[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je piatok 26. 04. 2024   Meniny má Jaroslava      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  apríl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Pápežský životopisec Weigel: Útoky na celibát sú prejavom cynizmu
P:3, 08. 04. 2019 12:38, ZAH

Nemecko 8. apríla (RV CZ) Medzi nemeckými biskupmi sa objavuje čoraz viac kritických hlasov proti tzv. synodálnej ceste, ktorú odhlasoval episkopát na svojom jarnom plenárnom zasadnutí. Je zasadená do rámca odpovede na sexuálne zneužívanie maloletých. Nemecká synodálna cesta má začať už v septembri a formou diskusie za účasti svetských grémií a externých odborníkov sa bude zaoberať otázkami, ako je rozdelenie moci v Cirkvi, zmysel celibátu a možnosti zmien v katolíckej sexuálnej etike.

Korešpondent Vatikánskeho rozhlasu Tomasz Kycia však pre Vatican News uviedol, že sa množia kritické hlasy zo strany nemeckých biskupov proti tejto ceste. Synodálna cesta bola síce podľa kardinála Reinharda Marxa schválená jednohlasne, ale portál kath.net uvádza, že niektorí biskupi sa hlasovania zdržali.

Prečo to, čo bolo pred tým hriechom, dnes ním nie je?

Kardinál Rainer Maria Woelki sa vyjadril kriticky o jednostranných reformách.

V článku pre Die Tagespost napísal, že „tí, ktorí vnútri Cirkvi i mimo nej energicky naliehajú na zdobrovoľnenie celibátu, na nový pohľad na homosexualitu, kňazstvo žien a všeobecné akceptovanie mimomanželskej sexuality, zatiaľ neodpovedali na otázku, prečo u nemeckých protestantov, ktorí už toto všetko majú, nie je situácia lepšia“.

Kardinál Rainer Woelki konštatoval, že sa príliš rýchlo zabudlo na apel pápeža Benedikta XVI., aby Cirkev v Nemecku odstránila svetskosť.

Na stránkach tohto istého denníka obhajoval kňazský celibát kolínsky pomocný biskup Dominikus Schwaderlapp a v denníku Aachener Zeitung biskup Helmut Dieser presviedčal, že celibát nie je vecou donútenia, ale charizmou, biblickou formou života a nasledovaním Ježiša.

Pasovský biskup Stefan Oster v rozhovore pre Passauer Neue Presse uviedol, že „celibát je formou života, ktorú si zvolil Ježiš, a preto je veľkým pokladom, za ktorý stojí bojovať“, dodal však, že nepatrí k pokladu viery a možno o ňom diskutovať. Inak je to s otázkou katolíckej sexuálnej etiky.

Ako v citovanom rozhovore, tak aj v dlhom texte na svojej internetovej stránke zdôraznil, že táto otázka sa týka celej všeobecnej Cirkvi a nemôžu o nej rozhodovať nemeckí biskupi.

Vyjadril presvedčenie, že „pápež Ján Pavol II. nám v svojej Teológii tela predstavil učenie zodpovedajúce aktuálnemu poznaniu o človeku.“ Podľa pasovského ordinára by sme sa mali tiež pýtať, „prečo to, čo bolo predtým hriechom, teraz už hriechom nie je, a dokonca tomu možno žehnať“.

Kritika aj od pápežského životopisca

Kritický voči nemeckým biskupom bol aj George Weigel, známy životopisec sv. Jána Pavla II., ktorý útoky na celibát označil za prejav cynizmu.

Kardinálovi Reinhardovi Marxovi poslal otvorený list. „Cirkev v Nemecku, krajina mojich predkov, umiera. Pripodobňovanie sa liberálnemu protestantizmu jej neprinesie oživenie, pretože on je v stave agónie,“ konštatuje tento publicista v reakcii na ohlásený synodálny proces v Nemecku.

George Weigel pripomína, že podobnou cestou sa pred rokmi vydala Anglikánska cirkev a výsledkom toho je dnešný úplný rozklad. Americký intelektuál polemizuje tiež s útokmi na kňazský celibát, ktorý je zahalený do boja so zneužívaním.

Podľa neho ide o prejav cynizmu. Keby mal byť celibát dôvodom zneužívania v Cirkvi, museli by sme v rovnakej logike konštatovať, že manželstvo je dôvodom zneužívania v rodinách.

George Weigel pripomína, že protestantské komunity, v ktorých celibát neexistuje, majú rovnaké problémy so zneužívaním ako Katolícka cirkev.

Za rovnako nepodložené považuje George Weigel tvrdenie, že Cirkev sa zatiaľ dostatočne nevenovala významu sexuality v ľudskom živote.

„Znamená to azda - pýta sa rétoricky - že Teológia tela od Jána Pavla II. nebola ešte do nemčiny preložená? Zrejme však preložená bola, avšak je príliš obšírna a zložitá na to, aby si ju nemeckí katolíci mohli vziať za svoju“ - dodáva George Weigel.

Podobne reaguje tiež na problémy, ktoré majú dnes nemeckí biskupi so sexuálnou etikou. Podľa neho plynú z jednoduchého faktu, že už mnoho rokov, prinajmenšom od doby encykliky Humanae vitae, rezignovali na hlásanie toho, čo v tejto veci učí Cirkev (Zdroje: RV CZ / Katolícke noviny).

( TK KBS, RV CZ, kn, ml; rp ) 20190408034   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]