TK KBS

Dnes je utorok 11. 08. 2020   Meniny má Zuzana       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  august  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

  Top témy
Všetky
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Najnovšie Katolícke noviny si pripomínajú osobnosť pátra Jána Hutyru
P:3, 02. 05. 2019 08:00, DOMBratislava 2. mája (TK KBS) Najnovšie Katolícke noviny si pripomínajú osobnosť pátra vincentína Jána Hutyru, ktorého životnému odkazu sa nedávno venovala konferencia v Nitre. Otec bez hraníc, duchovný otec tisícich dcér či slovenský Vincent de Paul – aj takéto prívlastky súvisia s Jánom Hutyrom CM, ktorý vyznával heslo, že „musíme iných šokovať svojou dobrotou“.

Pri príležitosti sviatku svätého Jozefa, robotníka, sa venujú téme práce, ktorá musí mať korene. Hneď z prvých riadkov Svätého písma je zrejmé, že Boh je nesmierne pracovitý. Stvorenie sveta ho doslova bavilo. Ako stvorenia na jeho obraz a podobu dostávame usmernenie, aby sme pracovali aj my: obrábali zem, strážili a spravovali celé stvorenstvo a mali tak priamu účasť na nádhernom Božom pláne s nami. Stali sme sa pokračovateľmi jeho stvoriteľského diela a to je úžasné!

Rozprávajú sa s Máriou Kopáčikovou z Katedry ošetrovateľstva na Katolíckej univerzite v Ružomberku o pôrodných asistentkách a o tom, že odbornosť a ľudskosť dávajú žene pocit istoty aj v takej citlivej situácii, akou je pôrod. Piateho mája si pripomíname Medzinárodný deň pôrodných asistentiek.

Prinášajú aj rozhovor s organistkou Zuzanou Ferjenčíkovou. Napriek tomu, že pôsobí krehko a nežne, jej výkony sú silné až drásavé. Organistka Zuzana Ferjenčíková hrá nielen prstami, ale celým telom a srdcom. Preto je veľký zážitok nielen ju počuť, ale aj vidieť.

Predstavujú Američana Davida Reichardta, ktorý sa v Bratislave venuje aj turistickému apoštolátu. David Reichardt pochádza z malého mesta blízko Chicaga, no už vyše 20 rokov žije v Bratislave, kde je súčasťou anglicky hovoriacej komunity. „Spája nás v prvom rade Kristus a v druhom rade to, že nevieme dobre po slovensky,“ smeje sa David, ktorý Katolíckym novinám ochotne porozprával o aktivitách komunity a ďalších zaujímavostiach.

Približujú posynodálnu apoštolskú exhortáciu Christus vivit (Kristus žije), ktorá vyšla 2. apríla vo vatikánskom Tlačovom stredisku. Pápež ju podpísal 25. marca v Lorete, v domčeku Svätej rodiny. Františkov text nadväzuje na minuloročnú synodu o mladých, viere a rozlišovaní povolania. „Cirkev potrebuje váš elán,“ odkazuje pápež mladým ľuďom na celom svete.

V seriáli Veľká noc v literatúre nájdete úryvok z diela Jána Čajaka Rozpomienka na veľkonočnú oblievačku.

TK KBS informoval Ján Lauko( TK KBS, jla; ml ) 20190502016   |   Upozorniť na chybu v správe |[naspäť](c) TK KBS 2003 - 2020