TK KBS

Dnes je streda 27. 05. 2020   Meniny má Iveta       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  máj  >>
poutstštpisone
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

  Top témy
Všetky
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Nový apoštolský nuncius v Pakistane El-Kassis prijal biskupské svätenie
P:3, 20. 01. 2019 19:44, ZAHVatikán 20. januára (RV) V Bazilike sv. Petra vo Vatikáne prijal v sobotu biskupskú vysviacku nový apoštolský nuncius v Pakistane Mons. Christophe Zakhia El-Kassis, titulárny arcibiskup Roselle. Štátny sekretár kardinál Pietro Parolin ako hlavný svätiteľ v homílii pripomenul náročnú úlohu nového nuncia byť oporou kresťanskej menšine, podporovať dialóg a pokoj a čeliť fundamentalizmu.

Pápež František vymenoval 50-ročného Mons. El-Kassisa za apoštolského nuncia v Pakistane v novembri minulého roka. Diplomat libanonského pôvodu, člen Maronitskej cirkvi, má bohaté skúsenosti z pôsobenia na nunciatúrach v Indonézii, Sudáne a Turecku, ako aj na Štátnom sekretariáte v Ríme.

Pakistan so svojimi 212 miliónmi je šiestou najľudnatejšou krajinou sveta. K islamu, ktorý je úradným štátnym náboženstvom, sa hlási 96% populácie. Katolíkov je vyše milióna, čiže približne 0,6%. Cirkev má v Pakistane dve arcidiecézy, štyri diecézy a jednu apoštolskú prefektúru. Kresťania dohromady tvoria menej ako 2% občanov Pakistanu.

Kardinál Parolin pri dnešnej vysviacke v homílii pripomenul novému nunciovi Mons. El-Kassisovi jeho úlohu práve v tomto špecifickom prostredí:

„Takto budeš povolaný prejavovať osobitnú blízkosť pápeža voči týmto našim bratom a sestrám vo viere, podporovať ich, povzbudzovať, aby rástli v spoločenstve Cirkvi, a aj uprostred ťažkostí dokázali zdôvodniť nádej, ktorú v sebe majú, robiac tak s láskavosťou, úctou a správnym svedomím, ako k tomu pobáda sv. Peter v Prvom liste: bez agresivity, reagujúc s pokojom aj na obvinenia, ale vediac účinne vysvetliť svoje rozhodnutie viery a života. Toto je žiarivý príklad svedectva, čistého povedomia vlastnej kresťanskej totožnosti, ale aj vzor dialógu.

A aj v tejto poslednej oblasti budeš musieť ukázať svoje nasadenie pastiera a diplomata, rozvíjať kanály spoznávania, stretávania, dialógu medzi rozličnými zložkami spoločnosti, medzi rozličnými náboženskými vierami, pre vzrast vzájomnej úcty a porozumenia, a urobiť z odlišností príležitosť na vzájomné počúvanie a vzájomné uznanie, aby prevážili autentické náboženské hodnoty a podporovala sa pokojná spolupráca a mier a boli porazené fundamentalizmy prinášajúce násilie a vyvolávajúce intelektuálnu, morálnu i materiálnu biedu.“

Pred Mons. El-Kassisom úrad nuncia v Pakistane zastával od roku 2015 Mons. Ghaleb Moussa Abdalla Bader pôvodom z Jordánska a pred ním Venezuelčan Mons. Edgar Peña Parra, terajší substitút vatikánskeho Štátneho sekretariátu.( TK KBS, RV jb; pz ) 20190120001   |   Upozorniť na chybu v správe |[naspäť](c) TK KBS 2003 - 2020