[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je štvrtok 25. 04. 2024   Meniny má Marek      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  apríl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Pápež dal do pozornosti potrebu bojovať proti obchodovaniu s ľuďmi
P:3, 11. 02. 2019 09:01, ZAH

Vatikán 11. februára (RV) Pri modlitbe Anjel Pána v nedeľu 10. februára dal pápež František do osobitnej pozornosti celej Cirkvi potrebu aktívne bojovať proti obchodovaniu s ľuďmi. Urobil tak v súvislosti so Svetovým dňom boja proti obchodovaniu s ľuďmi, ktorý sa už po piaty raz slávil 8. februára, v deň africkej svätice Jozefíny Bakhity.

- -

Prinášame plné znenie príhovoru Svätého Otca Františka veriacim zhromaždeným na Námestí sv. Petra pred poludňajšou modlitbou Anjel Pána v nedeľu 10. februára.

Drahí bratia a sestry, dobrý deň!

Dnešné evanjelium (porov. Lk 5,1-11) nám ponúka Lukášovo rozprávanie o povolaní sv. Petra. Jeho meno – ako dobre vieme – bolo Šimon a bol rybárom. Ježiš ho vidí na brehu Galilejského jazera ako si spolu s ostatnými rybármi dáva do poriadku siete.

Nachádza ho unaveného a sklamaného, lebo predošlú noc nič neulovili. Ježiš ho ale prekvapí niečím, čo nečakal: nastúpi na jeho loď a poprosí ho, aby odrazil trochu od brehu, lebo chce k ľuďom hovoriť odtiaľ; bolo tam množstvo ľudí. Tak sa Ježiš usadí do Šimonovej loďky a učí zástup, ktorý sa zhromaždil na brehu. Avšak Ježišove slová otvoria k dôvere aj srdce Šimona. Ježiš teda podnikne ďalší neočakávaný „krok“ a povie mu: „Zatiahni na hlbinu a spustite siete na lov!“ (v. 4).

Šimon odpovedá s istou námietkou: „Učiteľ, celú noc sme sa namáhali, a nič sme nechytili...“ (v. 5). A, ako skúsený rybár, mohol dodať: „Ak sme nedokázali nič chytiť v noci, o to menej niečo ulovíme cez deň“. Lenže Šimon, inšpirovaný Ježišovou prítomnosťou a jeho slovom, hovorí: „... ale na tvoje slovo spustíme siete“ (v. 5). Je to odpoveď viery, ktorú sme povolaní dávať aj my; je to postoj odovzdania sa k dispozícii, ktorý Pán žiada od všetkých svojich učeníkov, najmä od tých, ktorí vykonávajú úlohy spojené so zodpovednosťou v Cirkvi. Petrova poslušnosť vo viere prináša mimoriadny výsledok: „Len čo to urobili, chytili také množstvo rýb, až sa im siete trhali“ (v. 6).

Ide teda o zázračný rybolov ako znamenie moci Ježišovho slova: keď sa Ježišovi veľkodušne odovzdáme do služby, uskutoční v nás veľké veci. Ježiš takto koná s každým jedným z nás: žiada od nás, aby mohol nastúpiť na loďku nášho života a aby sme spoločne s ním mohli vyraziť na nové more, ktoré sa ukáže bohaté na prekvapenia. Jeho pozvanie vyraziť na šíre more medzi ľudí našej doby, aby sme mohli byť svedkami jeho dobroty a milosrdenstva, dáva zmysel našej vlastnej existencii, ktorá často riskuje, že sa obmedzí iba na samú seba.

Niekedy môžeme na toto pozvanie, s ktorým sa na nás obracia božský Učiteľ, zareagovať s prekvapením a zostať voči nemu nerozhodní, v pokušení odmietnuť ho z dôvodu pocitu vlastnej nedostatočnosti. Aj Peter po neuveriteľnom rybolove hovorí Ježišovi:

„Pane, odíď odo mňa, lebo som človek hriešny“ (v. 8). Je nádherná táto pokorná modlitba: „Pane, odíď odo mňa, lebo som človek hriešny“. No Šimon to hovorí na kolenách pred tým, v ktorom už rozpoznal svojho „Pána“. A Ježiš ho povzbudzuje: „Neboj sa, odteraz budeš loviť už ľudí“ (v. 10); lebo Boh, ak mu veríme, nás oslobodzuje od našich hriechov a otvára pred nami nový horizont: spolupracovať na jeho poslaní.

