TK KBS

Dnes je sobota 28. 03. 2020   Meniny má Soňa       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  marec  >>
poutstštpisone
       1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

  Top témy
Všetky
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Pápež František na Svetových dňoch mládeže v Paname (prvý deň)
P:3, 24. 01. 2019 19:00, ZAHPanama 24. januára (RV) Svätý Otec František v stredu 23. januára vo večerných hodinách začal svoju päťdňovú návštevu Panamy. O 16.30 miestneho času (22.30 nášho času) ho na panamskom medzinárodnom letisku Tocumen privítal prezident Juan Carlos Varela Rodríguez s manželkou a miestni biskupi v bielo-purpurových reverendách, pred zrakmi asi dvoch tisícok jasajúcich a mávajúcich Panamčanov.

Deti v tradičných odevoch Svätému Otcovi odovzdali kytice kvetov. Po zvítaní a odznení hymien na privítanie hlavy štátu v podaní vojenskej hudby sa Svätý Otec so sprievodom odobrali do nového sídla Apoštolskej nunciatúry v Panama City, otvoreného v roku 2016, ktoré bude pápežovou rezidenciou počas piatich dní až do nedele 27. januára.

Pápež František na svojej 26. apoštolskej ceste navštevuje Panamu ako druhý pápež v poradí. Sv. Ján Pavol II. krajinu navštívil v marci 1983, počas svojej 17. apoštolskej cesty so zastávkami v Portugalsku, Kostarike, Nikarague, Paname, Salvádore, Guatemale, Hondurase, Belize a Haiti. Hlavným cieľom Františkovej cesty do Panamy sú 34. svetové dni mládeže. Bude to pre neho už tretie SDM, ktorým bude predsedať pápež, po Riu de Janeiro v roku 2013 a Krakove v roku 2016.

Prílet Svätého Otca do Panamy

Panama je v časovom pásme so 6 hodinovým posunom. Pre pápeža a jeho sprievod sa oficiálny program začína dnes, vo štvrtok 24. januára. O 7.45 (13.45 nášho času) Svätý Otec celebroval súkromne svätú omšu na nunciatúre, potom ho čakala oficiálna privítacia ceremónia v prezidentskom paláci a súkromné stretnutie s prezidentom Varelom a jeho rodinou, spojené s výmenou zdvorilostných darov.

O 10.30 (16.30 nášho času) pápeža Františka privítali v neďalekom sídle Ministerstva zahraničných vecí v historickej budove Bolívarovho paláca na stretnutí s osobnosťami verejného, kultúrneho a ekonomického života, s diplomatickým zborom a predstaviteľmi občianskej spoločnosti, celkovo 700 osôb. Svätý Otec predniesol prvý verejný príhovor v rámci svojej návštevy.

PLNÉ ZNENIE príhovoru je TU

Počas návštevy Panamy pápež prehovorí celkovo 11 krát. Druhý príhovor prednesie v Kostole sv. Františka Assiského pri stretnutí s biskupským zborom Strednej Ameriky. Okrem 15 panamských biskupov budú prítomní biskupi Salvádoru, Kostariky, Guatemaly, Hondurasu a Nikaraguy. Po obede a popoludňajšom odpočinku na nunciatúre príde Svätý Otec o 17:00 (pre nás 23.00) do dejiska Svetových dní mládeže Cinta Costera.

Nábrežné priestranstvo s pódiom je symbolicky pomenované podľa Patrónky Panamy „Campo Santa María La Antigua“. Pápež František pozdraví mladých z papamobilu a potom sa zapojí do ich duchovno-umeleckého programu, naplánovaného na 17.30 (23.30), v ktorom zaznie päť svedectiev. V rámci večera mladí predstavia aj osobnosti ôsmich svätých a blahoslavených, ktorí sú patrónmi SDM. Po čítaní z evanjelia sa mladým prihovorí Svätý Otec.Panama City je momentálne hlavným mestom mládeže. Na svetové stretnutie sem zamierili státisíce tisíce mladých z celého sveta, ako aj z neďalekých krajín Latinskej Ameriky trpiacich rozličnými vnútroštátnymi napätiami – Nikaraguy, Venezuely, Salvadoru či Kolumbie.

Podľa odhadov organizátorov sa na Svetových dňoch mládeže zúčastňuje do 300-tisíc mladých, a to zo 156 registrovaných krajín, sprevádza ich spolu 480 biskupov. Nechýba tu ani skupina Slovákov, s ktorými je na púti aj Mons. Tomáš Galis, predseda Rady pre mládež a univerzity KBS.

Ako sme už informovali, pútnici sú dotknutí vrelou pohostinnosťou Panamčanov. Medzi tými, ktorí mladým otvárajú dvere svojich domovov, sú však okrem katolíkov aj iné náboženské komunity – ako napríklad židia či moslimovia. Rabín Gustavo Kraselnik pre Vatikánsky rozhlas opisuje medzináboženskú spoluprácu, no osobitne vzťah židov a katolíkov v Paname:

„Panama je malá, dá sa povedať, že všetci sa tu poznajú a máme schopnosť robiť veci spoločne, predovšetkým vo vzťahu židov a katolíkov. Po tom, ako Druhý vatikánsky koncil umožnil začiatok dobrého dialógu, v posledných 15-20 rokoch sa začal veľmi silný proces: stretávame sa, hovoríme spolu, budujeme vzťah založený na úcte, máme dôveru jedni v druhých – odtiaľto vychádza rozhodnutie hostiť mladých z SDM.“
V Panama City je už pre pútnikov otvorené EXPO povolaní, ako aj možnosť svätej spovede v Parku Omar vo východnej časti mesta. Tamojšie spovednice vyrobili pre SDM panamskí väzni. Na vybraných miestach až do soboty súčasne prebieha Festival mládeže s bohatým hudobným, divadelným a iným umeleckým programom či prezentáciami mladých umelcov z celého sveta.( TK KBS, RV jb, zk; pz ) 20190124029   |   Upozorniť na chybu v správe | Prečítaná 868 x

[naspäť](c) TK KBS 2003 - 2020