TK KBS

Dnes je nedeľa 23. 02. 2020   Meniny má Roman, Romana       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  február  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
242526272829 

  Top témy
Všetky
Pápež - Thajsko a Japonsko

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Gréckokatolíci slávia výročie povýšenia na metropolitnú cirkev sui iuris
P:3, 30. 01. 2019 10:35, DOMBratislava/Prešov 30. januára (TK KBS) Pred jedenástimi rokmi, 30. januára 2008, pápež Benedikt XVI. povýšil Gréckokatolícku cirkev na Slovensku na metropolitnú cirkev sui iuris so sídlom v Prešove, pričom povýšil Prešovskú eparchiu na archieparchiu a metropolitné sídlo a za prvého prešovského arcibiskupa metropolitu vymenoval vtedajšieho prešovského eparchiálneho biskupa Mons. Jána Babjaka SJ.

Zároveň povýšil Košický apoštolský exarchát na eparchiu a vtedajšieho exarchu Mons. Milana Chautura CSsR vymenoval za prvého košického eparchiálneho biskupa. Zriadil aj novú Bratislavskú eparchiu a za jej prvého eparchiálneho biskupa vymenoval Mons. Petra Rusnáka. Do Gréckokatolíckej metropolitnej cirkvi sui iuris na Slovensku teda patria Prešovská archieparchia, Košická eparchia a Bratislavská eparchia.

Na základe metropolitného usporiadania Gréckokatolíckej cirkvi na Slovensku v roku 2008 vznikla Rada hierarchov tejto miestnej cirkvi, ktorú tvoria jej biskupi. Je jej zákonodarným zborom. Uskutočňuje sa na nej jeden z najdôležitejších znakov a symbolov východnej cirkevnej identity – princíp synodality. Jej činnosť sa riadi normami kánonického práva a štatútom, ktorý schválila Svätá stolica. Doteraz sa uskutočnilo 27 riadnych zasadnutí Rady hierarchov.

-

Rok 2018 slávila Prešovská archieparchia a celá Gréckokatolícka cirkev na Slovensku ako jubilejný rok, v ktorom si pripomenula viacero vzácnych výročí. Predovšetkým 200. výročie zriadenia Prešovskej eparchie bulou Relata semper pápeža Pia VII. v roku 1818, 50. výročie vzkriesenia Gréckokatolíckej cirkvi v bývalom Československu v roku 1968, 10. výročie povýšenia Gréckokatolíckej cirkvi na Slovensku na metropolitnú cirkev sui iuris so sídlom v Prešove v roku 2008 pápežom Benediktom XVI. a ďalšie výročia.

V rámci jubilejného roka sa konalo viacero liturgických slávení za účasti kardinálov, arcibiskupov a biskupov zo Slovenska a zahraničia a rôzne podujatia. V rámci hlavných slávení 4. februára 2018 v Bazilike Zosnutia Presvätej Bohorodičky v Ľutine gréckokatolíci ďakovali za 10 rokov Gréckokatolíckej metropolitnej cirkvi sui iuris, za účasti kardinála Stanisława Dziwisza, a 22. septembra 2018 v Bazilike Zosnutia Presvätej Bohorodičky v Ľutine, za účasti prefekta Kongregácie pre východné cirkvi kardinála Leonarda Sandriho, ďakovali za 200 rokov od zriadenia Prešovskej eparchie.

V júni 2018 pri príležitosti 50. výročia vzkriesenia Gréckokatolíckej cirkvi v bývalom Československu posvätil prešovský arcibiskup metropolita Ján Babjak SJ pamätný kríž pri Divadle Jonáša Záborského v Prešove, na mieste, kde stál pôvodný Gréckokatolícky kňazský seminár a Vysoká bohoslovecká škola.

Súčasťou osláv jubilejného roka bola okrem iného aj Ďakovná púť Gréckokatolíckej cirkvi sui iuris na Slovensku do Ríma v dňoch 6. a 7. októbra 2018. Viac ako 1300 gréckokatolíckych pútnikov prijal 6. októbra na osobitnej audiencii Svätý Otec František.

11. decembra 2018 sa v Divadle Jonáša Záborského v Prešove uskutočnil Slávnostný galavečer pri príležitosti končiaceho sa Jubilejného roka Prešovskej archieparchie 2018.

V Jubilejnom roku Prešovskej archieparchie 2018 bola vydaná pamätná medaila a jubilejná poštová známka. Po farnostiach archieparchie putovala ikona Krásnobrodskej Bohorodičky a v desiatich chrámoch mohli veriaci prijať plnomocné odpustky.

-

Niektoré aktuálne informácie o Prešovskej archieparchii
 
Prešovská archieparchia je územne totožná s územím Prešovského samosprávneho kraja. Má 117 390 veriacich, 18 protopresbyterátov (dekanátov), z ktorých sú dva personálne, 164 farností, 315 kňazov, z toho 20 rehoľných, a troch diakonov. Z uvedeného počtu kňazov bolo v roku 2018 pätnásť novokňazov. V Prešovskej archieparchii je 361 chrámov, z toho jeden nový chrám bol posvätený v roku 2018 v Levoči. V roku 2018 bola posvätená aj jedna nová farská budova v Litmanovej.
 
