TK KBS

Dnes je sobota 24. 08. 2019   Meniny má Bartolomej       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  august  >>
poutstštpisone
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031 

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Približne 500 Rómov z Talianska sa prišlo modliť so Svätým Otcom
P:3, 09. 05. 2019 13:30, ZAHVatikán 9. mája (RV) Do Vatikánu dnes zavítalo približne 500 talianskych Rómov, aby sa spoločne modlili s pápežom Františkom a vypočuli si jeho povzbudenie. Modlitebné stretnutie sa konalo dopoludnia v Kráľovskej sále Apoštolského paláca, na tému inšpirovanú príbehom o emauzských učeníkoch z Evanjelia podľa Lukáša: „Priblížil sa k nim sám Ježiš a išiel s nimi“. Svätý Otec Rómom vyjadril svoju blízkosť a v závere každého osobne pozdravil.

Pápež pri tejto príležitosti vyzval povedať „nie“ označovaniu ľudí nálepkami či vytváraniu odstupu. Rómov povzbudil k pestovaniu modlitebného života a lásky k blížnemu a zdôraznil i škodlivosť zatrpknutosti, ktorá je pokušením v situáciách, keď zažívame diskrimináciu či nespravodlivosť. Tá však vedie k nenávisti a pomste, ktoré ničia. (...)

Rómov na stretnutí vo Vatikáne  sprevádzali predseda Konferencie biskupov Talianska kardinál Gualtiero Bassetti, prefekt Dikastéria pre integrálny ľudský rozvoj kardinál Peter Turkson, vikár Rímskej diecézy Mons. Angelo De Donatis a ďalší, ktorí sa venujú pastoračnej starostlivosti v tejto oblasti.

Svedectvá rómskeho kňaza a skupiny matiek

Svätý Otec si v priebehu stretnutia vypočul dve svedectvá. S prvým sa predstavil 30-ročný rómsky kňaz don Cristian, pochádzajúci z oblasti Neapola. V kňazskej službe je tri roky. Hovoril najmä o svojich skúsenostiach zo seminára, kde ako Róm vzbudzoval mnoho prekvapenia a niekedy mu dávali najavo, že je odlišný. Viac než na odlišnosť by sa však mala pozornosť ľudí zamerať na jedinečnosť každého človeka, uviedol don Cristian a dodal: „Každý z nás je darom, každý z nás je bohatstvom, ak máme za vzor Ježiša Krista“.

Druhé svedectvo patrilo trojici rómskych matiek. Tie reprezentovali skupinu s názvom „Svet matiek“ pozostávajúcu zo žien žijúcich na perifériách Ríma a pochádzajúcich z rozličných kultúr a náboženstiev. Pravidelne sa stretávajú, aby sa navzájom povzbudili a podporili. Matky hovorili najmä o diskriminácii v spoločnosti, o odstupe ľudí a ťažkosťami v sociálnej oblasti. Spomenuli aj ich obavy v súvislosti so vzrastajúcimi prejavmi násilia a nenávisti v talianskej spoločnosti.

Patrónmi Rómov sú blahoslavení mučeníci Zeferín a Emília

Pri stretnutí sa zhromaždenie modlilo aj k vôbec prvému blahoslavenému rómskemu mučeníkovi, katechétovi a členovi Františkánskeho svetského rádu Zefirínovi Giménezovi Malla (1861 – 1936), pôvodom zo Španielska: „aby na jeho príhovor boli zbúrané múry rozdelení a nenávisti a stali sme sa budovateľmi ľudstva obnoveného v spravodlivosti, bratstve a pokoji“. Liturgická spomienka bl. Zefirína sa slávi 4. mája.

Ďalšou blahoslavenou z radov Rómov, ktorá bola podobne ako Zeferín zavraždená počas Španielskej občianskej vojny, je Emília Fernandez Rodriguezová (1914-1939). Je prvou a zatiaľ jedinou blahoslavenou Rómkou. Medzinárodný deň Rómov sa každoročne slávi 8. apríla.

Okrem dopoludňajšej audiencie u Svätého Otca organizátori podujatia pripravili  pre účastníkov stretnutia podvečerný program v Rómskej pútnickej svätyni, ktorá sa nachádza v areáli známeho mariánskeho pútnického miesta Divino Amore na južnom okraji Ríma.( TK KBS, RV zk; ml ) 20190509025   |   Upozorniť na chybu v správe | Prečítaná 167 x

[naspäť]

TV Lux [audio] | Rádio Lumen | FF Rádio | Rádio Mária | Rádio Vatikán | SSV | Katolícke noviny | Výveska | Do kostola

Mobilná verzia webu


(c) TK KBS 2003 - 2019