[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je streda 01. 12. 2021   Meniny má Edmund       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  december  >>
poutstštpisone
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 automat

  Top témy
Všetky
Synoda 2021-23
Pápež František na Cypre a v Grécku
SDM 2023 Lisabon
Rok Amoris Laetitia
Rok sv. Jozefa
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Najbližšie Svetové dni mládeže sa uskutočnia v roku 2022 v Lisabone
P:3, 27. 01. 2019 15:45, ZAH

Panama City 27. januára (TK KBS) Najbližšie Svetové dni mládeže (SDM) sa uskutočnia v roku 2022 v portugalskom Lisabone. Oznámili to na na záver slávnostnej svätej omše v metropolitnom parku sv. Jána Pavla II. v hlavnom meste Panamy - v Panama City. S pápežom Františkom, ktorý jej predsedal, koncelebrovalo stovky biskupov a tisícky kňazov z celého sveta. Na záverečnej slávnosti nechýbali hlavní predstavitelia verejného a náboženského života v Paname. Zúčastnilo sa na nej okolo 700 000 ľudí.

Pred slávením pápeža vítali mladí ľudia z vyše 150 krajín zo všetkých kontinentov. Nechýbali spevy, tlieskanie a ovácie, mávanie zástav jednotlivých krajín a rôzne pokriky. Veľká časť mladých pútnikov strávila na tomto mieste celú noc, zapojila sa do modlitby, spevu a tancov. Podľa odhadov organizátorov ich bolo na mieste na sobotnej modlitbovej vigílii okolo 600 000. Bola medzi nimi aj približne 200-členná kupina zo Slovenska. Po omši ešte čaká pápeža stretnutie s dobrovoľníkmi a odchod do Ríma.

- -

Pápež František počas dnešnej svätej omše prízvukoval mladým, že sú nielen budúcnosťou, ale sú „Božou súčasnosťou.“ Vyzval ich byť už teraz protagonistami Božieho sna o bratskom svete. Na pódiu zdobenom vyobrazením Krista s roztvoreným náručím a sochou Panny Márie, patrónky Panamy, pápež František predsedal Eucharistii v zelenom rúchu. Liturgiu sprevádzal obrovský mládežnícky zbor.

Na záverečnej svätej omši v Campo San Juan Pablo II. v Metro Parku boli spolu s panamským prezidentom prítomné hlavy okolitých štátov: Kostariky, Kolumbie, Guatemaly, Hondurasu, Salvádoru, ale aj prezident Portugalska.

Vychádzajúc z úryvku z Evanjelia podľa Lukáša (1,1-4;4,14-21) Svätý Otec mladým predstavil Ježiša, ktorý „zjavuje Božie teraz“ a chce aj nás zapojiť do svojej misie: «oznámiť zajatým, že budú prepustení, a slepým, že budú vidieť; utláčaných prepustiť na slobodu a ohlásiť Pánov milostivý rok» (Lk 4,18,19).

„Je Božie teraz, ktoré sa s Ježišom stáva prítomným, nadobúda tvár, telo, lásku milosrdenstva, ktoré nečaká na ideálne či dokonalé situácie pre svoje zjavenie, ani neprijíma výhovorky pre svoje uskutočnenie. On je časom Boha, ktorý robí každú situáciu a každý priestor správnym a vhodným. V Ježišovi sa začína a prichádza k  životu prisľúbená budúcnosť.“

Svätý Otec spomenul aj nedávnu októbrovú synodu o mladých a dôležitosť aktívnej spolupráce na budovaní budúcnosti a vzájomného bratstva. Mladých vyzval uskutočňovať sen, ktorý si o nich vysníval Pán – nie však až zajtra, ale už teraz:

„Vy, drahí mladí, nie ste budúcnosťou – všetci radi hovoria: „Vy ste budúcnosťou“ – nie, vy ste prítomnosťou; nie ste Božou budúcnosťou, vy mladí ste Božím teraz! On vás zvoláva a volávás vo vašich komunitách a mestách, aby ste šli hľadať starých rodičov, dospelých; aby ste sa postavili na nohy a spoločne s nimi sa chopili slova a uskutočnili sen, ktorý si o vás vysníval Pán.

Nie zajtra, ale teraz, pretože tam, kde je váš poklad, tam bude aj vaše srdce (porov. Mt 6,21). A to, do čoho sa zamilujete, si získa nielen vašu predstavivosť, ale dotkne sa všetkého. Bude to dôvod, pre ktorý ráno vstanete a ktorý vás vzpruží v okamihoch únavy, ktorý vám rozorve srdce a naplní vás úžasom, radosťou a vďačnosťou. Cítite, že máte poslanie a zaľúbite sa doň a od toho bude závisieť všetko (porov. Pedro Arrupe SJ, Nada es más práctico). Mohli by sme mať všetko: ale ak chýba vášeň lásky, bude chýbať všetko. Entuziazmus lásky dnes! Dovoľme Pánovi, aby spôsobil, že sa zamilujeme a aby nás viedol k nášmu zajtrajšku!“

