TK KBS

Dnes je pondelok 28. 09. 2020   Meniny má Václav       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  september  >>
poutstštpisone
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930    

  COVID-19
COVID-19

  Top témy
Všetky
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

František je ako prvý pápež na návšteve Spojených arabských emirátov
P:3, 04. 02. 2019 12:35, ZAHVatikán/Spojené Arabské Emiráty 4. februára (RV) Pápež František je na svojej 27. apoštolskej ceste v Spojených arabských emirátoch, kam priletel v nedeľu 3. februára večer.

Mottom pápežovej návštevy, ktorá potrvá do utorka 5. februára, sú slová sv. Františka: „Urob ma nástrojom tvojho pokoja“. Svätý Otec František je vôbec prvým pápežom, ktorý vstúpil na zem tejto arabskej krajiny i na pôdu Arabského polostrova. Hlavným cieľom jeho cesty je účasť na dnešnom medzináboženskom stretnutí o ľudskom bratstve v Abú Zabí.

Do Spojených arabských emirátov sa Svätý Otec vydal včera o 13.00 hneď po poludňajšej modlitbe Anjel Pána. Svoju cestu ako zvyčajne zveril do ochrany Panny Márie v Bazilike Santa Maria Maggiore v predvečer odletu. Na rímskom medzinárodnom letisku Fiumicino sa krátko pred odletom stretol so skupinkou bezdomovcov, o ktorých sa stará charitatívne centrum pôsobiace pri letisku.

Počas šesťhodinového letu na palube Boeingu 777 sa pápež prihovoril novinárom, ktorí ho sprevádzajú na ceste a každému daroval obrázok s kópiou ikony symbolizujúcej dialóg medzi mladou a starou generáciou: znázorňuje mladého mnícha, ktorý na chrbte nesie staršieho mnícha. Ikona pochádza z kláštora ekumenickej komunity v Bosé. Ráno pred odletom v Spojených arabských emirátoch pršalo – dážď je tam znamením požehnania: „Dúfajme, že všetko pôjde takto“, uviedol na palube lietadla Svätý Otec.

Lietadlo s pápežom preletelo ponad Maltu, Grécko, Egypt, Saudskú Arábiu a Bahrajn, až napokon tesne pred 19.00 nášho času (pred 22.00 v Spojených arabských emirátoch) pristálo na letisku v Abú Zabí. Na letisku privítali pápeža korunný princ i veľký imám mešity Al Azhar V krajine podľa miestneho protokolu kvôli horúcej klíme návštevy vítajú v krytých priestoroch letiska.

Svätý Otec teda z lietadla krytým tunelom vstúpil priamo do letiskovej haly v sprievode korunného princa šejka Mohammeda bin Zayeda Al Nahyana z Abú Zabí. Okrem neho pápeža privítala aj dvojica detí v tradičných odevoch kyticou kvetov a nasledovalo vzájomné predstavenie delegácií. Na letisko prišiel pápeža pozdraviť aj veľký imám mešity v Al-Azhare Ahamad al-Tayyib, s ktorým sa potom v spoločnom aute presunuli do budovy Al Mushrif Palace, ktorú štát poskytol  Svätému Otcovi ako rezidenciu počas jeho návštevy v krajine.

Po súkromnej rannej svätej omši vo svojej rezidencii sa dnes okolo 9.00 nášho času (na poludnie v Spojených arabských emirátoch) pápež František presunul do prezidentského paláca v Abú Zabí, kde absolvoval privítaciu ceremóniu spojenú so štátnymi poctami a prezentáciou delegácií.

Frantisek, SAE

Po nej v paláci súkromne navštívil korunného princa šejka Mohammeda bin Zayeda Al Nahyana, 57-ročného potomka zakladajúceho otca Spojených arabských emirátov šejka Zayeda bin Sultan Al Nahyana, ktorý bol prvým prezidentom krajiny až do svojej smrti v roku 2004. Korunný princ Šejk Mohammed bin Zayed Al Nahyan je ženatý, má štyroch synov a päť dcér.

