[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je pondelok 08. 03. 2021   Meniny má Alan; Alana       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  marec  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 automat
Rady pri ochorení

  Top témy
Všetky
Pápež František v Iraku
Cesta rehoľného povolania
Rok sv. Jozefa
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Arcibiskup Orosch ďakoval za 15 rokov biskupskej služby
P:3, 04. 05. 2019 19:21, DOMTrnava 4. mája (TK KBS) Prvá sobota v mesiaci sa v Katolíckej cirkvi slávi ako Fatimská sobota. Arcibiskup Mons. Ján Orosch v prvú májovú sobotu 4. mája pri tejto príležitosti celebroval svätú omšu v Bazilike sv. Mikuláša v Trnave, pri ktorej sa poďakoval Všemohúcemu Bohu za 15 rokov svojej biskupskej služby.

Slávnostnú homíliu predniesol vtedajší bratislavsko-trnavský arcibiskup metropolita a hlavný svätiteľ pri biskupskej konsekrácii arcibiskupa Jána Oroscha, teraz už emeritný trnavský arcibiskup Ján Sokol. Veriacim pripomenul, že do Baziliky sv. Mikuláša prišli, aby sa stretli „s Trojjediným Bohom v Slove a Eucharistii skrze Máriu.“ Tiež spomenul historické etapy, počas ktorých sa mesto Trnava verne utiekalo k Panne Márii, či to bolo pred 300 rokmi, keď sa Trnavou šírila morová choroba alebo v období komunistickej totality, kedy sa týmto mestom šíril mor prenasledovania kresťanov zo strany vtedajšej politickej moci. „Boli i ďalšie prenasledovania. Vtedy sme všetci volali k Márii: «Pomôž, zachráň, sprostredkuj milosť a vypros náboženskú slobodu nášmu národu». Dlhé desaťročia sme čakali a naozaj sme sa toho dožili. Do tejto Fatimskej soboty Panny Márie zapadá i služba arcibiskupa - 15 rokov služby v tejto arcidiecéze,“ povedal arcibiskup Sokol.

Orosch, Vyrocie

Je potrebné ďakovať pápežovi, dnes už sv. Jánovi Pavlovi II. za jeden z jeho dokumentov, kde napísal návod, ako sa má prežívať každé jubileum. Ten spočíva v postoji vďačnosti. „My sme dnes, v túto Fatimskú sobotu prišli s naším arcipastierom, aby sme spolu s ním ďakovali pri tejto svätej omši za 15 rokov služby, ale aj za to, že ho povolal k životu, že mu dal dobrých rodičov, ktorí ho vychovávali vo viere a spolu s kňazmi pôsobiacimi vo farnosti ho pripravovali na vstup do kňazského seminára.“ Následne spomenul i jednotlivé etapy života oslávenca. Svoj kňazský život prežil na rôznych miestach, ktoré patrili vo vtedajšej veľkej arcidiecéze medzi tie menšie a vzdialenejšie od Trnavy. Avšak každé menovanie dokázal prijímať s veľkou poslušnosťou a vďačnosťou. Treba sa vedieť vrátiť i do minulosti a odprosiť Boha za to, čo azda nebolo v súlade s jeho vôľou. „Áno, spolu s naším jubilantom ďakujeme, odprosujeme i prosíme, aby bol naďalej horlivý, verný Pánu Bohu, svätej Cirkvi i národu. Aby sa usiloval stavať svoju biskupskú službu na tejto vernosti,“ dodal slávnostný kazateľ, arcibiskup Sokol.

Orosch, Vyrocie

Svätá omša pokračovala slávením Eucharistie. Spolu s trnavským arcibiskupom Jánom Oroschom, apoštolským nunciom na Slovensku Giacomom Guidom Ottonellom a emeritným trnavským arcibiskupom Jánom Sokolom ju slávili desiatky kňazov Trnavskej arcidiecézy. Pri svätej omši asistovali seminaristi Kňazského seminára sv. Cyrila a Metoda, ktorí sa v Bratislave pripravujú na svoju kňazskú službu v Trnavskej arcidiecéze. V závere slávnostnej svätej omše zaznel i ďakovný príhovor za všetkých kňazov a veriacich Trnavskej partikulárnej cirkvi. Predniesol ho farár dekan v Seredi, kanonik Libor Škriputa. Veriaci po nich odovzdali jubilantovi kvetinové dary, za čo každému z nich trnavský arcibiskup Ján Orosch daroval ruženec so svojím biskupským erbom. Po záverečných slovách oslávenca prijali veriaci jeho apoštolské požehnanie. Úplný záver slávnosti tvoril spev mariánskej piesne «Matka Božia Trnavská».

( TK KBS, dk ; rp ) 20190504012   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]