TK KBS

Dnes je štvrtok 24. 09. 2020   Meniny má Ľuboš, Ľubor       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  september  >>
poutstštpisone
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930    

  COVID-19
COVID-19

  Top témy
Všetky
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Šport podľa Svätého Otca prekonáva konflikty a zjednocuje ľudí
P:3, 03. 04. 2019 13:52, ZAHVatikán 3. apríla (RV) „Slúžiť nádeji v čase, akým je ten náš, znamená predovšetkým stavať medzi civilizácie mosty“ – to sú slová pápeža Františka z dnešnej generálnej audiencie, pri ktorej zrekapituloval svoju nedávnu apoštolskú cestu do Maroka (30. - 31. marca 2019). Ešte pred generálnou audienciou sa súkromne stretol so seniormi z Belgicka a po katechéze na námestí vyslovil apel v súvislosti so Svetovým dňom športu za pokoj a rozvoj.

Katechézu uviedli slová z Evanjelia podľa Matúša (13,33): «Ježiš učeníkom povedal podobenstvo: Nebeské kráľovstvo sa podobá kvasu, ktorý žena vezme a vmiesi do troch mier múky, až sa všetko prekvasí». Na Vatikánskom námestí ani tentoraz nechýbali slovenskí pútnici, ako napríklad skupina z Evanjelického lýcea z Bratislavy.

Byť služobníkmi nádeje

Svätý Otec v katechéze zhrnul najdôležitejšie momenty svojej dvojdňovej apoštolskej cesty, z ktorej sa vrátil v nedeľu 31. marca. Spomenul priateľskosť a pohostinnosť tamojšieho kráľa Mohammeda VI. a ich spoločné podpísanie apelu za Jeruzalem i dialóg s moslimskou komunitou na tému bratstva. Neobišiel ani stretnutie s migrantmi a s miestnou cirkevnou komunitou.

Pri nedeľnej svätej omši na štadióne v Rabate zaznelo evanjeliové podobenstvo o márnotratnom synovi a milosrdnom otcovi.  Inšpirovaný týmto príbehom i mottom svojej apoštolskej cesty pápež uviedol:

„Jedine ten, kto sa znovuzrodil a žije v objatí tohto Otca, jedine tí, čo sa cítia byť bratmi, môžu byť vo svete služobníkmi nádeje.“

- -

PLNÉ ZNENIE katechézy

Drahí bratia a sestry, dobrý deň!

Uplynulú sobotu a nedeľu som vykonal apoštolskú cestu do Maroka, na ktorú som bol pozvaný Jeho Veličenstvom, kráľom Mohammedom VI. Jemu a ostatným marockým autoritám znovu vyjadrujem moju vďačnosť za srdečné prijatie a všetku spoluprácu. Obzvlášť kráľovi: bol bratský, veľmi priateľský, veľmi blízky.

Ďakujem predovšetkým Pánovi, že mi dovolil urobiť ďalší krok v dialógu a stretnutí s moslimskými bratmi a sestrami, aby som bol – ako hovorí motto apoštolskej cesty – „Služobník nádeje“ v dnešnom svete. Moja púť išla po stopách dvoch svätcov: Františka z Assisi a Jána Pavla II. Pred 800 rokmi priniesol František posolstvo pokoja a bratstva sultánovi al-Malikovi al-Kamilovi, v roku 1985 pápež Wojtyla vykonal svoju pamätnú návštevu do Maroka, potom čo prijal vo Vatikáne ako vôbec prvého z hláv moslimských štátov kráľa Hassana II. 

Niekto sa však môžu pýtať: ale prečo pápež chodí k moslimom a nie iba ku katolíkom? Prečo existuje toľko náboženstiev a ako to, že existuje toľko náboženstiev? S moslimami sme potomkovia toho istého otca, Abraháma: prečo Boh dovolí, aby bolo toľko náboženstiev? Boh to pripustil: scholastickí teológovia sa odvolávali na voluntas permissiva (pripúšťajúcu vôľu) Boha. On chcel túto skutočnosť pripustiť: existuje mnoho náboženstiev; niektoré sa rodia z kultúry, ale vždy hľadia k nebu, hľadia k Bohu.

