[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je sobota 27. 04. 2024   Meniny má Jaroslav      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  apríl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Projekt integrácie Iračanov končí, mnohí sa začlenili do spoločnosti
P:3, 15. 01. 2019 11:34, DOM

Bratislava 15. januára (TK KBS/Rádio LUMEN) Slovensko pred tromi rokmi prijalo stoštyridsaťdeväť kresťanov z Iraku, utekajúcich pred takzvaným Islamským štátom. Dnes je trojročný projekt integrácie na konci a mnohí z nich sa začlenili do života našej spoločnosti. Občianske združenie Pokoj a dobro - pomoc utečencom uvádza, že väčšina kresťanov sa vrátila do svojej vlasti. Na Slovensku ich zostalo žiť v okolí Nitry približne šesťdesiat.


Peter Brenkus, kňaz nitrianskej diecézy zo združenia Pokoj a dobro, v relácii Zaostrené na Rádiu Lumen uviedol, že na začiatku pripravili projekt pre kresťanov v ohrození života. „V auguste v roku 2014 muselo okolo stodvadsaťtisíc kresťanov opustiť Ninivskú planinu, oblasť, v ktorej kresťania na severe Iraku dlhodobo žili?," uviedol. Cieľom projektu občianskeho združenia Pokoj a dobro - pomoc utečencom, bolo vytvoriť utekajúcim kresťanom nový dočasný alebo trvalý domov. Pred príchodom na Slovensko boli podľa otca Brenkusa všetci dôkladne preverení. "Ešte skôr, než prišli, tak sme tam vycestovali. Okrem toho všetky tieto údaje boli preverené cez medzinárodné databázy Slovenskou informačnou službou."


Miroslav Janák v rámci trojročného projektu združenia Pokoj a dobro, pracoval na integrácii irackých kresťanov do života, ktorá nebola ľahká. „To, že prišli z inej kultúry, teda z celkom iného kultúrneho regiónu, znamenalo v mnohých oblastiach maximálny možný zažiteľný šok, ničomu nerozumeli, všetko pre nich bolo nové a naozaj možno deväťdesiat percent života vo všetkých oblastiach funguje celkom inak. Na druhej strane ani my sme nevedeli, ako funguje ich svet, ako funguje ich rozmýšľanie," povedal.

Občianske združenie Pokoj a dobro - pomoc utečencom, zostáva naďalej partnerom a pomocníkom pre Iračanov na Slovensku. Zároveň rozbieha nový projekt s cieľom zlepšenia podmienok života vo vojnou zničenom Iraku.

Zdroj: Rádio LUMEN

( TK KBS, RL; ml ) 20190115028   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]