Pápež František korunnému princovi podaroval pamätnú medenú medailu zobrazujúcu stretnutie sv. Františka z Assisi so sultánom Al-Malikom al Akmilom, ku ktorému došlo pred 800 rokmi, v roku 1219. Medaila obsahuje i motto apoštolskej cesty pápeža Františka, ktorými sú slová spomínaného svätca z Assisi: „Urob ma nástrojom tvojho pokoja“. Korunný princ pápežovi podaroval zarámovaný notársky zápis z 22. júna 1963 o darovaní pozemku pre vybudovanie prvého kostola v Spojených arabských emirátoch.

Popoludňajší program pápeža Františka v Spojených arabských emirátoch v druhý deň jeho návštevy 4. februára 2019 patril súkromnému stretnutiu s členmi Moslimskej rady starších vo Veľkej mešite šejka Zayeda a medzináboženskému stretnutiu v neďalekom pamätníku zakladajúceho otca štátu (Founders´ Memorial), kde pápež František predniesol príhovor.

Veľká mešita šejka Zayeda je jednou z najväčších mešít na svete a je najdôležitejším miestom kultu v krajine. Má kapacitu 40-tisíc veriacich a rozprestiera sa na 12 hektároch. Iniciátorom výstavby, ktorá sa začala v roku 1996 a trvala do roku 2007, bol zakladajúci otec Spojených arabských emirátov šejk Zayed bin Sultan Al Nahyan. Mešita, ktorá symbolicky zjednocuje architektonické prvky rozličných mešít sveta, má 82 kupol, približne 1100 stĺpov, štyri minarety s výškou 107 metrov a v jej vnútri sa nachádza najväčší koberec na svete utkaný ručne v Iráne. Prvou ceremóniou, ktorá sa tu uskutočnila, bol pohreb spomínaného zakladateľa štátu, jeho telo je pochované v neďalekom pamätníku.

Svätý Otec vstúpil do mešity v sprievode veľkého imáma Al Azhara Ahamada al-Tayyiba, kde sa stretol s Moslimskou radou starších a následne si uctil pamiatku prvého prezidenta krajiny a jej zakladateľa šejka Zayeda v jeho mauzóleu.  

Moslimská rada starších je medzinárodná organizácia so sídlom v Abú Zabí, ktorá podporuje pokoj v moslimských komunitách. Jej členmi sú moslimskí vedci, experti a hodnostári uznávaní pre princípy spravodlivosti, nezávislosti a umiernenosti. Rada venuje osobitnú pozornosť vnútorným konfliktom moslimských komunít s cieľom brániť princípy tolerancie v islame, v protiklade k šíreniu sektárstva a násilia.
Pri stretnutí so Svätým Otcom sa hovorilo o potrebe šírenia kultúry stretnutia a väčšieho úsilia o dialóg a pokoj. 

S veľkým imámom a zároveň  rektorom káhirskej univerzity Al Azhar Ahamadom al-Tayyibom sa pápež nestretol po prvýkrát. Túto významnú postavu svetového sunnitského islamu prijal naposledy vo Vatikáne v októbri 2018.

Vrcholným podujatím dnešného dňa a cieľom apoštolskej cesty Svätého Otca bolo medzináboženské stretnutie v pamätníku Founders´ Memorial, za účasti verejných predstaviteľov krajiny i viacerých predstaviteľov kresťanských cirkví. Svätý Otec tu spolu s veľkým imámom Ahamadom al-Tayyibom podpísal deklaráciu o ľudskom bratstve pre pokoj vo svete. Dokument predstavili prostredníctvom videa v úvode stretnutia. Po pozdrave korunného princa a veľkého imáma, predniesol svoj príhovor pápež František  (Príhovor pápeža bude publikovaný v plnom znení).

-
Súvisejúce články:

1. 2. 2019 - Do Spojených arabských emirátov zavíta po prvýkrát v histórii pápež
12. 12. 2018 - Program apoštolskej cesty pápeža Františka do SAE

-
Aktualizované( TK KBS, RV zk, ml; pz ) 20190204038   |   Upozorniť na chybu v správe |[naspäť](c) TK KBS 2003 - 2020