TK KBS

Dnes je štvrtok 24. 09. 2020   Meniny má Ľuboš, Ľubor       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  september  >>
poutstštpisone
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930    

  COVID-19
COVID-19

  Top témy
Všetky
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Rozlúčili sa so zosnulou Danicou Olexovou, ktorú zahynula v Etiópii
P:3, 17. 05. 2019 10:01, DOMBratislava 17. mája (TK KBS) V bratislavskom Kostole Panny Márie, pomocnice kresťanov, sa 16. mája 2019 konala zádušná svätá omša za Danicu Olexovú, ktorá 10. marca tragicky zahynula pri leteckom nešťastí v Etiópii. „Na túto bohoslužbu sme vybrali texty a piesne, ktoré nie sú prejavom smútku a zúfalstva, ale nádeje a radosti, pretože práve tie Danica po celý život rozdávala iným,“ povedal na začiatku liturgie celebrant Ivan Šulík.

V homílii poukázal na kresťanskú nádej, ktorú ponúka Cirkev aj v tých najťažších okamihoch a skúškach, akou je nečakaná smrť blízkeho človeka. Ocenil oduševnenosť Danice Olexovej a označil ju za človeka, ktorý „dával dobré dary“, podobne ako sa o tom píše v evanjeliu. „Proste a dostanete! Hľadajte a nájdete! Klopte a otvoria vám! (Mt 7, 7) Danica to vo svojom živote robila a som presvedčený, že je to odkaz, ktorý nám chce zanechať – aby sme neboli ľahostajní k tomu, čo sa deje okolo nás, aby sme sa láskavo a pozorne starali o svojich blízkych i blížnych, aby sme sa nesprávali egoisticky, ale aby sme sa angažovali tam, kde sa deje nespravodlivosť a krivda, aby sme sa nevzdávali, keď sa nám nedarí, a s odvahou búchali na dvere, ktoré sa nechcú otvoriť,“ povedal Ivan Šulík.

Danica Olexova, rozlucka

Počas slávnosti odznel príhovor rehoľnej sestry Františky Olexovej, ktorá je Danicinou tetou a ako misionárka pôsobí juhoafrickom Barbertone. „Dnes spolu s vami všetkými aj my celá Misia sv. Jána ďakujeme Pánovi za ten veľký dar – za život Danice Olexovej, za to svetlo, ktoré jej dal niesť, za dary, ktoré dostala na službu tým najbiednejším a ktoré správne používala a rozvíjala,“ napísala sr. Františka. Krásne texty o Danici poslala tiež sr. Anece Salay a deti z barbertonskej misie. Prítomným sa prihovoril aj riaditeľ Dobrej noviny Marián Čaučík, ktorý sa poďakoval za mnohoročnú Danicinu službu eRku a označil ju za najdôležitejší pilier mosta s Afrikou, ktorý Dobrá novina buduje. Bohoslužbu sprevádzal spevácky zbor Apollo pod vedením Milana Kolenu.

TK KBS informovala Martina Grochálová( TK KBS, mgr; ml ) 20190517018   |   Upozorniť na chybu v správe |[naspäť](c) TK KBS 2003 - 2020