[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je utorok 25. 01. 2022   Meniny má Gejza       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  január  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 automat

  Top témy
Všetky
Synoda 2021-23
Európske katolícke sociálne dni 2022
Pápež František na Cypre a v Grécku
SDM 2023 Lisabon
Rok Amoris Laetitia
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Kardinál Philippe Barbarin o audiencii u pápeža a odchode do ústrania
P:3, 20. 03. 2019 15:56, ZAH

Francúzsko 20. marca (RV CZ) Pápež František bol dobre informovaný o priebehu mojej kauzy, sám sa o ňu zaujímal, boli sme v telefonickom kontakte a dostal tiež do španielčiny preloženú dokumentáciu mojich advokátov, povedal kardinál Philippe Barbarin pre francúzsku katolícku televíziu KTO k svojej audiencii u Svätého Otca.

Lyonský arcibiskup bol u Františka v pondelok, aby zložil rezignáciu na pastiersku službu. Siedmeho marca bol odsúdený na šesť mesiacov podmienečne za nenahlásenie zneužívania maloletého jedným z kňazov svojej diecézy. Kardinál Barbarin sa proti rozsudku odvolal, pretože - ako povedal - nerozumie, v čom spočívala jeho chyba. Diametrálne odlišné názory panujú tiež medzi právnikmi. Prokurátor uznal jeho nevinu a súd mu naopak vymeral trest. "Keby som teraz prijal tvoju rezignáciu, uznal by som, že si vinný," povedal pápež kardinálovi, s odporúčaním, aby namiesto rezignácie na nejaký čas ustúpil z vedenia diecézy. "Žiada si to dobro našej miestnej cirkvi, ktorá tým veľmi trpí," hovorí lyonský metropolita.

"To dlhotrvajúce utrpenie mojej diecézy je tiež dôvodom, prečo som už skôr pápežovi povedal, že bez ohľadu na to, aký bude verdikt súdu, chcem rezignovať na svoju službu. Musím povedať, že ma veľmi zabolela veta, ktorú som počul od jednej z obetí počas procesu: "Sťažujete sa, že sa tou záležitosťou trápite tri, štyri roky, ale uvedomujete si vôbec, že my kvôli tomu trpíme 40 rokov?" To boli strašné slová. Preto s myšlienkou na utrpenie obetí a utrpenie mojej diecézy som usúdil, že nadišiel čas, uzavrieť túto kapitolu, že je potrebné nového vzduchu, aby po tomto čase veľkej skúšky pre všetkých, nielen pre mňa, začala nová etapa. S týmto obrazom sa ťažko žije nielen mne, ale predovšetkým mojej diecéze. Chcem, aby mohla začať opäť v slobode. Dúfam, že Pán im dá túto slobodu."

V odpovedi pre televíziu KTO na tému svojej budúcnosti kardinál Barbarin priznal, že nevie, na ako dlho ustupuje z vedenia diecézy. Ohlásil tiež, že nebude plniť pastoračnú službu. Pred Veľkou nocou má v úmysle uchýliť sa do niektorého z kláštorov.

( TK KBS, RV CZ, job, ml; pz ) 20190320026   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]