[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je piatok 19. 04. 2024   Meniny má Jela      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  apríl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Pripomenieme si 32. výročie od Sviečkovej manifestácie v Bratislave
P:3, 24. 03. 2020 11:30, DOM

Bratislava 24. marca (TK KBS) Pred 32 rokmi komunistický režim potlačil pokojné zhromaždenie veriacich za náboženskú a občiansku slobodu v Bratislave (25. marca 1988). V Československu toto podujatie vošlo do dejín ako Sviečová manifestácia. Na Hviezdoslavovom námestí vtedy zástup modliacich sa veriacich so sviecami v rukách násilne rozohnali príslušníci verejnej a štátnej bezpečnosti. Ide o jeden z najvýznamnejších verejných prejavov odporu voči komunistickému režimu v Československu.

Na Veľký piatok1988 v Bratislave prešalo. Ľudia sa schovávali pod dáždnikmi i preto, aby im nezhasli sviečky, ktoré držali v rukách. Zaznela hymna a modlitby. Okolo šiestej večer prišiel rozkaz pokojne zhromaždenie rozohnať silou. Do dáva vrátali autá, prišli rany obuškami, proti ľuďom použili i vodné delá. Zranených dodnes nikto nespočítal, zatknutých bolo približne dve stovky. Zvolávateľ zhromaždenia František Mikloško a niekoľkí jeho blízki spolupracovníci strávili deň na oddelení Bezpečnosti.

Viacero účastníkov manifestácie bolo zaistených a vyšetrovaných. Biskup Ján Chryzostom Korec bol zaistený už pri odchode zo svojho bytu v Petržalke. Manifestácia sa konala na sviatok Zvestovania Pána a dostala označenie Bratislavský Veľký piatok.

Manifestácia vznikla z podnetu veriacich, vyjadrila však aj požiadavku za úplné dodržiavanie občianskych práv v Československu pre všetkých občanov – veriacich aj neveriacich. Vyrástla z koreňov náboženského a občianskeho disentu, tajnej cirkvi, laického apoštolátu, samizdatov, zavraždených kňazov a rehoľníkov, stoviek rokov nespravodlivo väznených, utrpenia intelektuálov a z pôdy pontifikátu Jána Pavla II. a jeho výzvy „Nebojte sa!“.

Kvalitou občianskeho odporu, šírkou záberu požiadaviek, odvahou vzoprieť sa monolitnej moci a reálnym utrpením ju možno považovať za systémový začiatok definitívneho pádu komunistickej totality na Slovensku, ku ktorému došlo po 17. novembri 1989.

CHRONOLÓGIU Sviečkovej manifestácie je možné nájsť ::TU::

Zdroj: Archív TK KBS / Aktualizované

( TK KBS, tk; ml ) 20190325030   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]