TK KBS

Dnes je pondelok 27. 05. 2019   Meniny má Iveta       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  máj  >>
poutstštpisone
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

  Top témy
Všetky
Pápež v Bulharsku a Severnom Macedónsku

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Notitiae GS KBS

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Popolcová streda: Kde budú biskupi Slovenska udeľovať popolec?
P:3, 05. 03. 2019 12:30, DOMBratislava 5. marca (TK KBS) Popolcová streda, ktorou začína pre kresťanov štyridsaťdňová pôstna doba, pripadá tento rok na 6. marca 2019. Prinášame prehľad vybraných slávení s udeľovaním popolca z rúk slovenských biskupov.

Západná provincia

- Bratislavská arcidiecéza
Bratislavskí biskupi Mons. Stanislav Zvolenský a Mons. Jozef Haľko nemajú plánovanú verejnú svätú omšu na Popolcovú stredu. Mons. Jozef Haľko bude udeľovať popolec pri svätej omši o 20:00 h v Kaplnke Študentského domova Svoradov.

- Trnavská arcidiecéza
V Trnavskej arcidiecéze bude popolec udeľovať generálny vikár Mons. Ján Pavčír na rannej svätej omši o 7:30 h v Katedrále sv. Jána Krstiteľa.

- Banskobytrická diecéza
Banskobystrický biskup Mons. Marián Chovanec bude sláviť Popolcovú stredu a udelí popolec v Katedrále sv. Františka Xaverského v Banskej Bystrici pri svätej omši o 8:30 h.

Východná provincia

- Košická arcidiecéza
Košický arcibiskup Mons. Bernard Bober bude udeľovať popolec počas svätej omše o 7:00 h v Katedrále sv. Alžbety v Košiciach. Košický pomocný biskup Mons. Marek Forgáč udelí popolec počas svätej omše o 7.00 h v Kostole Božieho milosrdenstva v Košiciach – KVP s priamym prenosom TV LUX a tiež večer pri svätej omši o 19:30 h v Kaplnke vysokoškolského internátu v UPC Prešov. Emeritný arcibiskup Alojz Tkáč udelí popolec počas svätej omše o 15:45 h v Kostole sv. Michala archanjela (uršulínsky kostol) v Košiciach.

- Rožňavská diecéza
Mons. Stanislav Stolárik, rožňavský biskup, udelí na Popolcovú stredu popolec pri svätých omšiach o 12:00 h (svätá omša pre zamestnancov Biskupského úradu) a o 18:00 h (svätá omša v Katedrále Nanebovzatia Panny Márie v Rožňave; v priamom prenose Rádia LUMEN)

- Spišská diecéza
Spišský biskup Mons. Štefan Sečka, vzhľadom na rekonvalescenciu po operácii, nebude mať verejné slávenie. Spišský emeritný biskup Mons. Andrej Imrich bude sláviť svätú omšu na Popolcovú stredu na Internáte Jedlíková v Košiciach o 20:00 h.

Gréckokatolícka cirkev

Vo východnej cirkvi pôst začali v pondelok a popolec sa nepoužíva. Prešovský arcibiskup Mons. Ján Babjak bude o 16:30 h v stredu v Gréckokatolíckom kňazskom seminári blahoslaveného biskupa Pavla Petra Gojdiča sláviť službi vopred posvätených darov. Košický eparcha Mons. Milan Chautur ju bude sláviť o 1700 h košickej Katedrále Narodenia Presvätej Bohorodičky.

Ide o službu vopred posvätených darov, na ktorej sa podávajú sväté dary premenené predtým. Preto na tejto liturgii nie je proskomídia a ani samotné premenenie. Liturgia vopred posvätených darov je večernou bohoslužbou, t. j. večierňou, na ktorej sa predkladá Pánova večera s prijímaním tela Kristovho, prípravné modlitby a vzdávanie vďaky. Služba má veľmi trúchlivý a smútočný charakter.

Zdroje: Bratislavská arcidiecéza (Július Pomšár, sr. Adela Jenčová) / Trnavská arcidiecéza (Dušan Kolenčík) / Banskobytrická diecéza (Peter Ľupták) / Košická arcidiecéza (Jozef Kmec) / Rožňavská diecéza (sr. Mária Červená) / Spišská diecéza (Peter Majcher) / Košická eparchia (Jaroslav Girovský)( TK KBS, ml; pz ) 20190305026   |   Upozorniť na chybu v správe | Prečítaná 554 x

[naspäť]

TV Lux [audio] | Rádio Lumen | FF Rádio | Rádio Mária | Rádio Vatikán | SSV | Katolícke noviny | Výveska | Do kostola

Mobilná verzia webu


(c) TK KBS 2003 - 2019