[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je pondelok 04. 12. 2023   Meniny má Barbora, Barbara      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Mastodon][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  december  >>
poutstštpisone
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Pápež posvätil oltár katedrály najstaršej diecézy v Amerike
P:3, 27. 01. 2019 20:28, ZAH

Panama 27. januára (RV) Vo štvrtý deň apoštolskej cesty v Paname v sobotu 26. januára venoval Svätý Otec dopoludnie sláveniu Eucharistie s posviackou oltára v zrenovovanej Katedrálnej bazilike Santa María La Antigua vo štvrti hlavného mesta Casco Viejo. Omšu slávil za účasti biskupského zboru, kňazov, zasvätených osôb mužských i ženských komunít a členov laických hnutí.

Panamská diecéza je najstaršou na americkej pevnine a oltár jej katedrály je vôbec prvým oltárom posväteným osobne pápežom na tomto kontinente. Titul chrámu „Santa María La Antigua“ sa viaže na sochu Madony prinesenej z katedrály v Seville španielskymi konkvistadormi v roku 1510. Zobrazuje Pannu Máriu vo vzpriamenom postoji, na ľavom ramene s Ježiškom a v pravej ruke s kvetom ruže. Stavba Panamskej katedrály sa datuje do roku 1608 a jej úplné dokončenie o storočie neskôr. Po zemetrasení v roku 1882 budova prešla kompletnou obnovou. Od roku 2014 je chrám bazilikou minor.

Po zvítaní sa s prítomnými si pápež František najprv uctil Matku Božiu a jej podobizeň ozdobil striebornou ružou. Pri omši Svätý Otec vykonal obrad posvätenia oltára, ktorého súčasťou je aj pomazanie krizmou.

V homílii Svätý Otec vychádzajúc z biblického textu o stretnutí Ježiša so Samaritánkou pri studni zo 4. kapitoly Jánovho evanjelia. Rozjímajúc nad Ježišovými slovami „Daj sa mi napiť!“ pápež František hovoril o únave a o zdroji sily, pričom zvlášť poukázal na nebezpečenstvo paralyzujúcej únavy, ktorú nazval pokušením „únavy nádeje“. Okrem iného povedal:

„Je relatívne ľahké pre našu predstavivosť posadnutú podávaním výkonov kontemplovať a zjednotiť sa s Pánom v jeho aktivite; nie vždy ale vieme alebo dokážeme kontemplovať a sprevádzať Pána v jeho vyčerpanosti, akoby by to bolo niečo, čo nenáleží Bohu. Pán Ježiš sa ale unavil a v jeho vyčerpanosti nachádza svoje miesto únava našich národov a našich ľudí, našich spoločenstiev a všetkých tých, ktorí sa namáhajú a sú preťažení (porov. Mt 11,28).“

„«Daj sa mi napiť» je to, čo žiada Pán, a to, čo žiada od nás, aby sme to vyslovili my. Tým, že to povieme, otvoríme mu dvere k našej unavenej nádeji, aby sme sa bez strachu vrátili k studni, k miestu kde sa položili základy prvej lásky, keď Ježiš išiel našou cestou, milosrdne sa na nás pozrel, vyvolil si nás a požiadal nás ísť za ním; keď to povieme, obnovíme si v pamäti ten moment, keď sa jeho pohľad stretol s tým naším, moment, keď nám dal pocítiť, že nás miluje, že ma miluje. A nielen ako jednotlivcov, aj ako spoločenstvo.“

Oltár panamskej katedrály je vytesaný z talianskeho bieleho carrarského mramoru s kamenným zdobením z materiálov z rôznych častí sveta. Z čelnej strany je na ňom zobrazený pelikán, ktorý živí svoje mláďatá vlastnou krvou, čo je symbol Krista. Do oltára boli pri posviacke vsadené relikvie štyroch svätých: troch z Latinskej Ameriky – sv. Ruženy Limskej, sv. Oscara Arnulfa Romera a sv. Martina de Porres – a štvrtým je svätý pápež Ján Pavol II., zakladateľ Svetových dní mládeže.

Ceremoniárom pri liturgii bol slovenský kňaz Mons. Ján Dubina, pôvodom z Banskobystrickej diecézy, ktorý už viac rokov pôsobí vo Vatikáne ako pápežský ceremoniár a sprevádza Svätého Otca aj na apoštolských cestách.

( TK KBS, RV jb; pz ) 20190127002   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]