[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je nedeľa 03. 12. 2023   Meniny má Oldrich      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Mastodon][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  december  >>
poutstštpisone
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Panamské médiá sa zhodli, že SDM boli pre krajinu veľkým sviatkom
P:3, 04. 02. 2019 10:47, ZAH

Panama City 4. februára (TK KBS) Panamské médiá sa zhodujú v tom, že SDM boli pre krajinu historickou udalosťou a veľkým sviatkom. Ich úspech bude meraný zmenou postojov Panamčanov, nie ekonomickým ziskom.

„Svetové dni mládeže v Paname boli skutočným sviatkom. Počas posledných týždňov, desať tisíce mladých ľudí, pochádzajúcich z viac než 150 krajín sveta prišlo do Panamy po mori, cez pevninu i vzduchom a vyšli na naše ulice spievajúc a vejúc vlajkami. Aj pre obyvateľov Panamy to boli chvíle radosti," čítame v denníku La Estrella de Panamá. Denník prináša aj svedectvá mladých, pre ktorých boli SDM čímsi výnimočným, niečím, čo premieňa ich životy. „Nepochybne, úspech SDM v Paname v budúcnosti bude možné zmerať zmenou našich postojov, a nie ekonomickými ziskami, ktoré tu pútnici zanechali.”

Pozitívne sa o tomto stretnutí mladých vyjadruje aj La Prensa. Pripomína slová Františka o verejnej službe, ktorá má byť synonymom úctivosti a spravodlivosti, ako aj opakom a protivníkom korupcie. „Zdá sa to triviálnym, no stretnutie s pápežom by malo byť najviac budujúcim konaním, aké kedy predstavitelia štátu urobili.  Zaujímavé bude, kam dajú svoje selfie, a či im záleží na tom, čo si myslí František, keď plnia svoju funkciu," píšu noviny.  Zároveň jeden z najdôležitejších denníkov v krajine poukazuje na bezpredmetnosť "šiestich mýtov" odporcov mládežníckeho stretnutia, podľa ktorých mali SDM, okrem iného, paralyzovať krajinu a zbaviť spoločnosť obživy.

Obyvateľom Panamy poďakoval v mimoriadnom liste arcibiskup Ulloa Mendieta. „Sme si vedomí, že mnohé rodiny a farnosti vynaložili veľa úsilia, dokonca aj ekonomického, aby prijali pútnikov, hoci sami nemali možnosť zažiť svedectvo stretnutia s nimi.” Pozval tiež k stretnutiam s tými, ktorí ešte nejaký čas v Paname pobudnú. „Tí, ktorí k nám prišli nám pomohli odkryť naše korene, dobro, ktoré nás identifikuje ako ľud, ako ľud veselý, srdečný, pripravený slúžiť a ľud hlbokej viery. Bola to skutočná jar pre Cirkev, ako aj spoločnosť," zdôraznil arcibiskup José Domingo Ulloa Mendieta.

Poľskí pútnici sa s nami delia o svoje zážitky. Niektorí ostávajú v Paname ešte niekoľko dní. Iní zas už premýšľajú o tom, ako to všetko, čo prežili počas SDM pretaviť do životov. „Až počas bdenia mi došlo, aký zmysel majú slová «nech sa mi stane podľa tvojho slova». To, čo povedal pápež František, že ak chceme niečo v našom živote zmeniť, ak chceme žiť v zhode s cestou, ktorú pre nás Boh pripravil, musíme povedať  «áno» – vraví jedna z účastníčok – a čo sa týka môjho života, často hovorím «áno» vo vybraných situáciách, no neodvážila som sa ešte odovzdať celý môj život do rúk Boha”. „Pán Boh silno konal cez ohlasované slovo, modlitbu, hudbu – zdôrazňuje ďalšia účastníčka. V ovzduší bolo možné cítiť obrovskú vlnu emócií a vzrušenia, ako keby sme boli niekde v predsieni neba ”.

Zdroj: ekai.pl / Preložila: Tatiana Baltovičová

( TK KBS, ekai, tba, ml; pz ) 20190204032   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]