TK KBS

Dnes je utorok 26. 05. 2020   Meniny má Dušan       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  máj  >>
poutstštpisone
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

  Top témy
Všetky
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Tisícky detí na misijných pútiach v R. Lesnej, Levoči a Obišovciach
P:3, 13. 05. 2019 11:05, DOMBratislava 13. mája (TK KBS) V sobotu 11. mája sa na slovenských pútnických miestach stretli tisícky detí. eRko – Hnutie kresťanských spoločenstiev detí s podporou diecéz zorganizovalo Misijné púte detí v Rajeckej Lesnej, Levoči a Obišovciach.

----------------------------------------------------------------

Rajecká Lesná

V Rajeckej Lesnej viac ako 1300 detí putovalo s blahoslavenou Ankou Kolesárovou. Z toho bolo približne 250 animátorov a 20 kňazov. Svätú omšu celebroval žilinský diecézny biskup Tomáš Galis. Do Rajeckej Lesnej putovali deti už 17-krát.

V programe bola svätá omša, putovanie ku kaplnkám, eRko-tance, katechéza v kostole, ktorú viedli Danka a Jozef Kudryovci a aktivita v skupinke. Deti priniesli ako obetný dar konzervu pre núdznych, o ktorých sa stará diecézna charita v Žiline.

Účastníci tiež priniesli rôzne druhy koláčov, ktoré sa na mieste predávali za dobrovoľný príspevok, ktorý bol určený na misie (pre Pápežské misijné diela). Podporili tým centrum svätého Antona v Rwande, kde pôsobí slovenský misionár Vlastimil Chovanec.

Foto: Galéria z Rajeckej Lesnej

Rajecka Lesna, put deti

----------------------------------------------------------------

Levoča

Na 17. misijnú púť detí do Levoče prišlo viac ako 1000 detí so svojimi animátormi a aj viacero rodín z približne 50 farností. Okrem Spišskej diecézy mali svoje zastúpenie aj Košická arcidiecéza, Banskobystrická diecéza a Prešovská archieparchia.

Pod mariánskou horou deti začali putovať s mottom "aj keď sme malí, veľa zmôžeme, zasadiť kúsok dobra do zeme". Cestou hore mali deti rôzne stanovišťa, ktoré si pripravili animátori. Na Mariánskej hore nasledovali stanovišťa s bohoslovcami a moderovaný program, počas ktorého si deti zaspievali aj hymnu ročnej témy z malého zrnká strom a domov si odniesli odznak s výzvou, úlohou, ktorú majú v najbližších dňoch vykonať.

Deti so sebou priniesli aj obetný dar školské pomôcky pre žiakov spojenej školy sv. Klementa Hofbauera v Podolínci a pre žiakov zo spojenej školy internátnej Jána Vojtaššáka v Levoči.

Misijná púť detí vyvrcholila modlitbou svätého ruženca a svätou omšou, ktorú celebroval vdp. Viktor Pardeľ, spišský biskupský vikár pre katechézu a katolícke školstvo.  

Foto: Galéria z Levoče
----------------------------------------------------------------

Obisovce, put deti

Obišovce

Už po tretí krát putovali deti, rodičia, animátori a členovia rôznych spoločenstiev na Arcidiecéznu púť detí do Obišoviec. Aby stretnutie malo charakter púte, deti sa spoločne stretli v Ličartoviciach. Odtiaľ ich cestu do Obišoviec lemovalo niekoľko zaujímavých staníc. Venovali sa životu a odkazu blahoslavenej Anny Kolesárovej.

Misijný rozmer stretnutia doplnil aj  spoločný obetný dar, ktorý prinášali mladí pútnici. Boli to buď trvanlivé potraviny, školské potreby či drogéria, ktoré využijú núdzni ľudia cez arcidiecéznu charitu v Košiciach. O občerstvenie sa pútnikom postarala Farnosť Ružencovej Panny Márie v Obišovciach. Po obede čakal na mladých ďalší  program. Či už išlo o zaujímavé workshopy alebo duchovný program v podobe modlitby svätého ruženca.

Vyvrcholením stretnutia bola svätá omša s biskupom Markom Forgáčom. Vo svojom príhovore hovoril o Dobrom Pastierovi: „Každý z nás potrebuje byť v živote vedený, aj keď sa nám to občas nemusí páčiť. Dobrý Pastier ja však ten, čo vedie svoje ovečky v slobode, bez donútenia a s láskou. Aj vy deti môžete byť pastiermi. O dva dni si pripomenieme Fatimskú Panny Máriu, ktorá sa zjavila deťom a práve deti pritiahli ku Márii a Ježišovi zástupy ľudí. Rovnako bl. Anka Kolesárová, ktorá ako mladá vydala veľké svedectvo. Aj ona sa stala akoby malým pastierom, ktorý priťahuje k tomu najväčšiemu Dobrému Pastierovi“.

Celkovo sa  púte detí v Obišovciach zúčastnilo okolo 1300 účastníkov zo všetkých kútov arcidiecézy.
 
Foto: Galéria z Obišoviec
----------------------------------------------------------------

TK KBS informovali Boris Kolár, Richard Duľa a Martin Ďurčo( TK KBS, bko, rdu, mdu; ml ) 20190513034   |   Upozorniť na chybu v správe |[naspäť](c) TK KBS 2003 - 2020