[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je utorok 16. 04. 2024   Meniny má Dana, Danica      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  apríl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Svätý Otec František dôrazne odsúdil potraty a homosexuálne správanie
P:3, 05. 04. 2019 09:15, ZAH

Vatikán 5. apríla (E-kai/KN) Úplné a jednoznačné odsúdenie potratu, a to aj v dôsledku znásilnenia, ako aj homosexuality, zaznelo v rozhovore, ktorý poskytol pápež František pre program Salvados španielskeho televízneho kanálu La Sexta.

Novinár Jordi Évole, ktorý sa rozprával s pápežom, sa ho spýtal, či by pochopil ukončenie tehotenstva, ktoré bolo dôsledkom znásilnenia.

Potrat je vždy vražda

„Chcel by som pochopiť zúfalstvo dievčaťa, ale tiež viem, že je zlé zničiť ľudský život, aby sa tento problém vyriešil,“ povedal František a položil rečnícku otázku: „Je prijateľné najať plateného vraha na zničenie ľudského života?“

Pápež sa vrátil k prípadu znásilneného dievčaťa a rozhodne vyhlásil: „Nemôžete ju ani vyhodiť na ulicu. Vďaka Bohu, v posledných 10 alebo 15 rokoch veľmi vzrástla citlivosť na takéto prípady osamelých dievčat, ktoré budú matkami.“

Pápež poznamenal, že v tom čase sa výrazne rozvinuli aktivity, vďaka ktorým mali možnosť byť sprevádzané a zdôrazňovala sa ich dôstojnosť.

Novinár však išiel v tejto téme ďalej a hovoril o krajinách, kde je potrat stále trestný, ako to chce podľa reportéra aj Cirkev, v ktorých ženy zažívajú veľmi ťažké situácie a sú potrestané väzením za rozhodnutia, ktoré prijali (v súvislosti s potratom – poznámka KN).

Pápež v reakcii na to poznamenal, že nehovorí o svetskom práve rôznych krajín, „ale kladie si otázku, v súvislosti s občianskym a náboženským právom, ktorá sa týka ľudskej bytosti: Je správne odstrániť ľudský život, aby sa tento problém vyriešil?“

Potom dodal: „Od odpovede na túto otázku závisí všetko ostatné, ale toto je základná otázka, z ktorej vychádzam.“

Homosexuálny sklon nie je hriechom

Ďalšou dôležitou otázkou bola homosexualita a postoj Cirkvi voči nej. Svätý Otec začal v tejto veci svoje vyjadrenie úvahou o tom, čo je to hriech, a dvakrát zopakoval, že nie sú ním sklony.

„Ak máte sklon sa hnevať, to nie je hriech, ale ak sa rozzúrite a zraníte iných, dopustíte sa hriechu,“ vysvetlil.

V tejto súvislosti Jordi Évole pripomenul Františkovo vyhlásenie z augusta 2018, že „ak sa homosexualita odhalí v detstve, existuje mnoho dôvodov, aby sa tým začal zaoberať psychiater“, na čo pápež odpovedal, že v skutočnosti to myslel tak, že „je potrebné ísť k psychológovi, aby sa on pozrel na to, o čo tu vlastne ide.“

Zdôraznil, že použitie slova psychiater vyplývalo zo skutočnosti, že „toto slovo mu prišlo na jazyk ako prvé, pretože nehovoril v svojom rodnom jazyku“.

Zároveň však Svätý Otec vysvetlil, že médiá prevzali jeho slová v nesprávnom zmysle a zopakoval niekoľko polemických výrokov o sexuálnych voľbách: „Keď je človek veľmi mladý a veľmi malý a začína prejavovať zriedkavé príznaky, mali by ste ísť k špecialistovi.“

Keď sa na to novinár opýtal, či zriedkavosť znamená „homosexuálne dieťa“, pápež dvakrát opakoval, že „teoreticky nie“, a potom dodal: „Ale hovorím o dieťati, ktoré sa vyvíja a rodičia začínajú vidieť zriedkavé prejavy.

Nech sa spolu poradia a nech idú za odborníkom. Mali by to urobiť. Možno to nie je homosexualita, ale niečo iné.“

Reportér sa však stále zaujímal o otázku, či to možno považovať za „zriedkavé“, že niekto má rád ľudí rovnakého pohlavia. František vysvetlil, že „pre rodinu je to niečo zriedkavé“, poznamenávajúc, že „nie v zmysle pohoršenia“. To by sa malo chápať v tom zmysle, že „je to niečo, čomu nerozumejú, niečo mimo normy“ - vysvetlil pápež.

Potom poukázal na to, že inštitúcia rodiny bola skoršia a dôležitejšia, pričom zároveň dodal, že „každý má právo mať otca a matku a rodinný krb a otec a matka majú právo mať dieťa“. Všimol si, že „homosexualita spôsobuje bolesť v rodine, ale“ - dodal – „nikto nevyháňa osobu z domu pre jej homosexuálne sklony.“

Dôležité je uzdravenie

Nakoniec rozhovor prišiel k otázke nedávneho vatikánskeho samitu o sexuálnych priestupkoch v Cirkvi. František zdôraznil, že nerozumie tým, ktorí nechcú tvrdšie opatrenia proti pedofílii.

Zároveň bránil proces obnovy, ktorý začal počas svojho pontifikátu. „Niektorí by chceli, aby som obesil sto kňazov na Námestí sv. Petra, pretože to by bol konkrétny skutok.

V médiách to dostalo veľa priestoru, ale mňa viac ako priestor v médiách zaujíma, začatie uzdravujúcich procesov,“ dodal na záver televízneho rozhovoru pápež František.

( TK KBS, e-kai, kn, ml; pz ) 20190405021   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]