[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je nedeľa 14. 04. 2024   Meniny má Justína      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  apríl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Pápež František sa zvítal s mladými v Paname: Spoločný sen má meno Ježiš
P:3, 26. 01. 2019 11:37, ZAH

Panama 26. januára (RV) Prvé stretnutie Svätého Otca s mladými v Paname sa nieslo v atmosfére jasajúcej radosti, pestrosti kultúr a v duchu jednoty, ktorá nie je uniformitou, a ktorej základom je samotný Ježiš a jeho láska. „Pane, nauč nás milovať tak ako si nás ty miloval,“ spoločne volali mladí na výzvu pápeža Františka.

Okolo 250 tisíc tínedžerov a mladých dospelých zo 156 krajín sveta privítalo pápeža Františka v areáli Cinta Costera pri pobreží Tichého oceánu vo štvrtok 24. januára o 23. hodine nášho času (17.00 v Paname). Miestny arcibiskup Ulloa Mendieta predstavil mladých Svätému Otcovi známym sloganom SDM: „Esta es la juventud de Cristo!“ –Toto je Kristova mládež! Spolu s ním prehovorili piati mladí zástupcovia kontinentov.

Vlajkový sprievod, v ktorom nechýbala ani slovenská trikolóra, tanečné choreografie, prezentácie svätých a blahoslavených patrónov SDM pochádzajúcich zo Salvádoru, Peru, Haiti a Mexika, modlitby vo viacerých jazykoch a vystavenie symbolov SDM – kríža sv. Jána Pavla II. a ikony Salus Populi Romani –, požehnanie a hymna SDM. Centrom tohto programu odohrávajúceho sa na stupňovitom pódiu bolo evanjeliové čítanie o Ježišovom prvom znamení na svadbe v Káne. Keď sa ujal slova Svätý Otec, ako zvyčajne nadviazal silný dialogický kontakt s prítomnými.

Pápež František vyzval mladých, aby svojím odhodlaním udržali pri živote spoločný sen, za ktorý Ježiš položil svoj život a ktorý Duch Svätý vlieva do srdca každého muža a ženy. „Ako sa volá tento sen? Nepočujem!“ – „Ježiš!“ S mladými, medzi ktorými sú najsilnejšie zastúpené národy Strednej Ameriky s ich typickými domorodými a miešaneckými črtami, pápež hovoril v rodnej španielčine.

V treťom z celkovo 11 plánovaných verejných príhovorov počas návštevy Panamy pápež František povzbudil mladých v odhodlaní budovať mosty a nie múry a byť majstrami vo vytváraní „kultúry stretnutia“. Tak ako sa Boh obrátil na Pannu Máriu otázkou, na ktorú ona odpovedala „áno“, rovnako je pozvaný k aktívnej odpovedi aj každý mladý človek dneška. Svätý Otec s touto výzvou citoval Máriine slová, ktoré sú mottom 34. svetových dní mládeže: „Hľa, služobnica Pána, nech sa mi stane podľa tvojho slova“ (Lk 1,38).

Pozdĺžny priestor nábrežia Cinta Costera zakončený vysokým stupňovitým pódiom bude dejiskom aj piatkovej krížovej cesty mladých spolu so Svätým Otcom. Areál je pomenovaný podľa Patrónky Panamy „Campo Santa María La Antigua“. Sobotňajšia modlitbová vigília a nedeľná záverečná svätá omša sa už budú odohrávať v priestore Metro Parku, v areáli pomenovanom podľa pôvodcu myšlienky SDM „Campo San Juan Pablo II.“

Aktualizované: 25.1.2019, 19:38

( TK KBS, RV jb; pz ) 20190126002   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]