[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je štvrtok 04. 03. 2021   Meniny má Kazimír       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  marec  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 automat
Rady pri ochorení

  Top témy
Všetky
Pápež František v Iraku
Cesta rehoľného povolania
Rok sv. Jozefa
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Krížová cesta na SDM: Naučiť sa od Márie stáť pod krížom
P:3, 26. 01. 2019 14:12, ZAHPanama 26. januára (RV) Piatkový večer 25. januára na Svetových dňoch mládeže v Paname patril pobožnosti krížovej cesty so Svätým Otcom v Campo Santa María La Antigua, so začiatkom o 23.30 nášho času. Pápež František spolu so 400-tisíc pútnikmi z celého sveta prosil Boha Otca o schopnosť stáť spolu s Máriou pod krížom a učiť sa od nej odvahe sprevádzať našich trpiacich bratov a sestry na ich krížovej ceste, dodávať druhým nádej a prijímať ich s otvoreným srdcom.

Piatkový večer 25. januára na Svetových dňoch mládeže v Paname patril pobožnosti krížovej cesty so Svätým Otcom v Campo Santa María La Antigua, so začiatkom o 23.30 nášho času. Pápež František spolu so 400-tisíc pútnikmi z celého sveta prosil Boha Otca o schopnosť stáť spolu s Máriou pod krížom a učiť sa od nej odvahe sprevádzať našich trpiacich bratov a sestry na ich krížovej ceste, dodávať druhým nádej a prijímať ich s otvoreným srdcom.

Štrnásť zastavení krížovej cesty na pódiu viedli mladí z krajín amerického kontinentu – Hondurasu, Kuby, Salvádoru, Guatemaly, Kostariky, Venezuely, Haiti, Brazílie, Dominikánskej republiky, Kolumbie, Portorika, USA, Mexika, Nikaraguy. Záverečné zastavenie mala na starosti hostiteľská Panama. Každý úsek modlitby sa týkal niektorého z problémov súčasnosti z pohľadu mladých ľudí.

Ježišovo utrpenie pokračuje v našich trpiacich bratoch

Svätý Otec vo svojej modlitbe k nebeskému Otcovi zameral pozornosť na rozličné formy utrpenia našich bratov, ktoré sú pokračovaním utrpenia Ježiša Krista v súčasnom svete. Spomenul formy šikanovania, utrpenie detí, zneužívanie žien, ďalej osudy mladých ľudí bez práce a budúcnosti, ulapených do sietí kriminality, zneužívania, drogy a iných závislostí, prostitúcie a obchodovania s ľuďmi.

Nevynechal ani skartovanie starých ľudí a domorodého obyvateľstva, ako i drancovanie Matky-zeme. Naša spoločnosť stratila schopnosť plakať nad utrpením ľudí, svet sa stal ľahostajným, konštatoval pápež a poukázal na príklad Ježiša, ktorý sa naopak na kríži identifikuje s každým druhom utrpenia, so všetkými, ktorí sa cítia byť zabudnutí.

Krížová cesta na SDM v Paname

Kráčať s Ježišom bude vždy milosťou i rizikom

V úvode krížovej cesty sa Svätý Otec prihovoril týmito slovami:

„Drahí mladí sveta! Kráčať s Ježišom bude vždy milosťou i rizikom. Milosťou – pretože nás zaväzuje žiť vo viere a poznávať ho, prenikajúc do tých najväčších hĺbok jeho srdca, rozumejúc sile jeho slova. Rizikom – pretože Ježišove slová, jeho gestá a jeho činy sú v protiklade s duchom sveta, s ľudskou ambíciou, s ponukami kultúry skartovania a nedostatku lásky.

Je tu jedna istota, ktorá napĺňa nádejou túto krížovú cestu: Ježiš ju prešiel s láskou. A prežívala ju aj Preslávna Panna, tá, ktorá už od počiatku Cirkvi chcela svojou nežnosťou podporovať cestu evanjelizácie.“

Od Márie sa učíme stáť pod krížom

Vo svojej modlitbe nasmerovanej k Nebeskému Otcovi pápež ponúkol mladým ako vzor Pannu Máriu, „silnú ženu“, ktorá neochvejne a odvážne zotrváva pod krížom a v každej situácii dokáže povedať svoje „áno“ Bohu i trpiacim bratom:

„Chceme sa od nej naučiť stáť pod krížom, avšak nie s obrneným a uzavretým srdcom, ale so srdcom, ktoré bude s druhými súcitiť, ktoré pozná nežnosť a oddanosť, ktoré vie, čo je to zľutovanie a ako k druhým pristupovať s úctou, citlivosťou a porozumením.“

„Nauč nás, Pane, stáť pod krížom, pod krížmi, prebuď v tento večer naše oči, naše srdce, vysloboď nás z našej neschopnosti a zmätku, zo strachu a zúfalstva. Otče, nauč nás povedať: Tu som, spolu s tvojím Synom, spolu s Máriou a spolu toľkými milovanými učeníkmi, ktorí chcú, aby v ich srdci prebývalo tvoje kráľovstvo.“( TK KBS, RV zk; pz ) 20190126006   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]