[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je nedeľa 28. 05. 2023   Meniny má Viliam      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Mastodon][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  máj  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Mons. Peter Rusnák: Dobrá politika je v službe pokoja a nádeje
P:3, 16. 01. 2019 14:44, DOM

Bratislava 16. januára (TK KBS) Prezident SR Andrej Kiska v stredu 16. januára 2019, prijal predstaviteľov cirkví a náboženských spoločností. V Prezidentskom paláci v Bratislave sa na tradičnom novoročnom stretnutí zúčastnili aj predstavitelia Rímskokatolíckej a Gréckokatolíckej cirkvi na Slovensku. Prinášame plné znenie príhovoru bratislavského gréckokatolíckeho eparchu Mons. Petra Rusnáka.

---

Vážený pán prezident,

nový rok, do ktorého sme vstúpili, so sebou prináša novú nádej. Aj keď nevieme, čo nás čaká: lebo starostí neubúda - naopak, prichádzajú nové. Avšak povzbudzuje nás nádej, ktorú my, kresťania, kladieme doprostred najcennejších čností. Posolstvo viery, ktoré hlásame, podnecovaní láskou k Bohu a k blížnemu, je neoddeliteľne spojené s nádejou do nasledujúcich čias. Táto nádej nás učí prekračovať to, čo vidíme, s čím zápasíme a čo nás trápi - a dúfať v to, čo ešte len má prísť. Teda nie je nereálna, ani odtrhnutá od života: jasne vníma problémy a ťažkosti, a predsa z nej klíči odvaha a odhodlanie.

Pán prezident, na prahu nového roka vám želám mnoho dobrej nádeje. Viem, že na vašich pleciach leží veľa starostí, aj obáv: no práve preto vás chcem povzbudiť, aby ste neprestali žiť v nádeji - a to v takej, ktorá človeka samého presahuje. A túto nádej aby ste dokázali vlievať aj do sŕdc občanov našej milej vlasti.

Pápež František, ktorého ste prednedávnom navštívili, vo svojom novoročnom posolstve napísal, že nádej sa podobá pokoju. Je to akoby "krehký kvet, ktorý sa snaží rozkvitnúť aj uprostred skál násilia". A hoci sa táto snaha môže zdať márna, predsa tam dokáže vyrásť. Náš svet, plný konfliktov a zlých správ, potrebuje ľudí, ktorí dokážu ostatných spájať, a napriek nepriazni viesť k porozumeniu a pokoju. Je to náročná služba. Najmä, keď vidíme, ako sa stále viac presadzuje stratégie strachu, často iracionálneho, a namiesto hľadania toho, čo nás spája, šíri sa rozdelenie, tribalizmus, pohŕdanie druhými.

Ako však pripomína Svätý Otec, práve úlohou dobrých politikov je zotrvať v službe pokoja, ktorý posilňuje nádej. Znamená to nenechať sa strhnúť pokušením moci, a už vôbec nie korupcie; zostať neochvejný v rozhodnutí slúžiť a investovať vlastný život do lepšej budúcnosti svojej krajiny. Skutočne dobrá politika, zdôrazňuje pápež, presadzuje pokoj, a to tak, že chráni základné ľudské práva, ktoré - celkom samozrejme - vedú aj k základným povinnostiam.

Takáto politika odmieta manipulatívne zaobchádzanie s ľuďmi, nelegálne obohacovanie, aj presadzovanie vlastných záujmov na základe dočasne zverenej moci. Naopak, vyzdvihuje rešpektovanie všetkých osôb, úctu k životu, k slobode a k dôstojnosti, a to aj pri tých, ktorí - kvôli starobe alebo chorobe - nedokážu prinášať materiálny prospech. Rovnako pri tých, ktorí sa ešte len majú narodiť, a potrebujú ochranu v lone svojej matky.

Naša spoločnosť dnes hľadá skutočných „tvorcov pokoja“. Takého pokoja, ktorý sa neredukuje len na rovnováhu síl, a už vôbec nie na vzájomné zastrašovanie. Pravý pokoj je založený "na rešpektovaní osôb, zákonov a spoločného dobra, na rešpektovaní nám zvereného stvorenia a morálneho bohatstva zdedeného po predošlých generáciách." Voči tomuto dedičstvu, na základoch ktorého naša spoločnosť stojí, nesmieme zostať ľahostajní: veď o tieto hodnoty sa dá s istotou oprieť vo všetkých časoch.

Samozrejme, zachovanie pokoja a zotrvanie v nádeji si vyžaduje odvážne a štedré srdce. Srdce, čo sa nenechá znechutiť malichernosťami, je pomalé do hnevu, a rýchle do odpúšťania. Srdce, ktoré neváha brániť najslabších, ktoré v druhých nehľadá nepriateľov, ale dokáže ich pozvať k vytváraniu lepšej budúcnosti - k posilňovaniu spravodlivosti a práva v celej krajine.

Pán prezident, takéto srdce vám zo srdca želáme. A v duchu slov pápeža Františka vám prajem, aby ste nový rok prežili v trojakom pokoji: v pokoji sám so sebou, v pokoji s druhými ľuďmi a v pokoji s celým stvorením. Tento skutočný, hlboký pokoj nech vo vašom srdci vzbudí Božiu nádej, ktorá je tým najlepším východiskom pre všetky ľudské rozhodovania i konania. Nech vám i vašim drahým Pán udelí hojnosť zdravia a svoje štedré požehnanie.

K správe bolo vydané FOTO.

Audio 1:

[download mp3]( TK KBS, mk; pz ) 20190116023   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]