Čo sa týka rehoľného života, popri kňazoch baziliánoch a redemptoristoch sú ešte u redemptoristov dvaja rehoľní bratia a na území archieparchie pôsobí aj 75 rehoľných sestier z rádu baziliánok, kongregácie služobníc Nepoškvrnenej Panny Márie a kontemplatívnych sestier redemptoristiek.
 
Gréckokatolícka metropolitná cirkev sui iuris na Slovensku má v súčasnosti 77 seminaristov (nielen v seminári, ale aj v zahraničí a na pastoračnej praxi), z toho Prešovská archieparchia má 49 seminaristov. V Prešove sídli nielen Gréckokatolícky kňazský seminár blahoslaveného biskupa Pavla Petra Gojdiča, ale aj Gréckokatolícka teologická fakulta Prešovskej univerzity, ktorá je zároveň cirkevnou fakultou akreditovanou Kongregáciou pre katolícku výchovu (semináre a študijné inštitúty) a na ktorej v akademickom roku 2018/2019 študuje 350 študentov.
 
V Prešove sídli aj redakcia oficiálneho časopisu Gréckokatolíckej cirkvi na Slovensku Slovo, ktorý vychádza ako plnofarebný dvojtýždenník. V roku 2019, konkrétne 14. februára, oslávi časopis Slovo 50. výročie od začiatku jeho vydávania.

V Prešove má svoje sídlo aj Gréckokatolícka charita, ktorá intenzívne pomáha nielen v Prešove, ale aj na iných miestach ľuďom, ktorí sú v núdzi.

Aktuálne na archieparchiálnej úrovni prebieha proces o živote, hrdinských čnostiach, o povesti svätosti a znameniach Božieho sluhu, gréckokatolíckeho rehoľného kňaza, Jána Ivana Mastiliaka CSsR.
 
Celoročne sú najnavštevovanejšími pútnickými miestami Prešovskej archieparchie Ľutina a hora Zvir v Litmanovej, ktoré sú duchovným putom zviazané s bazilikou Santa Maria Maggiore v Ríme. Okrem toho má archieparchia niekoľko ďalších navštevovaných pútnických miest.

Intenzívne v archieparchii pôsobia 4 pastoračné centrá – pre mládež v Juskovej Voli, pre stredoškolákov a vysokoškolákov v Prešove, pre rodiny na Sigorde a pre Rómov v Čičave. Od roku 2017 aj tri rómske misie v okresoch Vranov nad Topľou, Bardejov a Stará Ľubovňa. Pôsobí v nich sedem kňazov.
 
V archieparchii pôsobí 10 škôl a školských zariadení. Od roku 2017 začala vysielať gréckokatolícka televízia Logos. Každý týždeň má v TV Lux a v TV Noe premiéru Gréckokatolícky magazín.
 
Katedrálny chrám v Prešove je zasvätený sv. Jánovi Krstiteľovi. Popri relikvii Svätého Kristovho kríža sú v katedrále k úcte vystavené aj relikvie sv. Jána Krstiteľa, sv. prvomučeníka Štefana a viacerých iných svätých. V bočných kaplnkách sú to relikvie blahoslavených gréckokatolíckych biskupov mučeníkov Pavla Petra Gojdiča OSBM a Vasiľa Hopka a v lodi chrámu aj verná kópia Turínskeho plátna. Túto katedrálu v roku 1995 navštívil sv. Ján Pavol II.
 
Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak SJ je predsedom Rady hierarchov Gréckokatolíckej metropolitnej cirkvi sui iuris na Slovensku. Ako hlava tejto cirkvi je stálym členom Synody biskupov v Ríme a členom Kongregácie pre východné cirkvi. V rámci KBS je predsedom Environmentálnej subkomisie.
 
Od roku 2017 má Prešovská archieparchia zriadený Humenský archieparchiálny vikariát so sídlom v Humennom.
 
V roku 2018 bol otec Marián Andrej Pacák CSsR, ktorý vtedy pôsobil ako duchovný otec kontemplatívnych sestier redemptoristiek vo Vranove nad Topľou-Lomnici, vymenovaný Svätým Otcom Františkom za eparchiálneho biskupa Torontskej slovenskej gréckokatolíckej eparchie svätých Cyrila a Metoda v Kanade. Ako biskup slovenskej eparchie v zahraničí je riadnym členom Rady hierarchov Gréckokatolíckej cirkvi sui iuris na Slovensku. Jeho biskupská vysviacka sa uskutočnila 2. septembra 2018 v Bazilike Zoslania Svätého Ducha v Michalovciach.

TK KBS informovalo Informačné stredisko Prešovskej archieparchie( TK KBS, ispa; ml ) 20190130018   |   Upozorniť na chybu v správe | Prečítaná 641 x

[naspäť]

TV Lux [audio] | Rádio Lumen | FF Rádio | Rádio Mária | Rádio Vatikán | SSV | Katolícke noviny | Výveska | Do kostola

Mobilná verzia webu


(c) TK KBS 2003 - 2020