Ale to, čo Boh chce, je bratstvo medzi nami a zvláštnym spôsobom – tu je dôvod tejto cesty – s našimi bratmi, synmi Abraháma ako sme my, moslimami. Nesmieme sa ľakať rozdielu: Boh to dovolil. Ľakať sa musíme toho, ak nekonáme v bratstve, aby sme spoločne kráčali životom.

Slúžiť nádeji, v čase ako je ten náš, znamená predovšetkým stavať mosty medzi civilizáciami. A pre mňa to bola radosť a česť, že som tak mohol urobiť s urodzeným Marockým kráľovstvom, stretnutím s jeho ľudom a jeho vládnymi predstaviteľmi.

S pripomenutím niektorých dôležitých medzinárodných vrcholných stretnutí, ktoré sa v posledných rokoch v tej krajine udiali, sme s kráľom Mohammedom VI. potvrdili základnú úlohu náboženstiev v obraňovaní ľudskej dôstojnosti a podporovaní pokoja, spravodlivosti a starostlivosti o stvorenstvo, teda nášho spoločného domu. V tejto perspektíve sme spolu s kráľom podpísali Výzvu za Jeruzalem, preto, aby Sväté mesto bolo chránené ako dedičstvo ľudstva a miesto pokojného stretnutia, obzvlášť pre veriacich troch monoteistických náboženstiev.

Navštívil som mauzóleum Mohammeda V. a uctil si pamiatku jeho i Hassana II., ako aj Inštitút pre formáciu imámov, kazateľov a kazateľky. Tento inštitút podporuje islam rešpektujúci iné náboženstvá a odmieta násilie a integralizmus, čiže prízvukuje, že sme všetci bratia a musíme pracovať pre bratstvo.

Osobitnú pozornosť som venoval problematike migrácie, tak pri rozhovoroch s autoritami, ale predovšetkým na stretnutí zvlášť venovanom migrantom. Niektorí z nich svedčili o tom, že život tých, čo emigrujú, sa opäť stáva ľudským vo chvíli,  keď nájde komunitu, ktorá ich prijme ako človeka. To je zásadné. Práve v marockom Marrákeši bol v decembri minulého roka ratifikovaný „Globálny pakt pre bezpečnú, usporiadanú a regulárnu migráciu“. Významný krok smerom k prevzatiu zodpovednosti za medzinárodné spoločenstvo.
Ako Svätá stolica sme ponúkli náš príspevok, ktorý je zhrnutý do štyroch slovies: prijať, chrániť, podporovať a integrovať migrantov. Nie je to otázka prístupu zhora cez sociálne programy, ale konať spoločnú cestu cez tieto štyri činnosti, aby sa v mestách a krajinách, pri zachovaní ich kultúrnych a náboženských identít vytvárala otvorenosť voči rozdielom a schopnosť  doceniť ich v znamení ľudského bratstva.

Cirkev v Maroku sa veľmi angažuje v priblížení sa migrantom. Nepáči sa mi hovoriť „migranti“ (migrujúci), páči sa mi hovoriť „migrujúce osoby“. Viete prečo? Pretože „migrant“ je prívlastok, zatiaľ čo termín „osoba“ je podstatné meno. Upadli sme do kultúry prívlastkov: používame veľa prídavných mien a mnohokrát zabúdame na podstatné mená, čiže na podstatu. Prídavné meno sa vždy spája s podstatným menom, s osobou, takže „migrujúca osoba“. Takto je tu úcta a neupadneme do kultúry prívlastkov, ktorá je príliš tekutá, príliš „plynná“.
Cirkev  v Maroku, ako som hovoril, sa veľmi usiluje o blízkosť migrujúcim osobám, preto som chcel poďakovať a povzbudiť tých, ktorí im veľkoryso slúžia, uskutočňujúc Kristovo slovo: „Bol som cudzincom a vy ste ma prijali“ (porov. Mt 25,35).

Nedeľný deň som venoval kresťanskej komunite. Najprv som navštívil Vidiecke centrum sociálnych služieb, spravované Milosrdnými sestrami, tými, ktoré tu (vo Vatikáne) vedú  Detskú ambulanciu sv. Marty. Tieto sestry tam pracujú v spolupráci s mnohými dobrovoľníkmi, ponúkajú rôzne služby obyvateľom.

