TK KBS

Dnes je pondelok 28. 09. 2020   Meniny má Václav       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  september  >>
poutstštpisone
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930    

  COVID-19
COVID-19

  Top témy
Všetky
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Pápež František: I dnes svet potrebuje vidieť v učeníkoch Pána prorokov
P:3, 04. 02. 2019 12:50, ZAHVatikán 4. februára (RV) Prinášame v plnom znení poludňajší príhovor Svätého Otca Františka pred modlitbou Anjel Pána vo štvrtú nedeľu obdobia „Cez rok“, 3.februára 2019. Veriacim zhromaždeným na Námestí sv. Petra pápež uviedol, že svet potrebuje vidieť v učeníkoch Pána prorokov, t. j. odvážnych ľudí, ktorí vytrvalo odpovedajú na povolanie kresťana.

Drahí bratia a sestry, dobrý deň!

Minulú nedeľu nám liturgia ponúkla epizódu zo synagógy v Nazarete, v ktorej Ježiš čítal úryvok z proroka Izaiáša a na konci prehlásil, že prečítané slová sa „dnes“ naplňujú v Ňom. Ježiš predstavuje samého seba ako toho, na kom spočinul Duch Pána, Duch Svätý, ktorý ho posvätil a poslal uskutočniť poslanie spásy ľudstva.

Dnešné Evanjelium (porov. Lk 4,21-30) je pokračovaním uvedeného príbehu a predstavuje nám Ježišových krajanov v údive nad tým, že jeden z ich kraja, „Jozefov syn“, (v. 22) sa prezentuje ako Kristus, poslaný od Otca. Ježiš, vo svojej schopnosti preniknúť do myslí a sŕdc ľudí, rýchlo pochopí čo, si myslia jeho krajania. Tí, pretože ho poznajú ako iba jedného z nich, požadujú, aby svoje nezvyčajné „nárokovanie“ dokázal tým, že u nich v Nazarete urobí zázraky, ako to urobil v okolitých krajinách (porov. v. 23). Ježiš ale nechce a ani nemôže pristúpiť na túto logiku, pretože nie je v súlade s Božím plánom: Boh žiada vieru, oni ale žiadajú zázraky, znamenia; Boh chce spasiť všetkých, no oni chcú Mesiáša pre svoj vlastný prospech. Aby Ježiš vysvetlil Božiu logiku, dáva príklad dvoch veľkých prorokov z minulosti: Eliáša a Elizea, ktorých Boh poslal uzdravovať a zachraňovať nie Hebrejov, t. j. ľudí z iných národov, ktorí ale dôverovali jeho slovu. Proti pozvaniu otvoriť svoje srdcia spáse, ktorá je zadarmo a univerzálna, sa obyvatelia Nazareta vzbúrili, ba dokonca konajú agresívne, čo dospelo až do bodu, keď „vstali, vyhnali ho z mesta a viedli ho až na zráz vrchu […] a odtiaľ ho chceli zhodiť“ (v. 29). Prvotný obdiv sa zmenil na agresiu, rebéliu proti Nemu.

Evanjelium nám ukazuje, že verejné účinkovanie Ježiša začína odmietnutím a hrozbou smrti, ktoré paradoxne prichádzajú zo strany jeho krajanov. Ježiš dobre vie, že uskutočniť poslanie, ktoré mu bolo zverené od Otca, si vyžaduje čeliť námahe, odmietnutiu, prenasledovaniu a porážke. Je to cena, ktorú musí zaplatiť každé pravé proroctvo, tak v minulosti ako i dnes. Tvrdé odmietnutie však Ježiša neodradí, nezabrzdí jeho cestu ani nezabráni úrodnosti jeho prorockého konania. Ježiš ide ďalej svojou cestou (porov. v. 30) dôverujúc Otcovej láske.

I dnes svet potrebuje vidieť v učeníkoch Pána prorokov, t. j. odvážnych ľudí, ktorí vytrvalo odpovedajú na povolanie kresťana. Ľudí, ktorí aktívne odpovedajú na „šťuchanec“ Ducha Svätého, ktorý ich posiela ohlasovať nádej a spásu chudobným a vyradeným na okraj; ľudí, ktorí nasledujú logiku viery a nie zázrakov; ľudí, ktorí sú 2 oddaní službe všetkým bez uprednostňovania a vyraďovania. Skrátka: ľudí, ktorí sú otvorení prijať v sebe samých vôľu Otca a chcú o nej verne svedčiť aj ostatným. Prosme najsvätejšiu Matku Máriu, aby sme mohli rásť na našej ceste s tým istým apoštolským zápalom pre Božie kráľovstvo, ktorý sprevádzal Ježišovo poslanie.

Preložila: Slovenská redkacia VR

- -

Po modlitbe Anjel Pána vyjadril svoje veľké znepokojenie nad humanitárnou krízou v Jemene a vyzval zainteresované strany a medzinárodné spoločenstvo o urýchlenú pomoc. Pápež František vyslovil nasledovný apel:

„Bratia a sestry, volanie týchto detí a ich rodičov vystupuje k Bohu. Apelujem na zainteresované strany, ako aj na medzinárodné spoločenstvo, aby s urgentnosťou podporovali dodržiavanie dosiahnutých dohôd, zaistili distribúciu jedla a pracovali v prospech obyvateľstva. Všetkých pozývam modliť sa za našich bratov v Jemene.“

Po spoločnej modlitbe Zdravas´ Mária za obyvateľov Jemenu Svätý Otec dodal:

„Modlime sa mocne, pretože sú to deti, ktoré sú hladné, smädné, nemajú lieky a sú v nebezpečenstve smrti. Prinesme si so sebou domov tento úmysel.“ 

Pápež pri poludňajšej modlitbe pripomenul aj Deň života, ktorý sa práve slávil v Taliansku, s témou: „Je to život, je to budúcnosť“. Prítomným účastníkom cirkevnej komunity Hnutie života povedal:

„Čoraz viac je potrebné konkrétne úsilie pre podporu rodenia detí, ktorý zahŕňa aj inštitúcie a rôzne kultúrne a spoločenské skutočnosti, ktoré rodinu považujú za plodné lono spoločnosti.“

Svätý Otec tiež pripomenul, že krajiny Ďalekého východu 5. februára slávia nový lunárny rok. Poprial im, aby v rodinách pestovali cnosti, ktoré podporujú pokoj.    

Pápež František privítal aj členov Katolíckej akcie Rímskej diecézy spolu s vikárom Rímskej diecézy kardinálom Angelom De Donatisom, pomocnými kňazmi, a deťmi, rodičmi i vychovávateľmi, ako „karavánu pokoja“ – iniciatívu 150.výročia založenia tejto organizácie v Ríme a zaželal im, aby boli radostnými svedkami pokoja a bratstva. Po boku Svätého Otca v okne Apoštolského paláca prítomné deti prečítali posolstvo, ktoré ukončili vypustením balónikov pokoja ako symbolu ich modlitieb za pokoj vo svete.

- -

Aktualizované( TK KBS, RV mh, mk, ml; pz ) 20190204039   |   Upozorniť na chybu v správe |[naspäť](c) TK KBS 2003 - 2020