[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je nedeľa 17. 10. 2021   Meniny má Hedviga       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  október  >>
poutstštpisone
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 automat
Rady pri ochorení

  Top témy
Všetky
Pápež František na Slovensku
SDM 2023 Lisabon
Synoda 2021-23
Rok Amoris Laetitia
Rok sv. Jozefa
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Svätý Otec v marci vyzýva modliť sa za prenasledovaných kresťanov
P:3, 06. 03. 2019 08:24, ZAH

Vatikán 6. marca (RV) Svätý Otec v marci pozýva modliť sa za prenasledovaných kresťanov, osobitne za uznanie práv kresťanských spoločenstiev. Upozorňuje, že kresťania neraz trpia aj v krajinách, ktoré formálne garantujú náboženskú slobodu.

V minútovom videoposolstve Apoštolátu modlitby sa pápež František v španielčine prihovára týmito slovami:

„Možno je tomu ťažko uveriť, no dnes existuje viac mučeníkov než v prvých storočiach. Sú prenasledovaní, pretože tejto spoločnosti hovoria pravdu a ohlasujú Ježiša Krista. K tomuto dochádza zvlášť tam, kde náboženská sloboda ešte stále nie je zaručená. Ale aj v krajinách, ktoré teoreticky a na papieri chránia slobodu a ľudské práva. Modlime sa za kresťanské spoločenstvá, zvlášť za tie, ktoré sú prenasledované, aby cítili Kristovu blízkosť a aby boli uznané ich práva.“

Prenasledovanie kresťanov v číslach

Podľa údajov pápežskej nadácie ACN – Pomoc trpiacej Cirkvi z jej Správy o náboženskej slobode vo svete sú kresťania celosvetovo najviac prenasledovaným náboženstvom. Toto základné ľudské právo je závažne porušované v 38 krajinách sveta. V 21 krajinách dochádza k prenasledovaniu kresťanov a v 17 k ich diskriminácii. Svetová sieť modlitby pápeža, ktorá každý mesiac pripravuje videoposolstvo s úmyslom Svätého Otca, uvádza, že na svete je prenasledovaných celkovo 245 miliónov kresťanov. To znamená, že v celkovom prepočte je prenasledovaný každý deviaty kresťan na svete.

Nedávne prípady útokov na kresťanov

Apoštolát modlitby zároveň pripomína fakty z posledných mesiacov: „Tento rok sa začal atentátom počas svätej omše v katedrále v Jolo na Filipínach, pri ktorom zahynulo 23 ľudí. Minulý rok bolo na svete zavraždených 40 misionárov, z ktorých 35 bolo kňazov. Dvaja z nich boli zo Stredoafrickej republiky a na konci novembra ich zmasakrovali spolu s 80 veriacimi v utečeneckom tábore v Alindao.

Nesmieme zabudnúť ani na prípady, akými bola Asia Bibiová, pakistanská matka obvinená z rúhania a odsúdená na smrť, ktorú napokon oslobodili po 9 rokoch väzenia, ani na prípad 21 Egypťanov, ktorým sťali hlavu v roku 2015 či na masaker v indickom meste Pešavar v roku 2014, pri ktorom bolo zavraždených viac než 130 študentov.“ Prežehnať sa, čítať Bibliu, ísť v nedeľu na svätú omšu, hovoriť o Ježišovi, modliť sa ruženec – toto všetko sa zdá byť niečím bežným. V mnohých krajinách to však ešte stále znamená riskovať život, kresťanom hrozí zabitie, lynčovanie či odvlečenie do pracovných táborov, pripomína Svetová sieť modlitby pápeža.

Úmysel slovenských biskupov na marec

Slovenskí biskupi v marci vyzývajú modliť sa na úmysel: „Aby sme sa v Pôstnom období viac zjednocovali s Kristom trpiacim a potom aj osláveným“.

( TK KBS, RV zk, ml; ) 20190306017   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]