[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je štvrtok 08. 12. 2022   Meniny má Marína      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  december  >>
poutstštpisone
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031 

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Pápež prijal parlamentnú delegáciu zo Slovenskej a Českej republiky
P:3, 22. 03. 2019 12:45, ZAH

Vatikán 22. marca (RV) V plnom znení prinášame pozdravný príhovor Svätého Otca Františka delegácii parlamentných predstaviteľov Českej republiky a Slovenskej republiky, ktorú prijal na osobitnej audiencii v Sále bibliotéky Apoštolského paláca vo Vatikáne v piatok 22. marca 2019 dopoludnia. Delegáciu viedli predseda Národnej rady SR Andrej Danko a predseda Poslaneckej snemovne Parlamentu ČR Radek Vondráček.

Vážené dámy a páni!

Som rád, že vás môžem prijať pri 1150. výročí smrti svätého Cyrila, ktorého misia spoločne so svätým Metodom nezmazateľne poznačila dejiny, umenie a celú kultúru vašich krajín.

Toto významné výročie predstavuje vhodnú príležitosť na prehĺbenie duchovných a kultúrnych bohatstiev zdedených od dvojice Solúnskych bratov: sú morálnym dedičstvom, ktoré treba chrániť a doceňovať stále viac. Vaše dejiny učia tomu, že kresťanstvo vždy predstavovalo zdroj nádeje a silu obnovy, zvlášť v tých najtemnejších a najťažších obdobiach.

Preklad Biblie do staroslovienčiny bol darom ako pre náboženský život, tak pre kultúrny rozvoj vašich zemí. Svätí Cyril a Metod priniesli okrem priameho prístupu k Svätému písmu v miestnom jazyku aj takzvanú slovanskú abecedu. Takže biblicko-kresťanské posolstvo napomohlo zrodu právneho štátu ako vo vašich krajinách, tak aj v susediacich štátoch. V kresťanstve, ohlasovanom prostredníctvom kázania a slávenia liturgie, sa uskutočnil epochálny obrat vašej spoločnosti.

Rozsiahle dielo evanjelizácie, vykonané s apoštolským zápalom svätého Cyrila a jeho svätého brata vo vašich krajinách, predstavuje vzor inkulturácie, ktorý je v jeho podstatných prvkoch stále platný. Veď Evanjelium neoslabuje to, čo je autentické v rozličných miestnych kultúrach, ale pomáha jednotlivcom i komunitám rozpoznať a uskutočňovať dobro, pravdu a krásu. Takže ako reprezentanti ľudu v rámci inštitúcií, ste povolaní znovuobjaviť vnútorné puto, ktoré existuje medzi Evanjeliom a vašou kultúrnou identitou, znovudoceňujúc vaše kresťanské korene, aby ste budovali spoločnosť, v ktorej sa bude môcť uplatňovať vzájomné prijatie a vzájomná solidarita. Svätý Cyril vedel utkávať vzťahy poznania a srdečnosti medzi národmi, stávajúc sa ohnivkom spojenia medzi rozdielnymi kultúrami a cirkevnými tradíciami.

Verím, že tak významné duchovné a kultúrne dedičstvo vzbudí vo všetkých vašich spoluobčanoch túžbu po stretnutí a otvorenosti voči druhým. Ide o to, aby sme vedeli spolunažívať v rozmanitosti, prostredníctvom dialógu, vzájomného delenia sa, budujúc mosty a búrajúc bariéry nedôvery a predsudkov. Cez tieto postoje sa stávame svedkami solidarity a tvorcami pokoja. Želám vám, aby ste prostredníctvom vašej dôležitej verejnej funkcie boli každý deň protagonistami bratstva, čírymi a bezúhonnými šíriteľmi všeobecného dobra, aby ste ponúkali nádej tým, ktorí vás zvolili na tak vysoko zodpovednú úlohu.

Panna Mária, tak veľmi uctievaná vo vašej zemi, nech vám pomáha svojou materinskou ochranou. Prosím vás o modlitbu za mňa a zo srdca vzývam Pánovo požehnanie na vaše krajiny a na všetky vaše predsavzatia dobra a pokroku.

Preložila: Slovenská redakcia VR

-

Spoločnú audienciu u pápeža Františka absolvovali predseda Národnej rady SR Andrej Danko a predseda Poslaneckej snemovne českého parlamentu Radek Vondráček. "Musím povedať, že som sa chvel, pretože som mal možnosť poďakovať sa (pápežovi) za lásku a dobrotu, ktorú šíri," povedal Danko novinárom po audiencii. Pripomenul, že návšteva vo Vatikáne sa konala pri príležitosti 1150. výročia úmrtia slovanského vierozvestcu svätého Cyrila, ktorý je v Ríme pochovaný.

Spolu s predsedami slovenského a českého parlamentu prišlo do Vatikánu aj niekoľko biskupov z rímskokatolíckej i gréckokatolíckej cirkvi. Súčasťou delegácie u pápeža bol za Slovensko aj generálny prokurátor Jaromír Čižnár a za Českú republiku najvyšší štátny zástupca Pavel Zeman.

Pápežovi Danko daroval ručne vyrobenú fujaru. Ako uviedol, tento dar je symbolický "pre pastierov aj pre nás Slovákov". Spoločne s Vondráčkom predložili pápežovi pozvanie na návštevu SR a ČR. "Keďže sme boli spolu s českými bratmi, tak som sa pokúsil, aby sme jasne deklarovali, že možno jedna krátka, rýchla návšteva by bola veľkým darom pre našich veriacich," informoval Danko s tým, že v záležitosti zapracuje aj bratislavský arcibiskup Stanislav Zvolenský.

Arcibiskup pre médiá povedal, že slovenskí cirkevní predstavitelia sa budú "v nasledujúcom období uchádzať, aby vedeli ponúknuť reálne termíny" možnej pápežovej návštevy. Pápež počas audiencie posvätil obradné kalichy, ktoré sa budú používať pri bohoslužbách v Kaplnke Sedembolestnej Panny Márie na Bratislavskom hrade, ktorú vlani obnovili z Dankovej iniciatívy.

Danko s Vondráčkom potom spoločne položili vence k rímskym pamätníkom Jana Palacha a Alexandra Dubčeka. Na záver návštevy obaja zablahoželali slovenskému kardinálovi Jozefovi Tomkovi - bývalému dlhoročnému prefektovi Kongregácie pre evanjelizáciu národov - k jeho 95. narodeninám, ktorých sa dožil 11. marca. Slávnostná recepcia na spoločnej pôde slovenských veľvyslanectiev pri Svätej Stolici a v Taliansku bola spojená s vernisážou obrazov slovenského kňaza Martina Šafárika s názvom Otče, vďaka (Zdroj: TASR).

Aktualizované

( TK KBS, TASR, RV zk; ml ) 20190322030   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]

  Kontakty


Kонтакти для духовної допомоги та підтримки


  Top témy
Všetky

Pápež František v Sudáne

Vojna na Ukrajine

Synoda 2021-23