TK KBS

Dnes je streda 23. 09. 2020   Meniny má Zdenka       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  september  >>
poutstštpisone
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930    

  COVID-19
COVID-19

  Top témy
Všetky
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Pápež František vysvätil 19 kňazov a zablahoželal k sviatku mamám
P:3, 13. 05. 2019 08:21, ZAHVatikán 13. mája (RV) V nedeľu 12. mája, ktorá sa slávila ako Nedeľa Dobrého Pastiera a 56. svetový deň modlitby za duchovné povolania, pápež František vysvätil v Bazilike sv. Petra 19 nových kňazov. Na poludnie pri mariánskej modlitbe vyzval v duchu svojho posolstva k „odvahe riskovať pre Boží prísľub“ a k pestovaniu dôverného vzťahu s Ježišom, Učiteľom a Pastierom duší. V Deň matiek Svätý Otec zablahoželal a poďakoval všetkým mamám a pripomenul aj dnešnú spomienku Fatimskej Panny Márie.

Vkladaním rúk a konsekračnou modlitbou udelil Svätý Otec František sviatosť kňazstva 19 diakonom z viacerých formačných seminárov v Ríme. V homílii poukázal na základ sviatostného kňazstva v osobitnom vyvolení samotným Ježišom Kristom, Najvyšším kňazom Nového zákona, a pripomenul aj všeobecné kňazstvo celého Božieho ľudu.

Majte vždy pred očami príklad Dobrého Pastiera

Novokňazom pripomenul ich ukotvenie v modlitbe a spoločenstve Cirkvi, ako aj ich úlohy hlásania Božieho slova a vysluhovania sviatostí. Majú sa vyznačovať nezištnosťou, odzrkadľovať Otcovo milosrdenstvo podľa Ježišovho vzoru a zjednocovať veriacich do jednej rodiny.  Pápež svätencom zvlášť zdôraznil postoj blízkosti, ktorým sa má vyznačovať kňaz:

„Blízky Bohu v modlitbe, blízky biskupovi, ktorý je vaším otcom, blízky presbyterátu - ostatným kňazom ako bratom bez ohovárania sa navzájom, a blízky Božiemu ľudu. Majte vždy pred očami príklad Dobrého Pastiera, ktorý neprišiel dať sa obsluhovať, ale slúžiť a hľadať a zachrániť, čo sa stratilo.“

Novokňazi pochádzajú najmä zo severných a stredných regiónov Talianska a po jednom sú aj z Chorvátska, Peru, Haiti a Japonska. Ôsmi sú z Diecézneho kolégia Redemptoris Mater, ôsmi z Kňazského bratstva Synov kríža, jeden z Rímskeho pápežského seminára a dvaja z ďalších kolégií.

Blahoželanie a vďačná spomienka venovaná mamám

Na poludnie Svätý Otec vzal dvoch z nich so sebou do okna Apoštolského paláca, aby po modlitbe „Raduj sa, nebies Kráľovná“ spoločne udelili požehnanie veriacim na Námestí sv. Petra. Pri tejto príležitosti pápež František pripomenul aj sviatok matiek:

„V mnohých krajinách sa dnes slávi „Deň matiek“. Chcel by som poslať pozdrav všetkým mamám, ďakujúc im - potlesk všetkým mamám! - za ich vzácne dielo vychovávania detí a ochranu hodnoty rodiny. Pamätáme aj na mamy, ktoré na nás hľadia z neba a aj naďalej nad nami bdejú modlitbou. Naša myseľ smeruje aj k našej nebeskej Mame, ktorú budeme oslavovať zajtra 13. mája pod menom Fatimskej Panny Márie. Jej sa zverujeme, aby sme s radosťou a veľkodušnosťou napredovali na našej ceste.“

-

V plnom znení prinášame príhovor Svätého Otca Františka pri modlitbe „Raduj sa, nebies Kráľovná“ vo Štvrtú veľkonočnú nedeľu 12. mája 2019, ktorá sa slávi ako Nedeľa Dobrého Pastiera a 56. svetový deň modlitby za povolania. Veriacim na Námestí sv. Petra sa prihovoril na poludnie z okna pápežského domu.

Drahí bratia a sestry, dobrý deň!

V dnešnom evanjeliu (porov. Jn 10,27-30) sa Ježiš predstavuje ako pravý Pastier Božieho ľudu. Hovorí o vzťahu, ktorý ho viaže k ovečkám stáda, čiže k jeho učeníkom, a zdôrazňuje, že ide o vzťah vzájomného poznania. „Moje ovce“ – hovorí Ježiš – „počúvajú môj hlas, ja ich poznám a ony idú za mnou. Ja im dávam večný život. Nezahynú nikdy“ (v. 27-28). Ak čítame tieto vety pozorne, môžeme vidieť, že Ježišovo dielo sa prejavuje v niekoľkých činnostiach: Ježiš hovorí, Ježiš pozná, Ježiš dáva večný život, Ježiš sa stará.

Dobrý Pastier, Ježiš, je pozorný ku každému z nás, hľadá nás a miluje nás, prihovára sa nám svojím slovom, poznajúc do hĺbky naše srdcia, naše túžby a nádeje, ako aj naše zlyhania a sklamania. Prijíma nás a miluje nás takých, akí sme, s našimi kladmi i zápormi. Každému z nás „dáva večný život“: ponúka nám možnosť žiť život v plnosti, bez konca. Okrem toho sa o nás stará a láskavo nás vedie, čím nám pomáha prekonávať neschodné a často i riskantné úseky, ktoré sa objavujú na ceste života.

Slovesám a činnostiam, ktoré opisujú spôsob, akým si Ježiš, Dobrý Pastier, vytvára vzťah s nami, zodpovedajú slovesá, ktoré sa týkajú ovečiek, teda nás: „počúvajú môj hlas“, „idú za mnou“. Ide o činnosti, ktoré ukazujú, ako máme odpovedať na nežné a starostlivé prejavy Pána. Počúvať a poznať jeho hlas totiž znamená mať s ním osobný vzťah, ktorý sa upevňuje v modlitbe, v stretnutí od srdca k srdcu s Božským Učiteľom a Pastierom našich duší.

Tento dôverný vzťah s Ježišom, táto otvorenosť, dialóg s Ježišom, v nás posilňuje túžbu nasledovať ho, unikajúc z labyrintu nesprávnych ciest, zanechávajúc egoistické správanie sa, aby sme sa mohli vydať novými cestami bratstva a sebadarovania podľa jeho príkladu.

Nezabúdajme, že Ježiš je jediný Pastier, ktorý k nám hovorí, pozná nás, dáva nám večný život a stará sa o nás. My sme jeho jediné stádo a máme sa usilovať iba o to, aby sme počúvali jeho hlas, a on s láskou skúma úprimnosť našich sŕdc. A z tejto neustálej dôvernosti s naším Pastierom, z tohto rozhovoru s ním, pramení radosť nasledovať ho, nechajúc sa ním viesť do plnosti večného života.

Obráťme sa teraz na Máriu, Matku Krista - Dobrého Pastiera. Ona, ktorá bezodkladne odpovedala na Božie volanie, nech osobitne pomáha tým, čo sú povolaní ku kňazstvu a zasvätenému životu, aby s radosťou a ochotou prijali Kristovo pozvanie stať sa jeho najužšími spolupracovníkmi pri ohlasovaní Evanjelia a v službe Božiemu Kráľovstvu v týchto našich časoch.

Preložila: Slovenská redakcia VR

-( TK KBS, RV mk, jb; ml ) 20190513025   |   Upozorniť na chybu v správe |[naspäť](c) TK KBS 2003 - 2020