V rabatskej katedrále som sa stretol s kňazmi, zasvätenými osobami a Ekumenickou radou cirkví. Je to malé stádo v Maroku, a preto som si spomenul na evanjeliové obrazy soli, svetla a kvasu (pozri Mt 5,13-16,13,33), čo sme čítali na začiatku tejto audiencie. To, čo sa ráta, nie je kvantita, ale aby soľ mala chuť, svetlo osvetľovalo a kvas mal silu prekvasiť celé cesto. A toto neprichádza od nás, ale od Boha, od Ducha Svätého, ktorý dáva svedčiť o Kristovi tam, kde sme, štýlom dialógu a priateľstva, životom predovšetkým medzi nami, kresťanmi, pretože ako hovorí Ježiš, „Podľa toho spoznajú všetci, že ste moji učeníci, ak sa budete navzájom milovať“ (Jn 13,35).

A radosť z cirkevného spoločenstva mala svoj základ a plné vyjadrenie pri nedeľnej Eucharistii, slávenej v športovom komplexe hlavného mesta. Tisíce ľudí z takmer 60 rôznych národností! Jedinečná epifánia (zjavenie) Božieho ľudu  v srdci islamskej krajiny. Podobenstvo o milosrdnom Otcovi dalo medzi nami zažiariť kráse Božieho plánu, ktorý chce, aby všetky jeho deti mali účasť na jeho radosti, na slávnosti odpustenia a zmierenia. Na toto slávenie majú prístup tí, ktorí vedia uznať, že potrebujú Otcovo milosrdenstvo, a ktorí sa vedia radovať spolu s ním, keď sa brat alebo sestra navracia domov. Nie je náhoda, že tam, kde moslimovia každý deň vzývajú Dobrotivého a Milosrdného, zaznelo veľké podobenstvo o Otcovom milosrdenstve. Je to tak: iba ten, kto je znovuzrodený a žije v objatí tohto Otca, iba tí, čo sa cítia bratmi, môžu byť vo svete služobníkmi nádeje.

Preložila: Slovenská redakcia VR

- -

Šport prekonáva konflikty a zjednocuje ľudí

Na dnes pripadá „Svetový deň športu za pokoj a rozvoj“, vyhlásený zo strany OSN. Slávi sa už po šiesty raz. V tejto súvislosti pápež povedal:

„Šport je univerzálnym jazykom, ktorý objíma všetky národy a prispieva k prekonávaniu konfliktov a k zjednocovaniu ľudí. Šport je tiež zdrojom radosti a veľkých emócií a je tiež školou, kde sa formujú cnosti pre ľudský i spoločenský rast osôb a komunít. Želám všetkým, aby sa „vložili do hry“ – ako v živote, tak i v športe.“

Pápež prijal skupinu seniorov z Belgicka

Ešte pred generálnou audienciou Svätý Otec prijal v menšej sále pri Aule Pavla VI. skupinu pútnikov z Belgicka. Išlo o seniorov zo špecializovaného domova dôchodcov v meste Bonheiden, ktorý slúži pre osoby trpiace Alzheimerovou chorobou a demenciou. Viacerí zo seniorov sú zapojení v speváckom zbore s názvom „Dúha“ a pre pápeža si pripravili aj pieseň.

Spoločný spev je pre skupinu útechou a podporou, ktorá im pomáha znášať ťarchu choroby, povedal Svätý Otec a dodal: „Myslím, že skutočnosť, že sa spoločne delíme o naše krehkosti a vzájomne ich prijímame, to je tým najkrajším spevom, tou harmóniou, ktorá je Bohu najviac milá, je „dúhou“ nie dokonalostí, ale nedokonalostí!“

Pápež v krátkom pozdrave vyzdvihol nehu v prístupe k seniorom, ktorá nám dáva rásť v ľudskosti a pripomenul, že starší ľudia sú koreňmi a pamäťou národa.( TK KBS, RV zk, ml; rp ) 20190403018   |   Upozorniť na chybu v správe |[naspäť](c) TK KBS 2003 - 2020