[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je pondelok 20. 03. 2023   Meniny má Víťazoslav, Klaudius      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  marec  >>
poutstštpisone
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Pápež ohlásil sprístupnenie archívov pontifikátu Pia XII. od marca 2020
P:3, 04. 03. 2019 14:30, ZAH

Vatikán 4. marca (RV) Pápež František rozhodol o sprístupnení archívov Svätej stolice týkajúcich sa pontifikátu Pia XII. k 2. marcu 2020. Oznámil to pri dnešnom stretnutí s vedením, zamestnancami a spolupracovníkmi Vatikánskeho tajného archívu.

Správa dlho očakávaná vedeckou komunitou zapadá do kontextu aktuálneho 80. výročia voľby Eugenia Pacelliho na Petrov stolec. Kvalifikovaní bádatelia takto budú môcť skúmať obrovské kvantum dokumentov zhromaždených vo Vatikáne za obdobie od 2. marca 1939 do 9. októbra 1958.

Pápež František sa pri osobitnej audiencii v pondelok 4. marca poďakoval predstaveným, zamestnancom i spolupracovníkom Vatikánskeho tajného archívu za ich odbornú prácu na dokumentoch Pia XII., ktorá umožní ich sprístupnenie. V úvode príhovoru pripomenul Božieho služobníka Pia XII., ktorého 80. výročie zvolenia za pápeža sme si pripomenuli v sobotu 2. marca:

„Postava tohto pápeža, ktorý sa ocitol pri kormidle Petrovej loďky v jednej z najsmutnejších a najtmavších chvíľ dvadsiateho storočia, nepokojného a tak rozorvanom poslednou svetovou vojnou, s následným obdobím reorganizácie krajín a povojnovej rekonštrukcie, táto postava už bola predmetom bádania a štúdia v mnohých aspektoch, neraz diskutovaná, ba i kritizovaná (povedzme, že s istými predsudkami či preháňaním). Dnes je priliehavo prehodnotená a práve naopak daná do správneho svetla pre svoje mnohostranné kvality: pastierske, predovšetkým, ale i teologické, asketické či diplomatické.

Na želanie pápeža Benedikta XVI. vy predstavení a pracovníci Vatikánskeho tajného archívu, ako aj Historických archívov Svätej stolice a Vatikánskeho mestského štátu, od roku 2006 až podnes pracujete na spoločnom projekte inventarizácie a prípravy objemnej dokumentácie, vyprodukovanej počas pontifikátu Pia XII., z ktorej časť už bola sprístupnená mojimi ctenými predchodcami sv. Pavlom VI. a sv. Jánom Pavlom II.

Ďakujem vám teda, a cez vás aj ostatným vatikánskym archivárom, za trpezlivú a svedomitú prácu, ktorú ste odviedli v posledných dvanástich rokoch a na jej časti ešte pracujete, za účelom dokončenie spomenutej prípravy.“

Prácu ktorú archivári konajú v tichosti a mimo publicity, prirovnal Svätý Otec k pestovaniu majestátneho stromu, ktorého vetvy sú roztiahnuté k oblohe, ale ktorého korene sú pevne ukotvené na zemi:

„Vy, archivári, s vašou trpezlivou námahou pracujete na týchto koreňoch a pomáhate ich udržiavať nažive, aby tak aj tie najzelenšie a najmladšie vetvy stromu z nich mohli čerpať dobrú miazgu pre svoj budúci rast.

Toto vytrvalé a neľahké úsilie, vaše a vašich kolegov, mi dovoľuje dnes, pri spomienke na toto významné výročie, oznámiť moje rozhodnutie otvoriť pre prístup výskumníkov archívnu dokumentáciu týkajúcu sa pontifikátu Pia XII., až do jeho smrti, ktorá nadišla v Castel Gandolfe 9. októbra 1958.

Rozhodol som, že otvorenie vatikánskych archívov pre pontifikát Pia XII. sa uskutoční 2. marca 2020, presne rok po 80. výročí zvolenia Eugenia Pacelliho na Petrov stolec.

Toto rozhodnutie robím po vypočutí si mienky mojich najužších spolupracovníkov, s pokojnou mysľou, v dôvere a s istotou, že seriózny a objektívny historický výskum bude vedieť zhodnotiť v jeho správnom svetle, so zodpovedajúcou kritikou, momenty slávy tohto pápeža, a bezpochyby tiež momenty vážnych ťažkostí, sužujúcich rozhodnutí, ľudskej a kresťanskej obozretnosti, ktoré sa niektorým mohli zdať nečinnosťou, a ktoré boli naopak pokusmi, ľudsky aj veľmi vybojovanými, udržať horieť v čase najhustejšej tmy a krutosti plamienok humanitárnych iniciatív, skrytej, ale aktívnej diplomacie, nádeje na možné dobré otváranie sa sŕdc.

Cirkev nemá strach z histórie, dokonca ju miluje a chcela by ju milovať viac a lepšie, tak ako ju miluje Boh! Takže s rovnakou dôverou ako moji predchodcovia, otváram a zverujem výskumníkom toto dokumentačné dedičstvo.“

Pápež František na záver zaželal pracovníkom archívu zdarné pokračovanie v ich práci, ktorá je dôležitou vedeckou pomocou pre bádateľov, a rovnako aj v práci na publikovaní dôležitých pacelliovských prameňov, k čomu im udelil aj apoštolské požehnanie.( TK KBS, RV mh, jb; pz ) 20190304017   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]