[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je sobota 27. 11. 2021   Meniny má Milan       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  november  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 automat

  Top témy
Všetky
Synoda 2021-23
Pápež František na Slovensku
SDM 2023 Lisabon
Rok Amoris Laetitia
Rok sv. Jozefa
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Európa by mala robiť viac pre ochranu náboženskej slobody vo svete
P:3, 16. 01. 2019 08:31, ZAH

Štrasburg 16. januára (TK KBS) Európsky parlament schválil uznesenie (576 za, 46 proti, 73 poslancov sa zdržalo) o usmerneniach EÚ a mandáte osobitného vyslanca EÚ pre podporu slobody náboženstva alebo viery mimo EÚ. Uznesenie požaduje, aby Únia aj naďalej využívala všetky nástroje svojej vonkajšej politiky na ochranu náboženskej slobody ako jedného zo základných ľudských práv a tiež aby posilnila mandát osobitného vyslanca EÚ na podporu slobody náboženského vyznania alebo viery, ktorý dnes zastáva bývalý eurokomisár Ján Figeľ.

„Tam, kde sa ľudia kvôli svojmu náboženstvu stávajú občanmi druhej kategórie, nie je sloboda, ani spravodlivosť. Nie je náhoda, že autorom uznesenia je poslanec z Poľska, že petícia, ktorá volala po jeho prijatí, vznikla práve na Slovensku a že prvým osobitným vyslancom pre podporu slobody náboženského vyznania a viery mimo EÚ je Slovák. Na rozdiel od našich priateľov zo starých členských štátov máme totiž ešte v živej pamäti, čo znamená prenasledovanie pre vieru zo strany štátnej moci. Aj vďaka tomuto uzneseniu sa táto naša skúsenosť stáva súčasťou spoločnej európskej,“ uviedla po hlasovaní na tlačovej konferencii slovenská europoslankyňa Anna Záborská.

Na podporu tejto správy a ochrany náboženskej slobody pripravila nezisková organizácia CitizenGO petíciu, ktorú podporilo viac ako 50 000 občanov EÚ v priebehu jediného týždňa. Riaditeľka slovenskej pobočky organizácie Miriam Kuzárová ju symbolicky odovzdala ešte pred hlasovaním šéfovi politickej skupiny Európskej ľudovej strany Manfredovi Weberovi za účasti spravodajcu Andrzeja Grzyba, slovenskej europoslankyne Anny Záborskej a osobitného vyslanca Jána Figeľa.

“V dramatickej situácii, kedy sú ľudia na celom svete diskriminovaní, prenasledovaní a vraždení kvôli svojmu náboženskému presvedčeniu, je prijatie tejto správy dôležitým signálom EÚ, ktorý potvrdzuje odhodlanie zintezívniť zápas o náboženskú slobodu pre všetkých,” zdôraznila Miriam Kuzárová, riaditeľka CitizenGO Slovensko.

Text návrhu uznesenia o usmerneniach EÚ a mandáte osobitného vyslanca EÚ pre podporu slobody náboženstva alebo viery mimo EÚ

( TK KBS, kan; ml ) 20190116021   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]