[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je utorok 25. 06. 2024   Meniny má Tadeáš, Olívia      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Pri bombovom útoku počas omše na Filipínach prišlo o život 20 ľudí
P:3, 28. 01. 2019 11:47, ZAH

Filipíny 28. januára (TK KBS) V juhofilipínskom vikariáte na ostrove Jolo v provincii Sulu prišlo v nedeľu ráno pri bombovom útoku o život najmenej  dvadsať ľudí. Odhaduje sa, že ďalších približne osemdesiat ľudí bolo zranených.

Prvé improvizované výbušné zariadenie explodovalo priamo v rímskokatolíckej Katedrále Panny Márie Karmelskej v nedeľu o 08:30 hod. počas bohoslužieb, druhé na priľahlom parkovisku, kde bolo sústredené množstvo ľudí, ktorí z kostola unikli po prvom výbuchu. Z dvadsiatich obetí bolo pätnásť civilistov, piati mŕtvi boli príslušníci privolaných armádnych zložiek. Osemdesiatjeden ľudí je zranených, šesťdesiati piati sú civilisti.

Správu doručil Konferencii biskupov Filipín Romeo S. Saniel, OMI, apoštolský administrátor vikariátu Jolo.

Konferencia biskupov Filipín ostro odsúdila tento teroristický čin. Prezident biskupskej konferencie Filipín Romulo G. Valles, arcibiskup Davao,  vyzval  miestnych kresťanov, aby „si podali ruky so svojimi mierumilovnými moslimskými bratmi ako aj s príslušníkmi pôvodných etnických komunít na ostrove a zaujali jednotný postoj odsudzujúci násilný extrémizmus.“

Tragická udalosť sa odohrala len niekoľko dní po začatí mierového procesu, ktorého dôležitým míľnikom bola legislatívna zmena smerujúca k vytvoreniu tzv. Autonómneho regiónu Bangsamoro. Ten plebiscitom dňa 21. januára 2019 formálne nahradil pôvodný Autonómny región v moslimskom Mindanao.

Provincia Sulu je základňou extrémistickej organizácie Abu Sayyaf, ktorá je zodpovedná za niekoľko ozbrojených incidentov, únosy aj nedávny decembrový bombový útok na Kaplnku Najsvätejšieho srdca v hlavnom meste Jolo, pri ktorom bolo zranených jedenásť ľudí. Nedeľný teroristický čin je ďalším zo série útokov na Katedrálu Panny Márie Karmelskej.

Od roku 2000 bolo na budovu katedrály a ľudí v nej spáchaných najmenej desať útokov. Nedeľný incident však bol zo všetkých najkrvavejší. Za útokmi má stáť organizácia Abu Sayyaf.

Kardinál Luis Antonio Tagle, arcibiskup Manily, sa na filipínskych veriacich obrátil týmito slovami: „Vyzývame tých, ktorí plánovali a vykonali tento brutálny čin, aby prosili o odpustenie Boha aj ľudstvo, aby zanechali svoje deštruktívne metódy a začali nový život v pravde, spravodlivosti a láske, lebo tie sú skutočnou podstatou ľudskej bytosti. Vyzývame Filipínčanov, predovšetkým katolíkov a ostatných kresťanov, aby nezabudli na svoj záväzok voči mieru a pokoju. Jedine dobro dokáže poraziť zlo. Nestrácajme odvahu, namiesto toho len zintenzívnime svoje úsilie v prospech mieru, nech je založené na spravodlivosti, pravde, láske, úcte voči ľudskému životu a dôstojnosti. Znásobme dobré a vznešené úmysly, city, slová a činy. Nevzdávajme sa svojich snáh o dialóg s ľuďmi, ktorí sa od nás líšia. Mosty sú užitočnejšie ako múry. Potvrdzujeme svoju vieru v Ježiša, ktorý je naším pokojom a zmierením. Tak ako Ježiš prijal smrť s nami a za nás, tak nech povstanú s Ježišom a pre Ježiša aj mŕtvi, zranení a všetok náš ľud. Nech Mária, Matka nádeje, kráča s nami.“

Autor: ACN Slovensko – Pomoc trpiacej Cirkvi

( TK KBS, ACN; ml ) 20190128042   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]