[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je pondelok 20. 03. 2023   Meniny má Víťazoslav, Klaudius      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  marec  >>
poutstštpisone
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Predseda KBS: Hodnovernosť Cirkvi stojí na zásadovosti v prípade previnení
P:3, 20. 02. 2019 13:00, DOM

Bratislava 20. februára (TK KBS) Vatikán chystá v dňoch 21. - 24. februára 2019 stretnutie predsedov biskupských konferencií o ochrane maloletých. Konferenciu biskupov Slovenska bude na podujatí zastupovať bratislavský arcibiskup metropolita Mons. Stanislav Zvolenský a Radu hierarchov Gréckokatolíckej cirkvi sui iuris na Slovensku bude reprezentovať prešovský arcibiskup metropolita Mons. Ján Babjak SJ. Pri tejto príležitosti prinášame rozhovor s arcibiskupom Zvolenským.

- Ako sa na toto podujatie pripravujete?

Prípravou na stretnutie bola príprava správy o situácii na Slovensku v tejto oblasti a o dokumente, ktorý pripravila aj Konferencia biskupov Slovenska ako postup v prípade podozrenia z previnenia sa voči maloletým.

- Stretnutie sa má venovať trom hlavným témam: zodpovednosť, ručenie a transparentnosť a účastníci budú pracovať spoločne, aby odpovedali na túto závažnú výzvu. Čím chcete prispieť, resp. ak budete mať možnosť vystúpiť, s čím vystúpite na podujatí?

Na podujatí sú predpokladané príspevky účastníkov v jazykových skupinách, kde budú môcť reagovať na témy stretnutia. Je zrejmé, že každý z účastníkov bude sprostredkovať informácie o opatreniach a postupe v prípadoch previnení zo strany klerikov.

- Vatikán pred stretnutím vyzval účastníkov, aby sa iniciatíve stretli vo svojej oblasti s obeťami sexuálneho zneužívania. Mali ste možnosť absolvovať podobné stretnutie a ako to vnímate?

Mal som možnosť uskutočniť také stretnutie, je to vhodná príležitosť vyjadriť aj osobne pripravenosť postupovať podľa pápeža Františka.

- Ako vnímate túto problematiku zo strany slovenskej Katolíckej cirkvi?

Katolícka Cirkev na Slovensku s vážnosťou prijíma všetky podnety predošlých pápežov a teraz Svätého Otca Františka v tejto oblasti a uvedomujeme si veľkú potrebu zásadne a rozhodne postupovať v oblasti ochrany maloletých.

- Čo robí konkrétne slovenská katolícka cirkev v prospech obetí?

Predstavitelia katolíckej Cirkvi na Slovensku poskytujú všetku dostupnú pomoc dotknutým osobám a usilujeme sa s razantnosťou odstrániť nebezpečenstvo pôsobenia osôb so sexuálnou náklonnosťou k maloletým v rámci pastoračného pôsobenia.

- Čo môže urobiť Cirkev, aby bola v tomto smere viac hodnoverná?

Hodnovernosť Cirkvi stojí na zásadovosti v prípade previnení a na aktivite a pravdivosti v oblasti prevencie.

- Čo celkovo očakávate od stretnutia predsedov biskupských konferencií vo Vatikáne?

Očakávam prehĺbenie poznatkov v oblasti prevencie, poznatkov o primeraných formátoch postupov, aby sme boli vnímaní ako transparentní a zároveň zachovali aj nevyhnutnú rezervovanosť a samozrejme prehĺbenie vedomia o potrebe duchovnej obnovy pre nás všetkých.

-

Súvisejúci článok: Kroky Cirkvi na ochranu maloletých majú svoju niekoľkoročnú históriu

( TK KBS, szv; ml ) 20190220017   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]