[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je piatok 07. 05. 2021   Meniny má Monika       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  máj  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 automat
Rady pri ochorení

  Top témy
Všetky
Rok Amoris Laetitia
Rok sv. Jozefa
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Svätý Otec v marci vyzýva modliť sa za prenasledovaných kresťanov
P:3, 06. 03. 2019 08:24, ZAHVatikán 6. marca (RV) Svätý Otec v marci pozýva modliť sa za prenasledovaných kresťanov, osobitne za uznanie práv kresťanských spoločenstiev. Upozorňuje, že kresťania neraz trpia aj v krajinách, ktoré formálne garantujú náboženskú slobodu.

V minútovom videoposolstve Apoštolátu modlitby sa pápež František v španielčine prihovára týmito slovami:

„Možno je tomu ťažko uveriť, no dnes existuje viac mučeníkov než v prvých storočiach. Sú prenasledovaní, pretože tejto spoločnosti hovoria pravdu a ohlasujú Ježiša Krista. K tomuto dochádza zvlášť tam, kde náboženská sloboda ešte stále nie je zaručená. Ale aj v krajinách, ktoré teoreticky a na papieri chránia slobodu a ľudské práva. Modlime sa za kresťanské spoločenstvá, zvlášť za tie, ktoré sú prenasledované, aby cítili Kristovu blízkosť a aby boli uznané ich práva.“

Prenasledovanie kresťanov v číslach

Podľa údajov pápežskej nadácie ACN – Pomoc trpiacej Cirkvi z jej Správy o náboženskej slobode vo svete sú kresťania celosvetovo najviac prenasledovaným náboženstvom. Toto základné ľudské právo je závažne porušované v 38 krajinách sveta. V 21 krajinách dochádza k prenasledovaniu kresťanov a v 17 k ich diskriminácii. Svetová sieť modlitby pápeža, ktorá každý mesiac pripravuje videoposolstvo s úmyslom Svätého Otca, uvádza, že na svete je prenasledovaných celkovo 245 miliónov kresťanov. To znamená, že v celkovom prepočte je prenasledovaný každý deviaty kresťan na svete.

Nedávne prípady útokov na kresťanov

Apoštolát modlitby zároveň pripomína fakty z posledných mesiacov: „Tento rok sa začal atentátom počas svätej omše v katedrále v Jolo na Filipínach, pri ktorom zahynulo 23 ľudí. Minulý rok bolo na svete zavraždených 40 misionárov, z ktorých 35 bolo kňazov. Dvaja z nich boli zo Stredoafrickej republiky a na konci novembra ich zmasakrovali spolu s 80 veriacimi v utečeneckom tábore v Alindao.

Nesmieme zabudnúť ani na prípady, akými bola Asia Bibiová, pakistanská matka obvinená z rúhania a odsúdená na smrť, ktorú napokon oslobodili po 9 rokoch väzenia, ani na prípad 21 Egypťanov, ktorým sťali hlavu v roku 2015 či na masaker v indickom meste Pešavar v roku 2014, pri ktorom bolo zavraždených viac než 130 študentov.“ Prežehnať sa, čítať Bibliu, ísť v nedeľu na svätú omšu, hovoriť o Ježišovi, modliť sa ruženec – toto všetko sa zdá byť niečím bežným. V mnohých krajinách to však ešte stále znamená riskovať život, kresťanom hrozí zabitie, lynčovanie či odvlečenie do pracovných táborov, pripomína Svetová sieť modlitby pápeža.

Úmysel slovenských biskupov na marec

Slovenskí biskupi v marci vyzývajú modliť sa na úmysel: „Aby sme sa v Pôstnom období viac zjednocovali s Kristom trpiacim a potom aj osláveným“.

( TK KBS, RV zk, ml; ) 20190306017   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]