TK KBS

Dnes je utorok 18. 02. 2020   Meniny má Jaromír       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  február  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
242526272829 

  Top témy
Všetky
Pápež - Thajsko a Japonsko

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Anjel Pána na 1. pôstnu nedeľu: Ako zvíťaziť nad pokušeniami diabla
P:3, 11. 03. 2019 09:40, ZAHVatikán 11. marca (RV) Prinášame plné znenie príhovoru Svätého Otca Františka pred modlitbou Anjel Pána v nedeľu Prvú pôstnu nedeľu 10. marca 2019. Veriacim na Námestí sv. Petra sa prihovoril ako zvyčajne z okna Apoštolského paláca.

Drahí bratia a sestry, dobrý deň!

Evanjelium dnešnej Prvej pôstnej nedele (porov. Lk 4,1-13) rozpráva o udalosti pokúšania Ježiša na púšti. Po štyridsiatich dňoch pôstu je Ježiš trikrát pokúšaný diablom. Najprv ho diabol vyzýva, aby zmenil kameň na chlieb (v. 3); potom mu z výšky ukazuje kráľovstvá zeme a ponúka mu možnosť stať sa mocným a slávnym spasiteľom (v. 5-6); nakoniec ho vyvedie na najvyššie miesto chrámového návršia v Jeruzaleme a nabáda ho vrhnúť sa dolu, aby grandióznym spôsobom dal najavo svoju božskú moc (v. 9-11). Tieto tri pokušenia predstavujú tri cesty, ktoré svet zakaždým ponúka so sľubmi veľkých úspechov, tri cesty na naše oklamanie: chamtivosť, chtivosť po majetku – mať, mať, mať; ľudská sláva a využívanie Boha pre vlastný prospech. To sú tri cesty, ktoré nás poblúdia.

Tá prvá je cesta chamtivosti po majetku. Toto je vždy zákernou logikou diabla. Ten začína prirodzenými a oprávnenými potrebami ako jedlo, živobytie, sebarealizácia, zakusovanie šťastia, aby nás potom postrčil k presvedčeniu, že toto všetko je možné bez Boha, ba dokonca proti Bohu. Ježiš mu ale oponuje, keď hovorí: «Napísané je: „Nielen z chleba žije človek“» (v. 4). Pripomenutím dlhého putovania vyvoleného ľudu púšťou Ježiš dosvedčuje, že sa s plnou dôverou odovzdáva do prozreteľnosti Otca, ktorý sa vždy stará o svoje deti.

Druhým pokušením je cesta ľudskej slávy. Diabol Ježišovi hovorí: „Ak sa mi teda budeš klaňať, všetka [moc a sláva] bude tvoja“ (v. 7). Človek je schopný stratiť celú svoju dôstojnosť, nechať sa skorumpovať bôžikmi peňazí, úspechu a moci, len aby dosiahol vlastné sebapresadenie. A vychutnáva si opojenie prázdnou radosťou, ktoré ale zakrátko pominie. Vedie to aj k vystatovaniu sa ako páv, k márnomyseľnosti, no je to prchavé. Preto Ježiš odpovedá: «Pánovi, svojmu Bohu, sa budeš klaňať a jedine jemu budeš slúžiť» (v. 8).

A potom tretie pokušenie: využívanie Boha pre vlastný prospech. Diablovi, ktorý citovaním Písem vyzýva Ježiša, aby si od Boha vyžiadal ohromujúci zázrak, Ježiš opätovne oponuje pevným rozhodnutím zostať pokorný a plný dôvery voči Otcovi: «Je povedané: „Nebudeš pokúšať Pána, svojho Boha“» (v. 12). Takto odvracia azda to najrafinovanejšie pokušenie: chcieť „stiahnuť Boha na našu stranu“, žiadajúc od neho milosti, ktoré v skutočnosti majú slúžiť uspokojeniu našej pýchy.

