TK KBS

Dnes je streda 23. 10. 2019   Meniny má Alojzia       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  október  >>
poutstštpisone
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   

  Top témy
Všetky
Synoda o Amazónii

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Oslávili 16 rokov Ordinariátu ozbrojených síl a ozbrojených zborov SR
P:3, 04. 03. 2019 11:52, DOMBratislava 4. marca (TK KBS/Rádio LUMEN) Ordinariát ozbrojených síl a ozbrojených zborov Slovenskej republiky oslávil šestnáste výročie svojho vzniku. Slávnostnú omšu 28. februára 2019 celebroval v Katedrále svätého Šebastiána v Bratislave biskup František Rábek, ktorý stojí na čele ordinariátu od jeho založenia.

Na svätej omši sa okrem kňazov a veriacich zúčastnili trnavský arcibiskup Mons. Ján Orosch, bratislavský eparcha Mons. Peter Rusnák, bratislavský pomocný biskup Mons. Jozef Haľko, nitriansky biskup Mons. Viliam Judák, ďalej sa svätej omše zúčastnil minister obrany Peter Gajdoš, náčelník generálneho štábu Daniel Zmeko, rektorka Akadémie Policajného zboru v Bratislave prof. Lucia Kurilovská, ďalšia generalita a iní vzácni hostia.

Ordinariát sa cez svojich kňazov stará o duchovné potreby policajtov, vojakov a ďalších zložiek. Biskup Rábek upozornil, že takáto služba nemôže byť iba formálna a pri jej vykonávaní nemajú pastieri šetriť sily.

Ozbrojené sily boli podľa biskupa Rábeka pred vznikom ordinariátu po duchovnej stránke neorané pole. Kňazi, ktorí sa venujú členom silových zložiek, by im mali pomáhať žiť vieru v profesijnom i osobnom živote. „Sme svedkami toho, drahí bratia a kňazi, že relatívne veľa ľudí, kde pôsobíte, má záujem napríklad o prijatie sviatosti krstu či birmovania alebo manželstva alebo iných sviatostí. A to je potešiteľné a to je v zmysle našej služby. Len bolo by nesprávne, ak by sme ostali len pri tom, pretože iniciačné sviatosti sú začiatkom kresťanského života, ale tento život je povolaný rozvíjať sa," uviedol biskup Rábek.


Činnosť ordinariátu oceňuje aj minister obrany Peter Gajdoš. Vraví, že za šestnásť rokov jeho existencie odviedli duchovní veľký kus práce. „Mám iba pozitívne informácie z hľadiska našich vojakov na zahraničných misiách, pretože skutočne vždy keď cítia nejaký problém, tak bez sebemenších problémov sa dokážu obrátiť na duchovného a riešiť aj svoje osobné súkromné problémy, ale a samozrejme aj služobné." To, že príslušníci ozbrojených zložiek majú záujem o duchovné veci, potvrdzuje aj generálny duchovný ekumenickej pastoračnej služby v ozbrojených silách a ozbrojených zboroch plukovník Marián Bodoló z Evanjelickej cirkvi a. v. "Sme partneri a tešíme sa, že im sa trebárs darí v tejto oblasti, nám trebárs v druhej.“


Na záver slávnosti kňazi ordinariátu zablahoželali biskupovi Rábekovi k sedemdesiatym narodeninám. Darovali mu ornát, štólu a mitru.

Ordinariát bol kánonicky erigovaný 1. marca 2003 pápežom Jánom Pavlom II. Jeho prvou katedrálou sa stal Kostol svätého Jána z Mathy v Bratislave a jeho prvým ordinárom sa stal bývalý pomocný nitriansky biskup Mons. František Rábek, ktorý 17. februára 2019 oslávil svoje životné jubileum sedemdesiat rokov.

Ordinariát je tvorený kúriou ordinára v hlavnom meste Slovenskej republiky – v Bratislave, vikariátmi na Generálnom štábe Ozbrojených síl SR, Ministerstva vnútra SR a Generálneho riaditeľstva Zboru väzenskej a justičnej stráže, ako aj systemizovanými miestami pre duchovných v jednotlivých zložkách OS a OZ.

Zdroje: Ordinariát OS a OZ SR / Rádio LUMEN / Ján Heriban / Upravené( TK KBS, ord, RL, jhe; ml ) 20190304021   |   Upozorniť na chybu v správe | Prečítaná 188 x

[naspäť]

TV Lux [audio] | Rádio Lumen | FF Rádio | Rádio Mária | Rádio Vatikán | SSV | Katolícke noviny | Výveska | Do kostola

Mobilná verzia webu


(c) TK KBS 2003 - 2019