[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je nedeľa 16. 06. 2024   Meniny má Blanka      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Arcibiskup Mendieta ďakuje za Svetové dni mládeže v Paname
P:3, 14. 02. 2019 13:15, ZAH

Panama 14. februára (TK KBS) Panamský arcibiskup metropolita Mons. José Domingo Ulloa Mendieta, O.S.A., poďakoval v zvláštnom liste za Svetové dni mládeže v Paname. Prinášame ho v plnom znení.

-

Vďační Pánovi, pápežovi Františkovi, panamskému ľudu a všetkým účastníkom SDM.

Vďaka ti, Pane. Vďaka za tvoju lásku a tvoju milosť. Vďaka za tvoju prítomnosť v tejto Cirkvi, ktorá kráča v nádeji. Vďaka, že neustále preferuješ chudobných a tých, ktorí strádajú. Vďaka, že si živým Bohom, blízkym ľuďom a najmä mladým. Vďaka za Evanjelium, ktoré do našej krajiny prišlo cez Máriine ruky. Vďaka, že si nám ju dal za matku, patrónku a ochrankyňu.

Vďaka, pápež František. Vďaka, že si dnes Petrom a staráš sa o ovečky v Cirkvi Ježiša Krista. Vďaka za tvoju jednoduchosť a blízkosť. Vďaka za tvoje slová a za tvoje činy, vykonané pre nás a tak výrečné pre každého, najmä pre mladých ľudí. Vďaka za tvoju dôveru v týchto ľudí a v Cirkev, bez ohľadu na jej malosť. Vďaka za tvoju citlivosť voči sociálnej situácii a ľudským problémom v Latinskej Amerike, v Strednej Amerike, v Paname. Vďaka, že nám pripomínaš, že mladí nie sú našou budúcnosťou, ale skôr Božou prítomnosťou; že máme stavať mosty a nie múry; že politika má byť totožná s poctivosťou a spravodlivosťou, ale nikdy nie s korupciou; že Mária je božím „influencerom“; že miesto kritizovania a šomrania potrebujeme budovať lepší svet.

Vďaka, panamský národ. Ďakujem každému bez rozdielu, pretože všetci ste chceli a aj ste dali zo seba to najlepšie: guvernéri a občania, katolíci aj nekatolíci, mladí ľudia i dospelí, inštitúcie a rodiny, dobrovoľníci a štátni zamestnanci, farnosti a komunity, mestské a vidiecke oblasti, médiá a doprava, profesionáli a farmári. Ďakujem, že ste boli „malý a kresťanský ľud“, ušľachtilý a radostný ľud, ľudia schopní zjednotiť sa a pracovať veľkoryso pre spoločnú vec. Hlboko ušľachtilí a vítajúci ľudia. Vďaka národnej vláde. Žiadna udalosť tohto rozmeru by nebola možná bez štátu, preto ďakujem vláde. Vzdávame vďaku prezidentovi republiky, všetkým úradníkom, predstaviteľom bezpečnosti, zdravotníctva, migrácie a tiež všetkým ministerstvám a inštitúciám, ktoré prostredníctvom výkonného oddelenia pre podporu SDM garantovali, že sa všetci pútnici mohli zúčastňovať udalostí počas SDM.

Ďakujem dobrovoľníkom. Vy ste srdcom SDM. Bez vás je nemysliteľné, že by sa udalosť takéhoto rozmeru mohla uskutočniť. Viac ako 20.000 dobrovoľníkov, medzi ktorými boli domáci i medzinárodní dobrovoľníci, je svedectvom o schopnosti slúžiť svojim blížnym mnohých mužov a žien na svete. 

Ďakujem neznámym protagonistom SDM. Cítim povinnosť vyjadriť zvlášť svoju vďaku týmto anonymným osobám SDM. Tým, ktorí sa nikdy neobjavili na televíznej obrazovke, tým, ktorí pravdepodobne nemohli vidieť pápeža, ale spolupracovali dlho na tom, aby sa SDM uskutočnili. A tiež vďaka chorým, zbaveným slobody, postihnutým alebo tým na okraji spoločnosti z rôznych príčin, ktorí si SDM osvojili a podporovali ich svojimi modlitbami.

Ďakujem pútnikom, kardinálom, biskupom, kňazom a rehoľníkom. Prežili sme skúsenosť cirkevného spoločenstva, ktoré nás nabáda v pokračovaní byť Cirkvou, ktorá vychádza bez strachu sa stretnúť s tými, ktorí sú iní ale nie vzdialení, a hľadať tých, ktorí sú vzdialení a vylúčení zo spoločnosti. Prežívame univerzálnosť Cirkvi a mladého Ducha v Paname vďaka vám všetkým. Obávame sa, že akokoľvek človek pracuje, akokoľvek dobre to môže byť, vždy sa nájdu nedostatky a nedokonalosti. Z tohto dôvodu vás prosíme o porozumenie a prepáčenie za prípadnú nepohodu, ktorú ste mohli pocítiť.

Tieto Svetové dni mládeže boli požehnaním vďaka Božej milosti a príhovoru blahoslavenej Panny Márie, ktoré sa odrážajú v ľuďoch, ktorí slúžili počas tejto jedinečnej a historickej udalosti.

Čo sme prežili, naučili sa, podelili sa a vychutnali počas dní SDM musí pokračovať a stať sa skutočnosťou v našich životoch, rodinách a komunitách. Je to naša hlavná výzva: dary Ducha nás pozývajú oberať plody Ducha.

Plody, ktoré by mali byť prezentované v sociálnej zmene s menším konzumizmom a korupciou, s väčšou spravodlivosťou a rovnosťou, s menej násilím a viac bratstvom, s rešpektom pre tých, ktorí sú rozdielni a sú inej národnosti alebo vierovyznania. Ovocie rešpektu pre život, ochranu detí, rodinnej stability a zodpovednosti, pokojnej koexistencie a vedomého občianstva. Plody laických, náboženských a kňazských povolaní. Plody obnovy služby mladým a zjednotenia s pastoračným plánom. Bez toho, aby sa zabúdalo na plody transparentnosti v hospodárskom riadení SDM a spravovania majetku Cirkvi. Ovocie kresťanského života, viery, modlitby, vybrania si chudoby, záväzku formovania a dostupnosti slúžiť, zmyslu pre spoločenstvo. 

Nech nás žehná Pán a nech nám dá radosť, vďaku, účasť na budovaní Jeho kráľovstva v našej Paname a najmä mladých, ktorí sú nádejou a veľkými protagonistami zmien v Cirkvi a v spoločnosti.

-

Preložila: Zuzana Thüringerová 

( TK KBS, pan, zth; ml ) 20190214036   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]