[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je sobota 02. 12. 2023   Meniny má Bibiana      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Mastodon][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  december  >>
poutstštpisone
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Marocký arcibiskup: Pápežova návšteva bude aj o vzťahoch s islamom
P:3, 20. 03. 2019 12:46, ZAH

Vatikán 20. marca (RV) Dva týždne pred apoštolskou cestou Svätého Otca do Maroka (30. – 31. marca 2019) rabatský arcibiskup Mons. Cristóbal López Romero v rozhovore pre španielsku agentúru EFE priblížil situáciu tamojšej Cirkvi. Mons. López pochádza zo Španielska, je členom rehole saleziánov a Rabatskú arcidiecézu spravuje od roku 2018.

Marockú katolícku komunitu tvorí asi 30 000 ľudí rôznych národov, ktorí sú zväčša prisťahovalcami. Uprostred 35 miliónovej populácie sú kvapkou v mori, menej ako jedno promile. „Priemerný vek marockej Cirkvi je 35 rokov, je v nej viac černochov ako belochov“, vysvetľuje arcibiskup López, ktorého jurisdikcia zahŕňa takmer celé marocké územie, okrem severnej diecézy Tanger.

O priebehu príprav na pápežovu návštevu Mons. López s radosťou prezradil, že zbor, ktorý bude spievať pri omši so Svätým Otcom 31. marca na rabatskom štadióne, tvorí 500 mladých. Ide prevažne o študentov marockých univerzít, ktorí pochádzajú z krajín subsaharskej Afriky. Svätá omša v Rabate sa bude sláviť v niekoľkých jazykoch, Svätý Otec prednesie ústredné časti liturgie v španielčine. V Maroku je okrem úradnej arabčiny a berberčiny rozšírená aj francúzština, španielčina a angličtina.

Ako jeden z hlavných cieľov návštevy Svätého Otca vidí rabatský arcibiskup budovanie mostov, čiže podporu dialógu medzi islamom a kresťanstvom, spájanie síl na budovanie pokoja a lepšieho sveta: „Pápež vždy trvá na budovaní mostov tam, kde mnohí chcú stavať múry“, pretože „moslimovia a kresťania nie sú nepriatelia ani protivníci“. 

Za veľmi dôležitú tému v súvislosti s apoštolskou cestou považuje Mons. López otázku migrantov. V programe má Svätý Otec návštevu strediska Charity v Rabate, ktoré počas minulého roka pomohlo viac ako 9000 migrantom.

Pokiaľ ide o otázku migrácie smerujúcej do Európy, arcibiskup López v rozhovore pre EFE vysvetľuje, že Cirkev sa snaží o vyvážený postoj: „Nie sme za povzbudzovanie k vysťahovalectvu do Európy, ale ani za jeho zabraňovanie. Nespolupracujeme s tými, čo chcú odísť do Európy, ale nejdeme vytvárať ani bariéru voči týmto krajinám.“

V rozhovore pre španielsku agentúru sa Mons. López vyhol priamemu komentovaniu politicky citlivej otázky rešpektovania práva slobodne si zvoliť náboženstvo: „Som spokojný, že kresťania v Maroku môžu žiť v mieri a pokoji a praktizovať našu vieru s úplnou slobodou,“ uviedol rabatský arcibiskup.

( TK KBS, RV mh, jb, ml; pz ) 20190320020   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]