zo zakrývania, neriešenia alebo nedostatočného riešenia pálčivých problémov), a preto sa vo vzťahu k nim postupne stávajú ľahostajní, avšak to neznamená, že sú ľahostajní aj vo vzťahu k náboženstvu, resp. Bohu. Ďalší prednášajúci z rôznych univerzít hovorili o náboženstve a religiozite v sociálnom živote, sociálnej komunikácii, spoločnosti rizika, ale najmä o kontinuite a zmene náboženstva a spirituality vo svojich krajinách.

TK KBS informoval Ondrej Štefaňak



( TK KBS, ost; ml ) 20190528015   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]