Bratislava 9. januára (TK KBS) “Dôstojnosť ľudskej osoby v chorobe a starobe” - je názov medzinárodnej konferencie, na ktorú pozýva 7. februára 2019 v Bratislave Konferencia biskupov Slovenska (KBS). Toto sympózium predstavuje tradičné jarné podujatie KBS s medzinárodnou účasťou. Významní odborníci a predstavitelia cirkvi a cirkevných organizácii na ňom diskutujú s hosťami so zahraničia na nejakú aktuálnu tému. Záujemcovia sa môžu prihlásiť na stránke konferencie.kbs.sk.“Téma dôstojnosti ľudskej osoby bude rezonovať v roku 2019 najmä preto, že 22. septembra 2019 sa uskutoční tretí Národný pochod za život v Bratislave. Týka sa všetkých, nenarodených, narodených, starých a chorých. V súčasnej kultúre sa chorí a starí ľudia dostávajú na okraj spoločnosti. Chceli by sme spoločnosti adresovať dve posolstvá - urobme všetko, aby každý človek s obmedzeniami, akými sú choroba alebo vek, bol spoločnosťou prijímaný ako jej plnohodnotný člen. A po druhé - podporme na Slovensku rozvoj hospicovej a paliatívnej starostlivosti. Záujemcovia sa môžu prihlásiť na stránke konferencie.kbs.sk," hovorí výkonný sekretár KBS Anton Ziolkovský.
Medzinárodnú konferenciu otvorí predseda KBS Mons. Stanislav Zvolenský.O dôstojnosti ľudského života v Magistériu s osobitným zreteľom na chorých a starých bude hovoriť predstaviteľ Kongregácie pre náuku viery. S témou "Utrpenie a smrť v súčasnej západnej kultúre" vystúpi Ján Ďačok SJ z Pápežskej univerzity Gregoriana v Ríme. O dôstojnosti ľudského života v politikách krajín EÚ bude hovoriť prof. Claudio Sartea, člen Bioetickej komisie Lekarskej fakulty rímskej univerzity Tor Vergata. Záverečná prednáška bude patriť prof. Antoniovi G Spagnolovi, riaditeľovi Bioetického inštitútu Lekárskej fakulty pri Katolíckej univerzite Najsvätejšieho Srdca Ježišovho v Ríme, ktorý bude hovoriť na tému "Eutanázia a paliatívna starostlivosť".
KBS konferenciu organizuje v spolupráci s Rímskokatolíckou cyrilometodskou bohosloveckou fakultou Univerzity Komenského v Bratislave. Uskutoční sa v jej Aule Benedikta XVI.