[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je nedeľa 07. 03. 2021   Meniny má Tomáš       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  marec  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 automat
Rady pri ochorení

  Top témy
Všetky
Pápež František v Iraku
Cesta rehoľného povolania
Rok sv. Jozefa
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Svetové dni mládeže v Lisabone sa budú konať počas letných prázdnin
P:3, 28. 01. 2019 17:54, ZAHPanama City 28. januára (TK KBS) Svetové dni mládeže 2022 v Lisabone sa budú konať počas letných prázdnin. V Paname to povedal arcibiskup hlavného mesta Portugalska, portugalský kardinál Manuel Clemente. Konkrétny dátum však ešte nebol dohodnutý. Lisabonský patriarcha pripomenul, že portugalské diecézy a mládežnícke organizácie sa už od dávna zúčastňovali na jednotlivých edíciách SDM a rozhodli sa ich tiež v prípade možnosti aj zorganizovať. Kandidatúra Lisabonu bola pápežovi Františkovi predstavená už pred niekoľkými rokmi. Hierarcha vyjadril nádej aj na väčšiu účasť v Lisabone, než bola v Paname, a to na základe toho, že sa budú SDM 2022 konať počas letných prázdnin v Európe, ako aj z dôvodu blízkosti Afriky.

V rozhovore pre Katolícku informačnú agentúru potvrdil, že sanktuárium vo Fatime nebude jedným z miest hlavných udalostí SDM. "Miestom stretnutia sa mládeže bude Lisabon," zdôraznil patriarcha. Dodal, že Fatima sa nachádza tak blízko hlavného mesta Portugalska, že ak pútnici budú mať záujem, sami tam zájdu.   Prezradil tiež, že ešte nebola stanovená ani hlavná téma SDM 2022 "Zaiste bude spojená s niektorou z hlavných tém záverečného dokumentu minuloročného stretnutia v rámci biskupskej synody na tému mládeže. Musíme sa na to ešte bližšie pozrieť," rezradil predseda Konferencie biskupov Portugalska v rozhovore pre Katolícku informačnú agentúru.

Patriarcha Lisabonu kardinál Manuel José Macário do Nascimento Clemente v súvislosti s voľbou Portugalska poznamenal, že táto krajina predstavuje v rámci Európy v istom zmysle perifériu a je aj styčným bodom s ďalšími časťami sveta. V rozhovore pre Vatican News lisabonský patriarcha pripomenul duchovné bohatstvo Portugalska, v ktorom zohráva významné miesto mariánska úcta spojená s Fatimou: „Všetko v Portugalsku, nábožnosť, spiritualita, citlivosť, sú veľmi späté s Fatimskou Pannou Máriou, a tak Fatima bude prítomná v Lisabone.“

Portugalský prezident Marcelo Rebelo de Sousa, ktorý sa osobne zúčastnil na závere SDM v Paname sa vyjadril, že táto voľba bude docenením celej portugalskej jazykovej oblasti, ktorá, je oveľa širšia ako iba samotné Portugalsko. „Toto je výhra pre Katolícku cirkev v Portugalsku, ale aj pre portugalsky hovoriaci svet, pretože blízkosť k Afrike bola pre Vatikán zásadným bodom,“ citoval portugalského prezidenta anglický katolícky týždenník The Tablet. Okrem Brazílie patria do tzv. „lusofónnej oblasti“ aj viaceré krajiny Afriky ako Angola či Mozambik, ale aj juhoázijská ostrovná krajina Východný Timor, ktorá je väčšinovo katolícka.

Sekretár Dikastéria pre laikov, rodinu a život, otec  Alexandre Awi Mello vyjadril patriarchovi Lisabonu vďaku za odhodlanie zorganizovať SDM, rovnako vládam v Portugalsku, ktoré od počiatku procedúry kandidovania boli veľmi naklonené tejto myšlienke.  Brazílsky duchovný poznamenal, že každé SDM sú iné vzhľadom na to, že súvisia s inými kultúrnymi podmienkami. Podľa neho SDM v Lisabone sú vpísané v Božích plánoch do univerzálneho povolania evanjelizovať Cirkev v Portugalsku, ktorá pokračuje v príbehu námorníkov, ktorí sa plavili s evanjeliom na iné kontinenty.

Primátor Lisabonu Fernando Medina  vyjadril veľkú radosť a hrdosť portugalského hlavného mesta,  že bude hostiť mladých ľudí z celého sveta, združených v spoločnej viere . Lisabon- "otvorené mesto" - sa stane v tom čase priestorom pre také hodnoty ako: pokoj, tolerancia, či dôstojnosť človeka. Zamyslel sa aj nad tým, že SDM budú spojené s príchodom pápeža Františka, ktorý je  "veľkým symbolom pre celý svet", zvlášť ako ochranca práv migrantov, "našich bratov a sestier". Medina uistil prítomných, že Lisabon vynaloží všetky sily na to, aby SDM boli živé a pripravené čo najlepšie. Počas tlačovej konferencie bolo tiež premietané video, na ktorom prezident i premiér Portugalska, rovnako aj primátor Lisabonu pozývajú mládež sveta do tejto krajiny a mesta v roku 2022.

Zdroje: Ekai / Gosc.pl, Preložila: Tatiana Baltovičová / katolickenoviny.sk / Vatikánsky rozhlas SK

( TK KBS, RV jb, ek, go, kn; ml ) 20190128043   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]