[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je pondelok 02. 08. 2021   Meniny má Gustáv       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  august  >>
poutstštpisone
       1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 automat
Rady pri ochorení

  Top témy
Všetky
Pápež František na Slovensku
Duchovná príprava

www.navstevapapeza.sk

Rok Amoris Laetitia
Rok sv. Jozefa
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Pápež František: Aby priestory Cirkvi boli vždy plne bezpečné pre deti
P:3, 24. 02. 2019 20:01, ZAH

Vatikán 24. februára (RV) Pri modlitbe Anjel Pána v nedeľu 24. februára sa pápež František prihovoril veriacim na Námestí sv. Petra okrem zvyčajného zamyslenia nad nedeľným Božím slovom aj osobitným vyhlásením na záver celocirkevného stretnutia o ochrane maloletých. Potvrdil v ňom plné zaangažovanie sa Cirkvi v spoločnom boji proti násiliu na deťoch na celom svete.

Svätý Otec po udelení poludňajšieho požehnania predniesol z okna Apoštolského paláca tieto slová:

„Drahí bratia a sestry, dnes dopoludnia sa uzavrelo tu vo Vatikáne veľmi dôležité stretnutie na tému ochrany maloletých. Boli zvolaní patriarchovia, predsedovia všetkých biskupských konferencií, hlavy východných katolíckych cirkví, reprezentanti predstavených mužských i ženských rehoľných kongregácií a rozliční moji spolupracovníci v Rímskej kúrii.

Ako viete, problém sexuálneho zneužívania voči maloletým zo strany členov duchovenstva vyvolal už pred časom ťažké pohoršenie v Cirkvi a vo verejnej mienke, tak pre dramatické utrpenie obetí, ako aj pre neospravedlniteľné nevenovanie pozornosti voči nim a krytie vinníkov zo strany zodpovedných v Cirkvi.

Keďže je to problém rozšírený na každom kontinente, želal som si, aby sme sa k nemu postavili spoločne, spôsobom spoluzodpovedným a kolegiálnym, my duchovní pastieri katolíckych spoločenstiev v celom svete. Načúvali sme hlasu obetí, modlili sme sa a prosili o odpustenie Boha i zranené osoby, uvedomili sme si naše zodpovednosti, našu povinnosť zjednať spravodlivosť v pravde, radikálne odmietnuť každú formu zneužívania moci, svedomia i sexuality.

Chceme, aby všetky aktivity a priestory Cirkvi boli vždy plne bezpečné pre maloletých; aby sa prijali všetky možné opatrenia, aby sa podobné zločiny nezopakovali; aby sa Cirkev opätovne stala absolútne vierohodnou a spoľahlivou vo svojom poslaní služby a výchovy pre maličkých podľa Ježišovho učenia.

Týmto spôsobom budeme vedieť spolupracovať s celým naším srdcom a účinne, spolu so všetkými ľuďmi dobrej vôle a so všetkými zložkami a pozitívnymi silami spoločnosti, vo všetkých krajinách a na medzinárodnej úrovni, aby sa až do dôsledkov a v každej jej podobe porazila mimoriadne závažná pliaga násilia voči stovkám miliónov maloletých, detí, dievčat a chlapcov, na celom svete.“

Preložila: Slovenská redakcia VR

( TK KBS, RV jb; ml ) 20190224002   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]