[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je sobota 09. 12. 2023   Meniny má Izabela      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Mastodon][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  december  >>
poutstštpisone
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Stovky Slovákov podporili kampaň nadácie ACN "Pomoc pre Sýriu"
P:3, 28. 01. 2019 09:28, DOM

Bratislava 28. januára (TK KBS) Slovensko živo reaguje na stále dramatickejšiu situáciu v Sýrii, ktorá je dôsledkom vojny. Do prebiehajúcej medzinárodnej kampane pápežskej nadácie ACN s názvom Pomoc pre Sýriu sa od novembra 2018 rozličnými spôsobmi zapojili stovky Slovákov. Súčasťou kampane je aj putovná výstava "Deti vojny", ktorá otvoria v bratislavskom Dome Quo Vadis 7. februára 2019.

V súčasnosti žije v Sýrii 6,3 milióna vnútorne vysídlených osôb. Približne 13,1 milióna ľudí závisí od humanitárnej pomoci, 7 miliónov detí a mladistvých potrebuje pomoc v oblasti vzdelávania a každé štvrté dieťa bolo počas vojny zranené a potrebuje zdravotnú starostlivosť. To je len náčrt celkovej krízovej situácie v Sýrii, na ktorú reaguje pápežská nadácia ACN Slovensko – Pomoc trpiacej Cirkvi kampaňou Pomoc pre Sýriu.

Cieľom kampane je podpora tých oblastí života Sýrčanov, ktoré majú smerovať k čo najrýchlejšej stabilizácii krajiny a k zabezpečeniu pokojnej budúcnosti. Od začiatku vojny pritom podporila nadácia ACN – Aid to the Church in Need - stovky humanitárnych, rekonštrukčných, štipendijných, terapeutických a pastoračných projektov v Sýrii v hodnote viac ako 30 miliónov eur.

Slováci sa so záujmom zapojili do kampane rôznymi spôsobmi: účasťou v diskusiách a spoločných modlitbách so sýrskym arcibiskupom Antoine Chahdom, ktorý v novembri 2018 navštívil sedem slovenských miest, účasťou na benefičnom divadelnom predstavení V Betánii alebo na koncerte skupiny Slnovrat, či reakciou na výzvu pápeža Františka – symbolickým zapálením sviece za mier v Sýrii. Na Vianoce pripravila ACN Slovensko sériu online zamyslení "Vianoce so Sýriou": počas troch týždňov sa Slováci vydávali po stopách Sýrie vo Svätom Písme, objavovali jej súčasnú podobu a modlili sa za trpiacich bratov a sestry v Sýrii. V neposlednom rade Slováci podporujú Sýriu finančne.

„V reakcii na obrovský rozsah potrieb ľudí v Sýrii darovali už stovky slovenských súkromných darcov, mnohé rehoľné spoločenstvá a farnosti od začiatku kampane spolu vyše 95 tisíc eur. Celkový výťažok kampane bude použitý na vyššie zmienené projekty. Vytrvalé modlitby a veľkodušnosť Slovákov sú veľkou psychickou podporou a nádejou pre Sýrčanov, ktorí zo srdca ďakujú za efektívnu a údernú pomoc a za Slovákov sa tiež modlia. Tak je nám Blízky východ ešte bližší,“ hovorí riaditeľka ACN Slovensko – Pomoc trpiacej Cirkvi Martina Hatoková.

Pripravovaná výstava DETI VOJNY, súčasť kampane POMOC PRE SÝRIU, predstaví autentické vojnové skúsenosti sýrskych detí pretavené do ich vlastných výtvarných diel a do príbehov s reportážnymi fotografiami. Vystavené budú aj vybrané práce slovenských detí (Deti pre Sýriu), ktoré vyjadrujú solidaritu s utrpením sýrskych rovesníkov.

Otvorenie výstavy sa uskutoční 7. februára 2019 o 19:00 v bratislavskom Dome Quo Vadis; výstava potrvá do 24. februára. Počas marca bude expozícia putovať po vybraných slovenských mestách – inštalovaná bude v niektorých firmách, centrách, farnostiach, školách. Záujemcovia sa môžu o výstavu uchádzať na adrese info@acn-slovensko.org. Viac informácií o prebiehajúcej kampani môžete nájsť na www.pomocpresyriu.sk alebo na facebookovej stránke ACN.

( TK KBS, ACN; pz, mk ) 20190128033   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]