Ten najväčší zázrak, ktorý Ježiš uskutočnil pre Šimona a ostatných sklamaných a unavených rybárov neboli ani tak plné siete rýb, ako to, že im pomohol nestať sa obeťami sklamania a skľúčenosti, keď sa človeku nedarí. Otvoril ich tomu, aby sa stali ohlasovateľmi a svedkami jeho slova a Božieho kráľovstva. A odpoveď učeníkov bola pohotová a rozhodná: „A keď pritiahli lode k brehu, opustili všetko a išli za ním“ (v. 11). Nech nám Svätá Panna Mária, vzor ochoty úplne sa podvoliť Božej vôli, pomáha vnímať čaro Pánovho povolania, a urobí nás pohotovými spolupracovať s ním, aby sa na každé miesto rozšírilo jeho slovo spásy.

Preložila: Slovenská redakcia VR

- -

Na záver poludňajšieho stretnutia s veriacimi Svätý Otec František predniesol túto výzvu:

„Drahí bratia a sestry, pred dvoma dňami, na liturgickú spomienku sv. Jozefíny Bakhity, sa konal 5. svetový deň boja proti obchodovaniu s ľuďmi. Tohtoročné motto je «Spoločne proti obchodovaniu».“

Svätý Otec vyzval prítomných na námestí zopakovať motto spolu s ním: „Spoločne proti obchodovaniu!“ Ďalej pokračoval vo svojej výzve týmito slovami:

„Nezabudnime na to. Pozýva nás to spojiť sily, aby sme sa víťazne vysporiadali s touto výzvou. Ďakujem všetkým, čo zápasia na tomto fronte, osobitne početným rehoľníčkam. Apelujem osobitne na vlády, aby sa s rozhodnosťou čelilo príčinám tejto pliagy a chránili sa obete. Všetci však môžeme a musíme spolupracovať upozorňovaním na prípady vykorisťovania a zotročovania mužov, žien i detí. Modlitba je sila, ktorá podopiera naše spoločné úsilie. Preto vás teraz pozývam spoločne so mnou sa pomodliť modlitbu k sv. Jozefíne Bakhite.“

Svätý Otec sa spolu s prítomnými veriacimi, ktorým dobrovoľníci na námestí vopred rozdali text s modlitbou, modlil spoločne týmito slovami:

„Svätá Jozefína Bakhita, predali ťa do otroctva, keď si bola ešte dieťa. Musela si znášať nevýslovné utrpenie a bolesť.

Oslobodená z fyzického zotročenia, našla si pravé vykúpenie v stretnutí s Kristom a jeho Cirkvou.

Svätá Jozefína Bakhita, pomôž všetkým, ktorí sú držaní v otroctve.

Prihovor sa v ich mene u Boha milosrdenstva, aby mohli byť rozlámané reťaze, ktoré ich uväzňujú.

Kiež samotný Boh vyslobodí všetkých, ktorí si prežili hrozby, zranenia a znevažovania spôsobené obchodovaním s ľuďmi a prevádzačstvom. Prines útechu tým, ktorí si prešli týmto otroctvom a nauč ich hľadieť na Ježiša ako na vzor viery a lásky, aby si takto mohli uzdraviť svoje zranenia.

Prosíme ťa, modli sa a oroduj za nás všetkých: aby sme neupadli do ľahostajnosti, aby sme otvorili oči a dokázali vidieť biedy a zranenia toľkých bratov a sestier obratých o ich dôstojnosť a o ich slobodu a počúvať ich volanie o pomoc. Amen.“

Pápež František zakončil spoločnú modlitbu zvolaním: „Svätá Jozefína Bakhita, oroduj za nás!“

-

Snímka: Ilustračná

( TK KBS, RV mk, jb; ml ) 20190211020   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]