TK KBS

Dnes je utorok 11. 08. 2020   Meniny má Zuzana       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  august  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

  Top témy
Všetky
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

UPeCe oslávilo sviatok svojho patróna svätého Jozefa Freinademetza
P:3, 01. 02. 2019 08:55, DOMBratislava 1. februára (TK KBS) Bratislavské Univerzitné pastoračné centrum (UPeCe) oslávilo sviatok svojho patróna svätého Jozefa Freinademetza. Trojdňové oslavy tvorila svätá omša, adorácie či dokumentárny film o svätcovi. Bratislavské UPeCe, ktoré spravujú verbisti, majú tohto patróna práve preto, že na jeho príhovor verbisti získali súčasné priestory na pastoráciu študentov, informovalo Rádio LUMEN.

Svätý Jozef Freinademetz je patrónom bratislavského UPC-čka nielen preto, že je to verbistický svätec. Páter Stanislav Krajňák poukazuje, že práve na jeho príhovor získali verbisti priestory, v ktorých UPC-čko pôsobí už dvadsaťdva rokov. „Ja si pamätám ako študent vtedy, keď som bol, tak páter Milan Bubák hľadal priestory. Povedal, my máme takého svätého v Dolomitoch on je konkrétne v Taliansku, že ideme k nemu vyprosiť, aby nám pomohol, aby tu niečo v Bratislave mohlo také vzniknúť. Celý mesiac sme šli na bicykloch a skutočne potom, keď sme sa vrátili v deväťdesiatom šiestom v lete, tak sa rozbehlo to všetko naraz, bolo také možné, že áno, stará jedáleň tu ostala, je prázdna, mali už iní o tie priestory záujem. To bol hotový zázrak, že vďaka nemu ten priestor sme vôbec dostali," uviedol. 


Pre študenta Tomáša je svätý Jozef Freinademetz veľkým príkladom obety, keďže sa vzdal všetkého a šiel do Číny ako misionár. „Napriek tomu, že čo všetko mu spôsobovali, tak snažil sa na nich vidieť len to dobré, snažil sa im do istej miery aj prispôsobiť," povedal. Študentka medicíny Eva priznáva, že aj keď do UPeCe chodí pravidelne, o jeho patrónovi doteraz veľa nevedela. „Bol nám ponúknutý taký dokument no a tak asi čo ma najviac oslovilo, tak bola taká veta, že jediný jazyk, ktorému každý rozumie je láska. Si to aj tak odnesiem do života," uviedla. Študentovi Patrikovi je svätý Jozef Freinademetz zasa príkladom ako zvládať prekážky s Bohom. „Vedel proste nejako ten svoj život tak prepojiť s tým Ježišovým životom a s tým utrpením," povedal. Podľa správcu bratislavského UPeCe nám svätý Jozef Freinademetz ukazuje, že náš život nemá byť iba pomoc v hmotných veciach. Toto všetko má byť len prostriedkom na ohlasovanie Krista.

Univerzitné pastoračné centrum má za svojho patróna sv. Jozefa Freinademetza, ktorého spomienku Cirkev slávi 29. januára. Bol to vôbec prvý misionár z rehole verbistov, ktorý v roku 1879 odišiel na misie do Číny a tam pôsobil až do svojej smrti v roku 1908. UPeCe si pred dvomi rokmi pripomenulo 20. výročie svojho založenia v Mlynskej doline v Bratislave. Viac o začiatkoch je možné nájsť TU( TK KBS, upc, RL, phu; ml ) 20190201015   |   Upozorniť na chybu v správe |[naspäť](c) TK KBS 2003 - 2020