Svet nám tieto tri cesty predkladá s ilúziou, že len tak získame úspech a šťastie. Ale v skutočnosti sú tieto cesty úplne cudzie spôsobu, akým koná Boh. Naopak, v skutočnosti nás od Boha oddeľujú, lebo sú dielom Satana. Ježiš, ktorý osobne čelí týmto skúškam, víťazí po tri razy nad pokušením, lebo sa úplne stotožňuje s Otcovým plánom. A ukazuje nám tieto prostriedky: vnútorný život, viera v Boha, istota v jeho lásku. Istota, že Boh nás miluje, že je Otcom, a že s touto istotou zvíťazíme nad každým pokušením. Ale chcel by som upozorniť na jednu zaujímavú vec. Ježiš pri odpovediach pokušiteľovi nevstupuje do dialógu, ale odpovedá na tri výzvy čisto Božím slovom. Toto nás učí, že s diablom sa nevedie dialóg. Nesmieme s ním viesť dialóg, odpovedáme mu jedine Božím slovom.

Využime teda Pôstne obdobie ako ten najlepší čas na očistenie sa, na zakúsenie utešujúcej prítomnosti Boha v našom živote. Materský príhovor Panny Márie, ikony vernosti Bohu, nech nám je oporou na našej ceste a pomáha nám vždy odmietať zlo a voliť si dobro.

Preložila: Slovenská redakcia VR

- -

Svätý Otec František pri poludňajšej modlitbe Anjel Pána v nedeľu 10. marca poprosil o modlitbové sprevádzanie počas duchovných cvičení, ktoré ho čakajú v tomto týždni. Okrem výzvy čeliť podľa vzoru Ježiša diablovmu zvádzaniu majetkom, mocou a slávou dal pápež do pozornosti aj príklad deviatich mladých bohoslovcov, čerstvo blahorečených v španielskom Oviede.

„Prosím všetkých, aby pamätali v modlitbe na mňa i na spolupracovníkov z Rímskej kúrie, s ktorými dnes večer začneme týždeň duchovných cvičení.“ Tento odkaz zanechal pápež František na sociálnej sieti Twitter pred odchodom do Ariccie, 30 km južne od Ríma, na šesťdňové pôstne duchovné cvičenia.

Odkaz deviatich blahorečených bohoslovcov

Svätý Otec osobitne pripomenul aj odkaz mučeníckeho svedectva deviatich mladých bohoslovcov, zavraždených vo veku 18 - 24 rokov v dobe proticirkevného prenasledovania v Španielsku v 30. rokoch minulého storočia:

„Včera boli v španielskom Oviede vyhlásení za blahoslavených seminaristi Angelo Cuartas s ôsmimi spoločníkmi, mučeníci zavraždení z nenávisti k viere v čase protináboženského prenasledovania. Títo mladí adepti kňazstva tak veľmi milovali Pána, že ho nasledovali po ceste kríža. Nech ich hrdinské svedectvo pomáha seminaristom, kňazom i biskupom udržať sa čistými a veľkodušnými, aby verne slúžili Pánovi a svätému Božiemu ľudu.“

Prosba o modlitbu počas duchovných cvičení

Svätý Otec pozdravil skupiny pútnikov na námestí a všetkým zaželal zdarné prežívanie Pôstneho obdobia:

„Prajem všetkým, aby nedávno začaté pôstne putovanie bolo bohatým na ovocie. A prosím vás o spomienku v modlitbe na mňa a mojich spolupracovníkov v Rímskej kúrii, ktorí dnes večer začneme týždeň duchovných cvičení.“

Do Exercičného domu Božského Majstra v Ariccii, ktorý sa nachádza v lesnatej oblasti nad jazerom Lago Albano, sa Svätý Otec presunul autobusom spolu s členmi Rímskej kúrie e. Do duchovných cvičení vstúpili eucharistickou adoráciou a vešperami.

Program duchovných cvičení

Program duchovného sústredenia potrvá do piatka rána 15. marca a bude ho viesť benediktínsky opát z Florencie Bernardo Gianni. Dal mu poetický názov: „Mesto vrúcnych túžob - veľkonočné pohľady a gestá v živote sveta“. Ako vopred naznačil, v meditáciách bude čerpať aj z poézie súčasného talianskeho autora Maria Luiziho. Program pôstnych duchovných cvičení bude obsahovať rannú a popoludňajšiu meditáciu,  rannú svätú omšu o 7.30, večernú adoráciu o 18.00 spolu s modlitbou vešpier.( TK KBS, RV mk, jb; ml ) 20190311033   |   Upozorniť na chybu v správe | Prečítaná 375 x

[naspäť]

TV Lux [audio] | Rádio Lumen | FF Rádio | Rádio Mária | Rádio Vatikán | SSV | Katolícke noviny | Výveska | Do kostola

Mobilná verzia webu


(c) TK KBS 2003 - 2020