[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je piatok 19. 04. 2024   Meniny má Jela      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  apríl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Na Veľký piatok sa konal ekumenický sprievod i krížove cesty v uliciach
P:3, 19. 04. 2019 20:05, DOM

Košice/Trnava/Nitra 19. apríla (TK KBS) Tisícky ľudí sa na Veľký piatok zapojili do viacerých aktivít, ktoré sú spojené s týmto dňom. V metropole východného Slovenska sa konal 25. ekumenický pašiový sprievod, krížovú cestu mestom pripravili v Trnave i Nitre. V Sučanoch sa konala dramatizovaná tieňová Krížová cesta apoštola Petra.

SUČANY

Vo farskom kostole Nanebovzatia Panny Márie v Sučanoch sa na Veľký piatok 19. apríla 2019 v tme chrámu uskutočnila hraná dramatizovaná tieňová Krížová cesta apoštola Petra (hlavná snímka). Pripravili ju mladí z farnosti a blízkeho okolia pod vedením Kataríny Čechovej. Veriaci mali aj týmto spôsobom môžnosť prežiť vykupiteľské dielo Pána Ježiša, ktoré za nás vykonal na Golgote v Jeruzaleme, informoval farár v Sučanoch Pavol Pečko.

KOŠICE

Stovky veriacich sa v piatok zišli na 25. ekumenickom pašiovom sprievode v Košiciach, ktorý sa každoročne koná počas Veľkého piatka. Ako uviedol moderátor Ekumenického spoločenstva cirkví a náboženských spoločností na území mesta Košice Radoslav Lojan, ide o tradíciu sprítomnenia utrpenia Ježiša Krista, informovala TASR.

Tento rok pripravilo jednotlivé zastavenia pri svojich farských kostoloch alebo modlitebniach osem cirkví, a to Apoštolská cirkev, Bratská jednota baptistov, Cirkev bratská, Cirkev československá husitská, Evanjelická cirkev augsburského vyznania, Gréckokatolícka cirkev, Reformovaná kresťanská cirkev a Rímskokatolícka cirkev. Pridali sa tiež Teologická fakulta v Košiciach a Katolícka univerzita v Ružomberku.

„Do ekumenického pašiového sprievodu sa zapojili jednotliví predstavitelia týchto kresťanských spoločenstiev a každý z nich pripravil jedno zamyslenie s centrálnou myšlienkou opustený Ježiš,“ uviedol s tým, že každoročne sa na sprievode zúčastňuje v priemere približne 500 ľudí. Počas Veľkého piatka sa podľa jeho slov číta v kostoloch každej kresťanskej cirkvi pašiový cyklus, ktorý pripomína umučenie, smrť a následne pochovanie Ježiša Krista.

„Ekumenický pašiový sprievod je trošku iným formátom. Ide skôr o jednotlivé zamyslenia sa nad utrpením Ježiša počas zastavení smerom na Golgotu a potom samotnú smrť na Golgote, ale je to v kontexte práve toho pašiového cyklu, ktorý sa dnes číta po celom Slovensku, respektíve po celom svete,“ vysvetlil Lojan.Na viacerých miestach v obciach a mestách Slovenska sa v piatok  konajú krížové cesty, ktoré majú byť autentickým zobrazením a pripomienkou utrpenia a smrti Ježiša Krista.

Ako spresnil, v tomto prípade nejde o znázornenie fyzického ukrižovania, ale skôr o zaktualizovanie Kristovho posolstva pre tých ľudí, ktorí sa na sprievode zúčastnili a zároveň pre všetkých ľudí dobrej vôle. Lojan pripomenul, že členovia uvedeného ekumenického spoločenstva majú pravidelné stretnutia a takýto sprievod by mal rovnako pripomenúť myšlienku vzájomnej jednoty.

Ekumenický pašiový sprievod sa začal pred evanjelickým chrámom na Mlynskej ulici, pokračoval ulicami centra Košíc a posledné zastavenie bolo pri Dóme sv. Alžbety. Jeho súčasťou bolo aj požehnanie, ktoré vykonal košický eparcha Milan Chautur.

TRNAVA

Už viac ako 20 rokov trvá na Veľký piatok v Trnave tradícia Via Crucis Tirnaviensis – Nesenie kríža mlčky mestom. Aj v tomto roku priniesli skupinky veriacich z jednotlivých častí Trnavy – Kopánky, Družby, Prednádražia a Tulipánu - drevené kríže, ktoré v centre na Trojičnom námestí spojili do jedného. V jeho nesení v ceste na kalváriu sa potom striedali.

Cieľ ich putovania - trnavská kalvária - sa nachádza na zaniknutom Starom cintoríne a na rozdiel od zažitého zvyku nestúpa do kopca, ale je na rovine. Pochádza z roku 1901, má spolu 14 zastavení, ktorých autorom je architekt Jozef Kadlec. Za národnú kultúrnu pamiatku bola vyhlásená v roku 1963. Prinesený kríž na Veľký piatok veriaci každoročne stavali k súsošiu ukrižovaného Krista, to však tento rok neplatí, keďže sa v súčasnosti reštauruje.

Súčasná kalvária symbolicky nahradila trnavskú krížovú cestu z roku 1639, ktorá bola prvou postavenou na území Uhorska. Mala sedem zastavení v podobe stĺpov a kaplniek, lemujúcich cestu z Trnavy do neďalekej, mestu patriacej dediny Modranka. Zanikla v 19. storočí. Po nej postavili ešte jednu v roku 1732, takže v Trnave istý čas existovali netradične dve kalvárie naraz. Aj táto však časom zanikla.

Na dnešnej kalvárii je osadená pamätná tabuľa blahoslavenej Zdenky Schelingovej, ktorá pracovala v trnavskej nemocnici a bola na Starom cintoríne pochovaná po svojej smrti v 50. rokoch. V roku 2016 sa stala pamiatkovo chráneným objektom aj sadovnícka úprava kalvárie s historickou zeleňou z roku 1730, informovala TASR.

-

Zdroje: TASR / Farnosť Sučany

( TK KBS, tasr, fsu; ml ) 20190419008   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]