[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je nedeľa 25. 10. 2020   Meniny má Aurel       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  október  >>
poutstštpisone
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031 

  COVID-19
Núdzový stav
COVID-19

  Top témy
Všetky
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Najnovšie Katolícke noviny aj o súvislostiach vzniku Slovenského štátu
P:3, 13. 03. 2019 07:30, DOMBratislava 13. marca (TK KBS) Najnovšie Katolícke noviny prinášajú reportáž z barokovej banskoštiavnickej kalvárie. Na prvý pohľad vidieť, že približne šesťhektárovému komplexu sa vrátil dych. Resuscitácia „barokovej krásky“ však nie je jednoduchá a potrebuje nadšencov so zanieteným srdcom. Kalvársky fond nadväzuje na historické súvislosti vzniku kalvárie vybudovanej v rokoch 1744 – 1751.

Rozprávajú sa s dominikánom Patrikom Petrom Vnučkom o askéze. „Pôst nezaškodí využiť aj pred dôležitými rozhodnutiami a udalosťami v živote,“ hovorí Patrik Peter Vnučko a dopĺňa: „Ešte možno spomenúť jeden význam pôstu, ktorý sa vyvinul najmä v mníšskom prostredí, kde pôst mal charakter vzpruhy. Pôst nie je niečo, čo nás oslabuje, ale naopak, posilňuje. V mníšskej tradícii sa pôst chápe ako posila v boji s pokušeniami tela a diabla.“

V rubrike Duchovná obnova vysvetľujú, prečo pôst zošľachťuje dušu i telo. Ľudia majú rozličné postoje k pôstu ako takému. Väčšinou ho považujú za prekonanú skutočnosť, patriacu do dávnej minulosti. Iní ho zasa ospevujú v mene očistnej kúry či zdravšieho spôsobu života.

Zameriavajú sa na historické súvislosti vzniku Slovenského štátu. To, čo začalo ako požiadavka autonómnosti slovenskej časti v rámci spoločného štátu s Čechmi, sa pod vplyvom okolností, najmä nacistického nátlaku, vyvinulo do vyhlásenia samostatnosti.

Odpovedajú na čitateľskú otázku, ako sa v Katolíckej cirkvi chápe prísaha. História spásy nám dosvedčuje, že Cirkev pokladala skladanie prísahy z oprávnených dôvodov za prijateľné.

Približujú misie slovenských dobrovoľníkov v Albánsku, kde vedú rómske deti k vzdelaniu. Organizácia ADRA Albánsko realizuje v regióne Kruja na sever od Tirany niekoľko projektov, ktorých spoločným menovateľom sú doučovacie hodiny pre deti s poruchami učenia, a to najmä zo sociálne znevýhodnených rodín. Doučovanie prebieha na partnerských školách, ale aj v komunitnom centre pri rómskom osídlení v meste Fushe-Kruje.

V seriáli Pôstne putovanie za modlitbou nájdete úryvok z diela Svätého Jána z Kríža Ruženec.

TK KBS informovala Zuzana Artimová( TK KBS, za; ml ) 20190313035   |   Upozorniť na chybu v správe |[naspäť]