[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je sobota 27. 11. 2021   Meniny má Milan       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  november  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 automat

  Top témy
Všetky
Synoda 2021-23
Pápež František na Slovensku
SDM 2023 Lisabon
Rok Amoris Laetitia
Rok sv. Jozefa
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Editoriál A. Tornielliho k stretnutiu biskupov o otázke zneužívania
P:3, 12. 01. 2019 21:05, ZAH

Vatikán 12: januára (RV) Prinášame editoriál Andreu Tornelliho, edičného riaditeľa vatikánskych médií, o cieli februárového stretnutia predsedov biskupských konferencií Katolíckej cirkvi na tému ochrany maloletých a zraniteľných dospelých.

Zneužívania: stretnutie duchovných pastierov zamerané na konkrétnosť

Je tu prehnané mediálne očakávanie s ohľadom na nadchádzajúce stretnutie zvolané pápežom Františkom na tému ochrany maloletých a zraniteľných dospelých, ako keby išlo o udalosť typu niečo medzi koncilom a konkláve. Tomuto očakávaniu hrozí, že odsunie do úzadia cirkevný význam vzájomného stretnutia duchovných pastierov, predsedov biskupských konferencií celého sveta, ktorí budú spolu s Petrovým nástupcom reflektovať nad témou zneužívania.

Predovšetkým treba zdôrazniť typickú univerzálnosť Katolíckej cirkvi, ktorou stretnutie rezonuje: prítomnosť episkopátov celého sveta - zvolaných po prvýkrát spoločne čeliť tejto mimoriadne bolestivej rane, ktorá bola a je zdrojom obrovského utrpenia pre obete a protievanjeliového svedectva - pomôže zvýšiť povedomie všetkých o závažnosti krízy. Fenomén zneužívania maloletých, tragické skúsenosti obetí, postupy, ktoré sa majú uplatniť pri obvineniach a smernice na zaručenie bezpečného prostredia pre deti a mladistvých sa preto budú skúmať z hľadiska nielen európskeho či z pohľadu Spojených štátov.

Cieľ stretnutia je veľmi konkrétny: postarať sa, aby sa každý z jeho účastníkov mohol vrátiť do svojej krajiny s tým, že má úplne jasno v tom, čo je potrebné urobiť (a čo nerobiť) vo vzťahu k týmto prípadom. Aké kroky treba podniknúť na ochranu obetí, v rešpekte voči pravde a voči zainteresovaným osobám, aby sa zaistilo, že sa už viac žiaden prípad nebude zakrývať či ututlávať.

Bude si prirodzene potrebné počkať na dialóg medzi biskupmi a na návrhy, ktoré budú predložené na lepšie objasnenie alebo špecifikovanie niektorých osobitných aspektov platnej normatívy v tejto oblasti. S vedomím, že tu nejde o akýsi „rok nula“ v boji proti zneužívaniu, pretože za posledných šestnásť rokov sa urobili mnohé významné a konkrétne kroky. Boli stanovené, a z vôle posledných pápežov sprísnené, normy postupovania, ktoré v niektorých prípadoch možno definovať ako normy „rýchleho zásahu“ pre rýchlosť, s akou umožňujú konať voči tým, ktorí sa poškvrnili týmto zločinom.

Avšak predpisy, zákony, kódexy a postupy, čoraz ostrejšie a precíznejšie, nepostačujú. Nebudú nikdy stačiť, ak nezmenia mentalitu a srdce tých, ktorí sú povolaní ich uplatňovať. Preto pápež František naďalej naznačuje cestu obrátenia. Z tohto dôvodu je dôležité, aby si každý z účastníkov stretnutia vypočul svedectvá obetí a vzal si príklad zo svedectva Benedikta XVI. a jeho nástupcu, ktorí v posledných desiatich rokoch v rôznych častiach sveta prijímali obete, počúvali ich a plakali s nimi, zdieľajúc ich utrpenie.

V nedávnom prejave k Rímskej kúrii pápež František po tom, ako opätovne zdôraznil, že aj jediný prípad zneužitia by bol „už sám o sebe obludnosťou“, dodal, že februárové stretnutie poslúži úsiliu „premeniť spáchané pochybenia na príležitosti pre vykorenenie“ pliagy zneužívaní „nielen z tela Cirkvi, ale aj z tela ľudskej spoločnosti“.

Andrea Tornielli

( TK KBS, RV mh, jb, at; ml ) 20190112012   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]