[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je nedeľa 17. 10. 2021   Meniny má Hedviga       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  október  >>
poutstštpisone
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 automat
Rady pri ochorení

  Top témy
Všetky
Pápež František na Slovensku
SDM 2023 Lisabon
Synoda 2021-23
Rok Amoris Laetitia
Rok sv. Jozefa
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Stovky Slovákov podporili kampaň nadácie ACN "Pomoc pre Sýriu"
P:3, 28. 01. 2019 09:28, DOM

Bratislava 28. januára (TK KBS) Slovensko živo reaguje na stále dramatickejšiu situáciu v Sýrii, ktorá je dôsledkom vojny. Do prebiehajúcej medzinárodnej kampane pápežskej nadácie ACN s názvom Pomoc pre Sýriu sa od novembra 2018 rozličnými spôsobmi zapojili stovky Slovákov. Súčasťou kampane je aj putovná výstava "Deti vojny", ktorá otvoria v bratislavskom Dome Quo Vadis 7. februára 2019.

V súčasnosti žije v Sýrii 6,3 milióna vnútorne vysídlených osôb. Približne 13,1 milióna ľudí závisí od humanitárnej pomoci, 7 miliónov detí a mladistvých potrebuje pomoc v oblasti vzdelávania a každé štvrté dieťa bolo počas vojny zranené a potrebuje zdravotnú starostlivosť. To je len náčrt celkovej krízovej situácie v Sýrii, na ktorú reaguje pápežská nadácia ACN Slovensko – Pomoc trpiacej Cirkvi kampaňou Pomoc pre Sýriu.

Cieľom kampane je podpora tých oblastí života Sýrčanov, ktoré majú smerovať k čo najrýchlejšej stabilizácii krajiny a k zabezpečeniu pokojnej budúcnosti. Od začiatku vojny pritom podporila nadácia ACN – Aid to the Church in Need - stovky humanitárnych, rekonštrukčných, štipendijných, terapeutických a pastoračných projektov v Sýrii v hodnote viac ako 30 miliónov eur.

Slováci sa so záujmom zapojili do kampane rôznymi spôsobmi: účasťou v diskusiách a spoločných modlitbách so sýrskym arcibiskupom Antoine Chahdom, ktorý v novembri 2018 navštívil sedem slovenských miest, účasťou na benefičnom divadelnom predstavení V Betánii alebo na koncerte skupiny Slnovrat, či reakciou na výzvu pápeža Františka – symbolickým zapálením sviece za mier v Sýrii. Na Vianoce pripravila ACN Slovensko sériu online zamyslení "Vianoce so Sýriou": počas troch týždňov sa Slováci vydávali po stopách Sýrie vo Svätom Písme, objavovali jej súčasnú podobu a modlili sa za trpiacich bratov a sestry v Sýrii. V neposlednom rade Slováci podporujú Sýriu finančne.

„V reakcii na obrovský rozsah potrieb ľudí v Sýrii darovali už stovky slovenských súkromných darcov, mnohé rehoľné spoločenstvá a farnosti od začiatku kampane spolu vyše 95 tisíc eur. Celkový výťažok kampane bude použitý na vyššie zmienené projekty. Vytrvalé modlitby a veľkodušnosť Slovákov sú veľkou psychickou podporou a nádejou pre Sýrčanov, ktorí zo srdca ďakujú za efektívnu a údernú pomoc a za Slovákov sa tiež modlia. Tak je nám Blízky východ ešte bližší,“ hovorí riaditeľka ACN Slovensko – Pomoc trpiacej Cirkvi Martina Hatoková.

Pripravovaná výstava DETI VOJNY, súčasť kampane POMOC PRE SÝRIU, predstaví autentické vojnové skúsenosti sýrskych detí pretavené do ich vlastných výtvarných diel a do príbehov s reportážnymi fotografiami. Vystavené budú aj vybrané práce slovenských detí (Deti pre Sýriu), ktoré vyjadrujú solidaritu s utrpením sýrskych rovesníkov.

Otvorenie výstavy sa uskutoční 7. februára 2019 o 19:00 v bratislavskom Dome Quo Vadis; výstava potrvá do 24. februára. Počas marca bude expozícia putovať po vybraných slovenských mestách – inštalovaná bude v niektorých firmách, centrách, farnostiach, školách. Záujemcovia sa môžu o výstavu uchádzať na adrese info@acn-slovensko.org. Viac informácií o prebiehajúcej kampani môžete nájsť na www.pomocpresyriu.sk alebo na facebookovej stránke ACN.

( TK KBS, ACN; pz, mk ) 20190128033   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]