[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je sobota 04. 12. 2021   Meniny má Barbora, Barbara       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  december  >>
poutstštpisone
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 automat

  Top témy
Všetky
Synoda 2021-23
Pápež František na Cypre a v Grécku
SDM 2023 Lisabon
Rok Amoris Laetitia
Rok sv. Jozefa
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Aj na Slovensku sa uskutoční Týždeň modlitieb za jednotu kresťanov
P:3, 10. 01. 2019 10:31, DOM

Bratislava 10. januára (TK KBS) Katolícka cirkev bude tento mesiac sláviť tradičný Týždeň modlitieb za jednotu kresťanov. Táto tradícia modlitieb za jednotu kresťanov v rámci ekumenického spoločenstva má svoje počiatky za pontifikátu blahoslaveného pápeža Pavla VI. 4. decembra 1965, keď krátko pred uzavretím Druhého vatikánskeho koncilu, pozval ekumenických pozorovateľov na slávenie liturgie v Bazilike svätého Pavla za hradbami, aby sa im poďakoval za ich účasť na koncile.

Tradičný termín konania Týždňa modlitieb za jednotu kresťanov je na severnej pologuli od 18. do 25. januára. Tieto dni navrhol v roku 1908 Paul Wattson tak, aby modlitby prebiehali v dňoch medzi sviatkami sv. Petra (Katedra) a sv. Pavla (Obrátenie), čo im dodalo symbolický význam. Na južnej pologuli sú v januári prázdniny, preto tam cirkvi často slávia Týždeň modlitieb v inom termíne, napríklad v období sviatkov Zoslania Ducha Svätého (ako to navrhlo Hnutie pre vieru a poriadok v roku 1926), ktoré tiež symbolizujú jednotu Cirkvi. Každoročne na tento týždeň pripravujú texty – príručku ako pomoc pre ekumenické liturgické slávenia.

Tohtoročná téma týždňa znie "Len o spravodlivosť sa budeš usilovať" (Deuteronómium 16, 18 – 20). Materiály spoločne pripravili a publikovali Pápežská rada na podporu jednoty kresťanov a Komisia pre vieru a poriadok Svetovej rady cirkví. Z anglického originálu Justice and only justice you shall pursue (Deuteronómium 2, 9) ich do slovenčiny preložila Mária Spišiaková. Záujemcovia ich nájdu na internetovej stránke www.kbs.sk

Cirkvám a kresťanským spoločenstvám, ktoré slávia Týždeň modlitieb za jednotu kresťanov prostredníctvom jednej spoločnej bohoslužby, ponúka materiál poriadok ekumenickej bohoslužby. Cirkvi a kresťanské spoločenstvá si môžu zaradiť texty z Týždňa modlitieb aj do svojich vlastných bohoslužieb. Podľa prostredia, v ktorom sa nachádzajú, možno primerane použiť modlitby z ekumenickej bohoslužby, materiál na „osem dní” a výber ďalších modlitieb.

Spoločenstvá, ktoré slávia Týždeň modlitieb v rámci svojich každodenných bohoslužieb, môžu počas tohto týždňa čerpať námety z materiálu na „osem dní“. Tí, ktorí by chceli viesť biblické hodiny na tému Týždňa modlitieb, majú možnosť ako základ použiť biblické texty a zamyslenia ponúknuté v materiáli na „osem dní“. Ich každodenné spoločné stretnutia môžu uzavrieť prosebnými modlitbami. Tým, ktorí sa chcú modliť v súkromí, poslúži tento materiál ako pomôcka pri premýšľaní o ich modlitebných úmysloch. Môžu mať na pamäti to, že tvoria spoločenstvo s ostatnými, ktorí sa na celom svete modlia za viditeľnejšiu jednotu Kristovej Cirkvi.

Na Slovensku sa pri príležitosti tohto týždňa koná viacero ekumenických bohoslužieb. Ekumenické spoločenstvo cirkví a náboženských spoločností na území mesta Košice pozýva na ekumenickú bohoslužbu slova za jednotu kresťanov, ktorá sa uskutoční 21. januára 2019 o 18:00 h v Historickej radnici na Hlavnej 59 v Košiciach. Zúčastnia sa na nej viacerí biskupi. Viadňový program chystajú v Žiline, kde sa budú modlitby na rozličných miestach. Predseda KBS, bratislavský arcibiskup metropolita Mons. Stanislav Zvolenský sa v rámci týždňa modlitieb za jednotu kresťanov zúčastní na ekumenickej bohoslužbe v evanjelickom kostole v Dunajskej Lužnej, ktorá sa uskutoční 20. januára 2019 o 10:00 h.

V Košickej eparchii sú všetky akcie v rámci Týždňa modlitieb za jednotu kresťanov v réžii jednotlivých farských úradov. Na úrovni farností sa stretávajú veriaci rôznych cirkví a náboženských spoločností, aby sa spolu modlili. V tomto roku niekoľko takýchto stretnutí uskutoční aj v gréckokatolíckych chrámoch eparchie. V Revúcej chystajú ekumenickú bohoslužbu 27. januára o 14:00 h v Rimskokatolíckom kostole sv. Vavrinca. V Gelnici je zas naplánovaná ekumenická bohoslužba v sobotu 19. januára o 18:00 v rímskokatolíckom kostole Nanebovzatia Panny Márie, v stredu 23. januára o 18:00 h sv. liturgia v gréckokatolíckej kaplnke a v sobotu

26. januára o 18:00 ekumenická bohoslužba v evanjelickom kostole.

V Trnave sa pri príležitosti tohto týždňa koná viacero ekumenických bohoslužieb. V piatok 18. januára sa začína Týždeň modlitieb za jednotu kresťanov o 19.30 h v trnavskom františkánskom Kostole sv. Jakuba. Toto úvodné modlitebné stretnutie sa bude konať za účasti trnavského arcibiskupa Mons. Jána Oroscha, ktorý na ňom prednesie homíliu. Záverečné stretnutie bude 25. januára o 18.00 h v evanjelickom kostole. S homíliou vystúpi kazateľ Cirkvi bratskej v Trnave Juraj Kohút. Na obidvoch stretnutiach bude účinkovať trnavský vokálny súbor Vox Aurumque pod vedením Hany von Schlosser, ktorý bude interpretovať diela protestanských aj katolíckych skladateľov z obdobia 17. storočia.

-

Poznámka: Aktualizované

( TK KBS, kbs; ml ) 20190110021   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]