TK KBS

Dnes je pondelok 30. 03. 2020   Meniny má Vieroslava       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  marec  >>
poutstštpisone
       1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

  Top témy
Všetky
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Utorková homília: Kresťan je ako more, pokojné v hĺbke pod vlnobitím
P:3, 21. 05. 2019 13:01, ZAHVatikán 21. mája (RV) Pokoj, ktorý nie je zo sveta, ale ktorý pochádza od Ducha Svätého, je hlboký, pretrváva aj počas skúšok, ba dodáva nám odvahu ísť vpred a pomáha nášmu srdcu usmievať sa. O tomto dare, ktorý Ježiš sľúbil učeníkom tesne pred svojim odchodom, kázal pápež František počas svätej omše v Dome sv. Marty v utorok 21. mája.

Ako idú dohromady súženia a prenasledovania, ako tie Pavlove z dnešného čítania zo Skutkov apoštolov (14,19-28), s pokojom, ktorý Ježiš zanecháva svojim učeníkom v rozlúčkovej reči Poslednej večere v Evanjeliu podľa Jána: «Pokoj vám zanechávam, svoj pokoj vám dávam» (Jn 14,27-31a)? Práve z tejto otázky vychádzal Svätý Otec vo svojej dnešnej rannej homílii.

Blahoslavení ste, keď vás budú pre mňa potupovať

 „Život prenasledovaní a súžení sa zdá byť životom bez pokoja“, no naopak, je posledným z blahoslavenstiev, pripomína pápež: «Blahoslavení ste, keď vás budú pre mňa potupovať a prenasledovať a všetko zlé na vás nepravdivo hovoriť»:

„Ježišov pokoj ide spolu s týmto životom prenasledovania, súženia. Je to pokoj, ktorý je v hĺbke, je veľmi hlboký vzhľadom na tieto veci. Je to pokoj, ktorý nikto nedokáže zobrať, pokoj, ktorý je darom – ako more, ktoré je v hĺbke pokojné a na povrchu sa zmietajú vlny. Žiť v pokoji s Ježišom znamená mať vo vnútri túto skúsenosť, ktorá zostáva aj počas skúšok, počas všetkých ťažkostí, všetkých súžení.“

Jedine takto môžeme chápať, ako prežívali posledné chvíle mnohí svätci, ktorí „nestratili pokoj“, naopak – mnohí svedkovia o nich hovorili, že „išli na mučenícku smrť ako hostia na svadbu“, povedal Svätý Otec.

Kresťan pod ťarchou života nestráca pokoj

Toto je dar „Ježišovho pokoja“, ktorý nemôžeme získať prostredníctvom ľudských prostriedkov „napríklad tým, že pôjdeme k lekárovi alebo že si vezmeme sedatíva“, je to niečo odlišné, čo pochádza „od Ducha Svätého, ktorý je v našom vnútri“ a ktorý so sebou prináša vnútornú pevnosť.

Pápež to ilustroval príkladom istého muža, ktorého nedávno navštívil. Ten bol zvyknutý veľa pracovať, no zrazu ho postihla choroba a on musel zanechať všetky plány. Aj napriek tomu si vždy dokázal zachovať pokoj. „Toto je kresťan“, skonštatoval Svätý Otec.

„Pokoj, tento Ježišov pokoj, nás učí ísť v živote vpred. Učí nás znášať veci. Znášať – je to slovo, ktorému dobre nerozumieme, nevieme dobre, čo znamená – je to veľmi kresťanské slovo. Znamená to niesť na pleciach. Znášať – niesť na pleciach život, ťažkosti, prácu, všetko, bez toho, aby sme stratili pokoj. Ba znamená to niesť na pleciach a mať odvahu ísť vpred. Tomuto rozumieme jedine vtedy, keď je v našom vnútri Duch Svätý, ktorý nám dáva Ježišov pokoj.“

Ak sa však naopak v živote necháme uniesť „búrlivou nervozitou“ a strácame pokoj, „niečo tu nefunguje“, poznamenal pápež.

Pokoj, s ktorým nestratíme zmysel pre humor

Ak však máme v srdci ten „vzácny dar sľúbený Ježišom“, a nie ten, ktorý pochádza zo sveta či z peňazí v banke, vtedy čelíme aj tým najdrsnejším ťažkostiam života, ideme vpred, a to dokonca s jednou schopnosťou naviac – „naše srdce sa vie usmievať“, dodal Svätý Otec:

„Osoba, ktorá žije tento pokoj, nikdy nestráca zmysel pre humor. Vie sa zasmiať na sebe, na druhých, a ešte viac na svojom vlastnom tieni, dokáže sa smiať na všetkom... Je to tento zmysel pre humor, ktorý je tak blízky Božej milosti. Ježišov pokoj v každodennom živote, Ježišov pokoj v súženiach a s tým kúskom zmyslu pre humor, ktorý nám dáva lepšie dýchať - nech nám Pán daruje tento pokoj, ktorý pochádza od Ducha Svätého, tento pokoj, ktorý je mu vlastný a ktorý nám pomáha znášať, niesť na pleciach toľké ťažkosti života.“( TK KBS, RV zk, jb; ml ) 20190521027   |   Upozorniť na chybu v správe

[naspäť](c) TK KBS 2003 - 2020