[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je nedeľa 24. 01. 2021   Meniny má Timotej       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  január  >>
poutstštpisone
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 info

  Top témy
Všetky
Rok sv. Jozefa
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Vrchný imám káhirskej univerzity Al Azhar: Polygamia je nespravodlivá
P:3, 06. 03. 2019 11:26, ZAHEgypt 6. marca (RV CZ) "Môže si moslim skutočne vziať druhú, tretiu či štvrtú manželku? Neobmedzuje sa táto sloboda na určité podmienky?", pýta sa vrchný imám káhirskej univerzity Al Azhar Ahmed Al Tajib. Najuznávanejšiu autoritu sunnitského islamu cituje na prvej stránke svojho utorkového vydania vatikánsky denník Osservatore Romano.

Polygamia je "častokrát nespravodlivá voči ženám a deťom", čo je "výsledkom nepochopenia Koránu a tradície danej Prorokom," napísal Ahmed na sociálnej sieti Twitter a zdôraznil, že islam "potrebuje obnovu, čo sa týka otázok, vzťahujúcich sa na ženy". Ženy totiž "zastupujú "polovicu spoločnosti a pokiaľ sa o ne nestará, podobá sa to chôdzi na jednej nohe," tvrdí moslimský učenec.

Podľa informácií médií (France Presse, Al-Ahram, jeden z najväčších egpytských denníkov) se Al Tajíb takto vyjadril krátko po svojom zvyčajnom piatkovom vystúpení v egyptskej štátnej televízii.

"Kto tvrdí, že manželstvo má byť polygamné, naskrz sa mýli," vysvetlil sunnitský duchovný a odporučil celistvé čítanie príslušného veršu Koránu (129, 4 súra), podľa ktorého počet manželiek podlieha zásadnej podmienke, a tou je rovnosť. Kde táto podmienka nie je splnená, polygamia sa zakazuje. Nie je to po prvýkrát, čo sa čelný predstaviteľ islamu vyslovuje k polygamii - rovnakou témou sa napríklad zaoberal už pred tromi rokmi - avšak teraz vôbec po prvýkrát poukázal na jej nespravodlivosť.

Ako sa dalo očakávať, jeho vyhlásenie vyvolalo širokú diskusiu v Egypte i za hranicami. Univerzita Al-Azhar musela vzápäti spresniť, že veľký imám "nehovoril o zrušení polygamie". Ocenenie však zaznelo zo strany predsedníčky egpytskej Národnej rady žien Mayi Morsiovej, podľa ktorej "imámov výrok osvetľuje myseľ a odhaľuje pravdu. Zdôrazňuje, že islam si ctí ženy, a vnáša spravodlivosť a práva tam, kde skôr neexistovali".

V Egypte je pre moslimského muža legálne manželstvo až so štyrmi ženami súčasne, za podmienky, že im zabezpečí rovnakú starostlivosť a zaistenie. Zákon z roku 1985 však túto možnosť obmedzuje a napríklad ukladá povinnosť informovať súčasnú manželku (či manželky) o úmysle nového manželstva. V prípade nesúhlasu má žena do dvanástich mesiacov právo na rozvod. V máji minulého roka bol schválený návrh zákona, umožňujúci zatknutie mužov, ktorí by túto povinnosť obišli. Hoci je polygamia zákonná vo väčšine arabských krajinách, praktizuje sa zriedkakedy. Na národnej úrovni ju zakazuje Tunisko, Turecko a v prípade arabských moslimov aj Izrael.

Vyhlásenie vrchného imáma káhirskej univerzity Al-Azhar komentoval vo francúzskom denníku La Croix Vincent Feroldi, riaditeľ Národného úradu pre vzťahy s moslimami, ktorý je v súčasnej dobe v Maroku v súvislosti s blížiacou sa pápežskou cestou (30. - 31. 3.). Považuje za dôležité, že Al-Tajib niečo také vyslovil krátko pred 8. marcom, Medzinárodným dňom žien.( TK KBS, RV CZ, ml; pz ) 20190306026   |   Upozorniť na chybu v správe |[naspäť]