Ježiš chce so svojou milosrdnou láskou vstúpiť do sŕdc a získať si ich. Jeho láska „je konkrétna, blízka a reálna“, pozýva k sebadarovaniu, skonštatoval pápež a dodal: „Bratia, Pán a jeho misia nie je v našom živote žiadnym „zatiaľ“, čímsi prechodným, nie je len Svetovými dňami mladých, je naším životom – dnes a aj v priebehu cesty!“

Svätý Otec spomenul aj motto tohtoročného SDM - Máriino „fiat“ a opäť ju uviedol ako model v nasledovaní Pána:

„Ona nielen uverila v Boha a v jeho prisľúbenia ako v niečo možné: ona uverila v Boha a mala odvahu povedať „áno“ tak, aby mala účasť na tomto Pánovom teraz. Cítila, že má poslanie, zaľúbila sa - a to rozhodlo o všetkom. Musíte cítiť, že máte misiu, nechať sa zamilovať a Pán rozhodne o všetkom.“

Pápež mladým položil otázku:

„Drahí mladí, chcete zažiť konkrétnosť jeho lásky? Vaše „áno“ nech je naďalej vstupnou bránou, aby Duch Svätý mohol darovať Cirkvi i svetu nové Turíce“.

V závere svätej omše prefekt Dikastéria per laikov, rodinu a život kardinál Kevin Farrell oznámil, že dejiskom budúcich SDM bude Portugalsko. Rovnako ako arcibiskup Panamy Mons. Ulloa Mendieta sa Svätému Otcovi poďakoval za tohtoročné SDM.

Pápež osobitnou modlitbou pred sochou patrónky Panamy zasvätil všetkých mladých Panne Márii a vyslal ich ako misionárov medzi svojich rovesníkov.

- -

Svoju päťdňovú návštevu Panamy Svätý Otec začal v stredu. Hlavným cieľom bola účasť na 34. svetových dňoch mládeže organizovaných Katolíckou cirkvou. Boli to už tretie SDM, ktorým predsedal pápež František. Predtým navštívil Rio de Janeiro v roku 2013 a Krakov v roku 2016. Pápež František na svojej 26. apoštolskej ceste navštívil Panamu ako druhý pápež v poradí. Sv. Ján Pavol II. krajinu navštívil v marci 1983, počas svojej 17. apoštolskej cesty s viacerými zastávkami.

Hlavným organizátorom akcie, na ktorej sa stretávajú mladí z celého sveta a vždy sa na nej zúčastní aj pápež, je Katolícka cirkev (Dikastérium pre laikov, rodinu a život a Centrálny výbor hosťujúcej krajiny). Prefekt Dikastéria pre laikov, rodinu a život, kardinál Kevin Farell, práve dnes počas omše potvrdil dejisko konania najbližších SDM.

SDM inicioval dnes už svätý Ján Pavol II. Jeho dvaja nástupcovia – Benedikt XVI. a František – v jeho tradícii pokračujú. Konajú sa spravidlá každé dva až tri roky vždy v inej svetovej metropole. Doteraz sa konalo 14 podobných stretnutí, naposledy v roku 2016 v poľskom Krakove a tento rok v Paname. Cieľom SDM je ukázať živú vieru v Ježiša Krista. Podporujú tiež angažovanosť mladých v Cirkvi, ktorí zároveň premýšľajú o odkaze, ktorý vždy vyberá pápež.

So slovenskými pútnikmi cestoval do Panamy aj žilinský biskup Tomáš Galis, predseda Rady pre mládež a univerzity KBS. Mladí Slováci sa začali chystať na stretnutie minulý rok po Národnom stretnutí mládeže P18 v Prešove. V Paname sa zúčastnili aj na predskokanovi SDM - Dni v diecéze strávili v Santiagu de Veraquas.

Témou SDM bola myšlienka "Hľa, služobnica Pána, nech sa mi stane podľa tvojho slova" (Lk 1,38). Skutočnosť, že 34. Svetové dni mládeže sa budú konať v Paname, oznámil František na záver SDM v júli 2016 v Krakove. Tohtoročný januárový termín SDM súvisí s podnebím v Paname, kde je teraz obdobie sucha. V tradičnom čase konania SDM - v júli a auguste - býva v totiž v tomto karibskom štáte obdobie dažďov.

- -

V popoludňajších hodinách záverečného dňa apoštolskej cesty pápež navštívil charitatívne stredisko pre chorých na AIDS „Domov dobrého Samaritána“ a na štadióne v Panama City sa stretne s dobrovoľníkmi SDM. Na spiatočný let do Ríma sa vydá o 18.15 miestneho času, čiže krátko po polnoci nášho času. Prílet na rímskom letisku Ciampino sa očakáva v pondelok o 11.50 predpoludním.

Zdroje: Komunikačný tím SDM / Vatikánsky rozhlas SK

Aktualizované

( TK KBS, RV zk, ml; ml ) 20190127001   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]